jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۲۶۳۷ ۱۷ فروردين ۱۳۹۹  |  ۱۱:۲۳

منتخب تهران در مجلس یازدهم گفتگو با جام جم آنلاین:

  برای جهش تولید باید روی بانکها و تسهیلات نظارت شود

نماینده منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم براین باور است: برای وقوع جهش تولید باید به کسب و کارهای کوچک توجهی ویژه داشته باشیم. همچنین برای بخش تولید در مناطق محروم و کمتر برخوردار ایجاد تسهیلات با سود کمتر باید در نظر گرفته شود.  

مجتبی رضاخواه نماینده منتخب مردم تهران در مجلس، در گفت و گو با جام جم انلاین در پاسخ به این سوال، که مهمترین موانعی که بر سر راه جهش تولید است چیست؟ گفت: به طور کلی این موضوع را قبل از ایام عید نیز در دستور کار قرار دادیم و موانع تولید را نیز بررسی کردیم. بخشی از موانع تولید به این موضوع برمی گردد که برخی از مجوزها با انحصارگری صادر شده و مجلس بر اجرای درست قانونی که در این زمینه وجود دارد نظارت خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: در مرحله بعد تولید کننده با قوانینی از جمله بیمه، مالیات و... روبرو است که این موانع با جزئیات آن استخراج شده و برای کاهش آنها پیشنهاداتی داریم. در بحث پرداخت تسهیلات بانکی، در حال حاضر با توجه به بنگاه داری بانک ها و حضور در برخی از فعالیت های اقتصادی که تولیدی نیستند معمولا باعث شده اند که ارجحیت فعالیت های دلالی نسبت به فعالیت های تولیدی بالاتر باشد.

رضاخواه درباره نظارت بانک ها گفت: نظارت بر بانکها به منظور حرکت آنها بر مدار قانون بانکداری از جمله وظایف مجلس است. باید سعی کنیم فعالیت های تولیدی در اولویت قرار بگیرد و به این منظور باید تسهیلات مناسبی در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: برای وقوع جهش تولید باید به کسب و کارهای کوچک توجهی ویژه داشته باشیم. همچنین برای بخش تولید در مناطق محروم و کمتر برخوردار ایجاد تسهیلات با سود کمتر باید در نظر گرفته شود.
 
نماینده منتخب مردم تهران در مجلس با اشاره به ابزارهایی برای تحقق شعار امسال (جهش تولید) گفت: مرحله اول صدور مجوزها است و مجلس در این بعد به تصویب قانون جدیدی نیاز ندارد و صرفا باید بر قوانین تصویب شده نظارت کننده باشد. سپس باید در مرحله تسهیلات به بانکها نظارت کرد که این کار توسط بانک مرکزی انجام خواهد شد و بعد از این وقتی تولید کننده جنس خود را تولید کرد در برخی از موارد با مشکل فروش روبرو هستند و برای حل این مشکل باید از ابزارهای فن آوری اطلاعات استفاده کرد. به طور مشخص باید اقتصاد دیجیتال که بستر آن فراهم است فعال شود. همچنین شبکه های جدید توزیع ایجاد شوند تا تولید کنندگان اجناس خود را به فروش برسانند.
 
وی با اشاره به وضعیت اقتصاد در سال گذشته تصریح کرد: سال 98 با توجه به مشکلاتی که در خصوص فروش و صادرات نفت داشتیم بخش تولید حرکت کرد ولی رشدی بسیار معمولی داشت. بعد از گرفتار شدن کشور به شیوع ویروس کرونا تمهیداتی پیش بینی شد و با نامه هایی که به دولت و رییس جمهور ارسال شد پیش بینی کردیم و روند جبران بخش های تولید ذکر شد. این مساله که توان اقتصاد ایران بعد از ویروس کرونا به کجا می انجامد به تاریخ پاک شدن کشور از این بیماری وابسته است.

رضاخواه در ادامه افزود: ما امیدواریم این دوره طولانی نشود و تعطیلی ها به زودی تمام شود تا ضربات بیشتری به اقتصاد وارد نشود ولی اگر موانع تولید برداشته شود و انگیزه هایی برای بخش تولید ایجاد شود اقتصاد باز هم می تواند روی پای خود بایستد.

این نماینده منتخب تهران اظهار کرد: ما باید سعی کنیم اجناس و اقلامی را که وارد می شوند ولی قابلیت تولید در داخل کشور دارند شناسایی کنیم و انگیزه تولید آن اقلام در بخش تولید کشور را ایجاد کنیم تا به جای واردات بر بخش تولید اتکا کنیم. ضمن اینکه باید به کشورهای همسایه با دید مثبت و نگاهی در مسیر توسعه صادرات بنگریم. و از بازار 1200 میلیارد دلاری مبادلات تجاری بین کشورهای همسایه بیش از 2% کنونی مشارکت کنیم. ما بین 17 تا 20 میلیارد دلار صادرات به کشورهای همسایه داشتیم ولی باید تلاش کنیم تا این عدد 2% به میزان بالاتری برسد رسیدن این 2% به 4% برنامه ای دست نیافتنی نیست و خود باعث ایجاد بازار های جدیدی می شود و امکان جهش تولید را فراهم می آورد. ابتدا باید انگیزه ایجاد شود و سپس مقدمات و آمادگی لازم پیدا شود. باید در این مسیر با بخش های مختلف تولید مشورت کرد و راهکارهای تولید و بازاریابی با همکاری همین بخش به انجام برسد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر