jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۲۵۰۷ ۰۶ فروردين ۱۳۹۹  |  ۱۷:۰۵

نماینده دائم ایران در سازمان ملل در مقاله‌ای با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به اقدام جهانی در مقابله با ویروس کرونا لطمه وارد می‌کند، نوشت: بهترین کاری که آمریکا می‌تواند برای کاهش انتشار ویروس انجام دهد، برچیدن تحریم‌هایش علیه ایران است.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، «مجید تخت‌روانچی» سفیر و نماینده دائم ایران در مقر سازمان ملل در نیویورک در مقاله‌ای در روزنامه یو.اس.ای.تودی که امروز منتشر شد، درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران نوشت: تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به اقدام جهانی علیه ویروس کرونا لطمه می‌زند.

مردم ایران از تاخت و تاز این ویروس ایمنی ندارند

در این مقاله آمده است: روز جمعه، بیستم مارس، ایرانیان در سراسر جهان، نوروز یا سال نو را که همزمان با آغاز بهار نیز است، جشن گرفتند. نوروز، بزرگترین و مهمترین جشن سال برای ایرانیانی است که در ایران و یا خارج از کشور زندگی می‌کنند و همچنین برای ١١ کشوری که همسایه ایران هستند. با این حال، جشن امسال بسیار متفاوت است.

وی خاطرنشان می‌کند: مردم در سراسر سیاره ما در حال جنگ با ویروس کرونایی هستند که جان ده ها هزار نفر را در سراسر جهان گرفته است و در بسیاری از کشورها شمار تلفات همچنان رو به افزایش است. مردم ایران نیز در حالی با این چالش دست و پنجه نرم می‌کنند که از تاخت و تاز این ویروس ایمنی ندارند.سازمان بهداشت جهانی، این ویروس را یک بیماری همه گیر خوانده است و بسیاری از کشورها میلیاردها دلار برای مقابله با آن هزینه می‌کنند.

توانایی ایران برای مدیریت کرونا به دلیل تحریم‌های تحمیلی ناعادلانه آمریکا محدود است

تخت‌روانچی با بیان اینکه هیچ چشم انداز روشنی وجود ندارد که چه زمانی این بیماری مهار خواهد شد، عنوان می‌کند: ایران نیز به نوبه خود در تلاش است تا منابع خود را برای شکست این ویروس بسیج کند. با این حال، توانایی ایران برای مدیریت این بیماری، به گونه‌ای مؤثر، به دلیل تحریم‌های تحمیلی ناعادلانه آمریکا بر مردم ایران، محدود است.

نماینده دائم ایران در این مقاله می‌افزاید: بیش از ۲۲ ماه است که آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران یا برجام خارج شده و رژیم تحریم‌های بی سابقه‌ای را علیه ایران وضع کرده است که شرایط دشواری را برای مردم عادی ایجاد کرده است، به ویژه آسیب پذیرترین اقشار جامعه ، از جمله بیماران با بیماری‌های خاص که از کمبود داروهای وارداتی رنج می‌برند.

تخت روانچی می‌نویسد: دولت آمریکا همواره ادعا می‌کند که کالاهای بشردوستانه از مجازات‌های فرا سرزمینی‌اش معاف هستند. با این حال ، این ادعا، خلاف واقع است. کانال مالی که برای تسهیل این گونه معاملات، حتی برای کالاهای بشردوستانه، مورد نیاز است، قابل دسترسی نیست، چرا که موسسات مالی نگران اقدامات تنبیهی آمریکا در صورت نقض قوانین این کشور هستند. حتی کانال به اصطلاح سوئیس که به منظور تسهیل تجارت بشردوستانه با ایران طراحی شده و با هیاهوی زیادی رونمایی شد، در عمل کارایی ندارد، چرا که ماهیتا انتقال ذخایر ارزی ایران - که خارج از کشور مسدود شده است - به بانک تعیین شده سوئیسی با دشواری های بسیاری روبرو است.

دولت آمریکا علاقه‌مند به گفتار درمانی در پاسخ به درخواست‌های بشردوستانه

در این مقاله آمده است: علاوه بر این، مداخله‌های سخت گیرانه آمریکا در تجارت با ایران، به کاهش هرچه بیشتر ذخایر ارزی ایران منجر شده و ممکن است این کانال طی چند ماه آینده تبدیل به سازوکاری کاملا بی خاصیت شود. به این ترتیب ، به نظر می‌رسد که دولت آمریکا بیشتر علاقه‌مند به گفتار درمانی در پاسخ به درخواست‌های بشردوستانه بوده و بیش از آن که به دنبال تسهیل واقعی تجارت بشردوستانه با ایران باشد، به تبلیغات مشغول است.

تخت‌روانچی خاطرنشان می‌کند: امروزه تمام دنیا به مقابله با ویروس کرونا مشغول است. هیچ کشوری نمی‌تواند ادعا کند که از تهدید کرونا مصون است. این یک تهدید بین‌المللی است که از مرزها عبور می‌کند و نیاز به یک واکنش بین المللی کاملا هماهنگ و منسجم دارد. تحریم‌های آمریکا، از جمله تحریم‌ها علیه بخش پزشکی ایران، مانع مهمی برسر تلاش‌های ایران برای مهار این ویروس است و بنابراین، ایران با وجود توانایی‌های عالی پزشکی و در حالی که به شدت از این ویروس متاثر شده، کمتر از سایر کشورهای مشابه برای مقابله با این ویروس مجهز شده است.

همگی صدمه دیده و با هم می‌بازیم/دیگر برنده یا بازنده مطلق وجود ندارد

وی با بیان اینکه کشورها امروز بیش از گذشته به یکدیگر وابسته هستند، می‌نویسد: چالش‌های پیچیده‌ای که جهان امروز با آن روبرو است، نیاز به همکاری و هماهنگی بیشتری در سطح بین‌المللی دارد. در این شرایط، هیچ کس به تنهایی قادر به مقابله با این چالش‌ها، یا فائق آمدن بر تبعات آن نیست. نتیجه آن که تمام ملت‌ها در کشتی واحدی در گذر از دریاهای غالباً طوفانی نشسته‌اند. یا باهم موفق و پیروز خواهیم شد، یا همگی صدمه دیده و با هم می‌بازیم. دیگر برنده یا بازنده مطلق وجود ندارد.
وی می‌افزاید: ادامه تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران بر توانایی ایران برای مهار این بیماری تاثیر منفی خواهد گذاشت. مردم ایران نیز در نتیجه این سیاست شکست خورده، رنج بیشتری خواهند کشید و ملت‌های دیگر هم به تبع آن در جهان به هم پیوسته ما، متحمل آسیب‌های بیشتری خواهند شد. اصرار آمریکا مبنی بر ادامه یا حتی تشدید تحریم‌ها، نه تنها غیراخلاقی و خلاف قوانین بین المللی است، بلکه زندگی بسیاری از مردم را، نه فقط در ایران ، بلکه در سراسر جهان به خطر می‌اندازد.

بهترین کاری که آمریکا می‌تواند انجام دهد

تخت روانچی می‌نویسد: بهترین کاری که آمریکا در حال حاضر می‌تواند برای کاهش انتشار ویروس انجام دهد، برچیدن تحریم‌هایش علیه ایران است. این امر به بخش‌های دولتی و خصوصی ایران این امکان را می‌دهد تا منابع لازم برای مبارزه با این ویروس را داشته باشند.

وی در پایان عنوان می‌کند: ایالات متحده تحت تعهدات اخلاقی و قانونی قرار دارد که این کار را هر چه زودتر انجام دهد و نه تنها به ایرانیان، بلکه به بشریت کمک کند.

«مجید تخت‌روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در مقر سازمان ملل در نیویورک امروز (چهارشنبه) در توئیتی با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران که در روند مقابله با شیوع کرونا در کشور مانع ایجاد کرده، نوشت: «تعداد کسانی که از پایان یافتن تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ایران دفاع می‌کنند، رو به افزایش است.»

وی افزود: «دولت‌ها، نمایندگان پارلمان‌ (از جمله در آمریکا)، مقامات سازمان‌ ملل، سازمان‌های مردم نهاد (NGOها)، همه از آمریکا می‌خواهند که تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند تا ما بتوانیم بهتر با کووید ۱۹ (کرونا) مقابله کنیم.اگر آمریکا به این درخواست‌ها توجه نکند و به آن وقعی ننهد، همه باید از تحریم‌ها سرپیچی کنند.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر