jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۱۱۰۶ ۲۷ مهر ۱۳۹۹  |  ۰۷:۵۲

یک متخصص تغذیه گفت: لاغر شدن ساده است اما برخی آن را چنان به فرآیند پیچیده ای تبدیل می کنند که هیچ نتیجه ای برایشان در بر ندارد.

به گزارش جام  جم  آنلاین، مریم شیرازی متخصص تغذیه در گفت و گو با جام جم آنلاین گفت: بسیاری دغدغه لاغر شدن دارند اما هنوز بسیاری نمی دانند که این دغدغه به معنای کم نخوردن نیست و این معنا را هم ندارد که باید بسیاری از مواد غذایی ضروری را از بدن حذف کرد.

این متخصص تغذیه عنوان کرد: مواد مغذی و مورد نیاز بدن از منابع مختلفی تامین می شود که شامل میوه، سبزیجات، غلات، حبوبات و پروتئین هستند.

وی افزود: میزان نیاز بدن به کالری در افراد مختلف متغیر است. در حالی که نیاز مردان به کالری در طول روز سه هزار کالری است نیاز یک زن به کالری حدود 2000 واحد برآورد می شود.

شیرازی یادآور شد: برای تعیین میزان کالری مورد نیاز بدن باید با پزشک متخصص مشورت کرد. پزشک متخصص با درنظر گرفتن شاخصه های سلامت بدن، سن، وزن و جنسیت و البته دیگر شاخصه های سلامتی میزان کالری مورد نیاز بدن یک فرد را تعیین می کند.

وی بیان داشت: مواد غذایی به ظاهر خوشمزه اما اکثرا مضر سوسیس وکالباس، نوشیدنی های گاز دار و شیرین مثل نوشابه، انواع فست فودها، انواع شیرینی و ... هستند. حذف این مواد مضر نه تنها به سلامتی بدن کمک می کند که باعث لاغری نیز می شود.

این متخصص تغذیه خاطرنشان کرد: وقتی از رژیم لاغری صحبت می کنیم یعنی اینکه مواد غذایی مورد نیاز را در طول روز به بدن برسانیم و علاوه بر آن مواد مضر و بی فایده را حذف کنیم.

شیرازی ادامه داد: میوه یکی از اجزای جدانشدنی رژیم غذایی سالم است. میوه ها نسبت به سایر نوشیدنی ها و مواد خوراکی صنعتی قند کمتری دارند و هم می توانند قند مورد نیاز بدن را تامین کنند و هم اینکه اشتهای یک فرد را برای خوردن قند کنترل کنند.

وی گفت: سبزیجات برگ دار با رنگ تیره هم باید در رژیم غذایی مختص به لاغری گنجانده شوند. سبزیجات دارای ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن هستند همانند اسفناج، کلم و ...

شیرازی با تاکید بر استفاده از غلات در رژیم غذایی لاغری تصریح کرد: پروتئین بدون چربی نیز باید در رژیم های غذایی گنجانده شود. گوشت های کم چرب مانند گوشت مرغ، ماهی و برخی از برش های گوشت قرمز بهترین انتخاب های شما هستند.

وی لبنیات را دیگر جز جدا نشدنی از رژیم لاغری برشمرد و گفت: افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند به شدت مراقب استفاده از روغن ها باشند. سس سالاد و مایونز باید از هر رژیم غذایی حذف شوند چرا که مملو از چربی های مضر هستند.

شیرازی در پایان گفت: باید و نبایدها و راهکارهای رسیدن به یک رژیم لاغری بسیار ساده هستند و می توان با رعایت کردن آنها در بازه های زمانی کوتاه و بلند به وزن دلخواه رسید. البته هرگز به دنبال روش های عجیب و غریب و کوتاه مدت برای رسیدن به لاغری نباشید. هر چیزی با رنج و زحمت به دست می آید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نیروهای مسلح در همه کشورهای دنیا، نقش مهمی در مدیریت بحران‌ها ایفا می‌کنند و حتی اگر وظیفه اصلی در این زمینه به‌عهده آنان قرار نگیرد، حتما نقشی محوری در کنترل شرایط بحرانی به آنها سپرده خواهد شد.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش