jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۰۶۲۶   ۰۳ اسفند ۱۳۹۸  |  ۱۸:۳۴

وزیر آموزش‌ و پرورش از تعطیلی تمام اردوهای دانش‌ آموزی و ضدعفونی تمام مدارس حوزه رای‌ گیری خبر داد.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، محسن حاجی میرزایی در جلسه ستاد پیشگیری و کنترل بیماری کرونا با تشکر از اقدامات و تلاش‌های انجام‌ شده از سوی ستاد مرکزی برای جلوگیری از گسترش کرونا ویروس گفت: مجموعه آموزش‌ و پرورش از سیاست‌های وزارت بهداشت تبعیت می‌کند و هر کاری که لازم باشد، انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: کمک مهم ما به وزارت بهداشت در این شرایط سخت این است که مجموعه خود را محافظت کنیم؛ آموزش‌ و پرورش به دلایل متعددی در این شرایط اهمیت دارد؛ آموزش‌ و پرورش منظم‌ترین و گسترده‌ترین شبکه ارتباطی کشور است و هیچ مجموعه‌ای ارتباطش با مردم چهره به چهره و باقابلیتی که آموزش‌ و پرورش دارد، نیست.

حاجی میرزایی افزود:‌ روز گذشته نیز رئیس‌جمهور هم در تماس با بنده تأکید ویژه داشت که وزارت آموزش‌ و پرورش جدی وارد میدان شود؛ ستاد مرکزی پیشگیری و کنترل بیماری کرونا باید به‌طور منظم تا حل بحران تشکیل شود و آمادگی داشته باشند در هر لحظه‌ای اوضاع را آرام کند و تصمیماتی لازم را بگیرد.

وی با بیان اینکه باید تصمیمات در چارچوب مقررات وزارت بهداشت اتخاذ شود، گفت: رصد دقیق شرایط و اوضاع اولین اولویت این ستاد است و باید در سریع‌ترین زمان ممکن از رویدادها اطلاع یابیم و اطلاعات باید در کمترین زمان ممکن از منطقه به استان و از استان به ستاد مرکزی منتقل شود؛ متناظر با آن ستاد باید در استان و منطقه هم تشکیل شود و دائماً در ارتباط منظم باشند.

از تک‌تک مدارس سرکشی و از بهداشتی بودن آنها اطمینان حاصل شود

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: بعد از رصد رویدادها باید آنها را تحلیل کنیم و بر روی منشأ آن حساس باشیم و بر روی کانون‌هایی که در مدارس پیش می‌آید، مراقبت کنیم. هرچقدر بتوانیم اطلاعات سریع‌تر و‌ تفصیلی‌تر از مدارس داشته باشیم، واکنش‌های ما مناسب‌تر خواهد شد.

وی تأکید کرد: حتی اگر تک‌تک مدارس را سرکشی کنیم باید مطمئن شویم که همه آنها به امکانات لازم بهداشتی و ضدعفونی‌کننده مجهز باشند.

آموزش‌های لازم به دانش‌آموزان در پیشگیری و کنترل بیماری کرونا ارائه شود

حاجی میرزایی با تأکید بر اینکه بوفه‌های مدارس در صورت لزوم تعطیل شوند، گفت: همه اعتبارات لازم باید به استان‌ها تخصیص پیدا کند و از جهت بهداشتی بودن اطمینان حاصل شود.

وی ادامه داد: در جلسات عمومی دانش‌آموزان و در کلاس درس حتماً باید آموزش‌های لازم برای مراقبت دانش‌آموزان ارائه شود؛ به مناطق اعلام شود که در قالب گروه‌های مختلف به همه مدارس سرکشی کنند و هیچ‌کس به حرف کفایت نکند و حتماً سرکشی را انجام شود تا از بهداشتی بودن محیط اطمینان حاصل شود.

وزیر آموزش‌ و پرورش بر آموزش اولیا نیز تأکید کرد و افزود: باید به اولیا اطلاعات لازم داده شود به‌طوری‌که به‌محض اینکه احساس کنند، فرزندشان بیمار است از حضورش در مدرسه جلوگیری کنند. در مدرسه هم کنترل لازم برقرار شود؛ آموزش لازم برای همه معلمان، والدین، مربیان و عوامل مدرسه باید ارائه شود و باید فیلم‌های آموزشی در اختیار همه قرار گیرد.

توجه جدی به رعایت موازین بهداشتی در سرویس مدارس شود

حاجی میرزایی بر استفاده از همه ظرفیت‌ها به‌ویژه تشکل‌های دانش‌آموزان، سازمان دانش‌آموزی و کانون‌های پرورشی تأکید کرد و گفت: باید مراقبت کرد تا نگرانی برای کسی ایجاد نکنیم و باید ضمن آرامش دادن به مردم این اطمینان را بدهیم که قاطعانه مراقب هستیم؛ باید معلمان و دانش‌آموزان که بیماری مزمن دارند، شناسایی شوند چون ریسک این افراد بالاتر است و نیازمند توجه بیشتر هستند.

وی همچنین بر توجه ویژه به سرویس مدارس تأکید کرد و افزود: در سرویس مدارس هم باید آموزش پیشگیری به همه از جمله عوامل و دانش‌آموزان داده شود؛ در سرویس از دستکش و وسایل دیگر برای حفظ سلامتی همه استفاده شود.

تمام اردوهای دانش‌ آموزی تعطیل می‌شود

وزیر آموزش‌ و پرورش از تعطیل‌ شدن همه اردوها و همچنین اردوی راهیان نور خبر داد و گفت: برای تعطیلات نوروز هم باید مراقبت‌های لازم از هم‌اکنون صورت گیرد؛ کمک اولیا بسیار مهم است و باید حتماً در جلسه‌ای از اولیا دعوت شود و مسؤولان بهداشت برای آنها توضیحات و مراقبت‌های لازم را ارائه دهند.

توجه جدی به خوابگاه‌های دانشجویی شود

حاجی‌میرزایی از برقراری کامل آمادگی برای مراقبت از پیشگیری کرونا در دو دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و به‌ویژه خوابگاه‌های شبانه‌روزی تأکید کرد و افزود: در هرکدام از این دانشگاه‌ها و سازمان‌های وابسته باید ستاد تشکیل شود و سیاست‌های ستاد مرکزی به آن منتقل‌شده و از آن تبعیت کنند.

تعطیلی مدارس فقط با هماهنگی حوزه‌های سیاسی و بهداشتی انجام می‌شود

وزیر آموزش‌ و پرورش با بیان اینکه برخی پیشنهاد تعطیلی مدارس را داده‌اند، گفت: تعطیلی مدارس باید شورای تأمین استان‌ها با هماهنگی وزارت بهداشت تصمیم بگیرد؛ برای تعطیلی مدارس باید موارد را با حوزه‌های سیاسی و بهداشتی مطرح کنیم.

از مدارس استثنایی بیشتر مراقبت شود

حاجی میرزایی بر توجه بیشتر به مدارس استثنایی تأکید کرد و ادامه داد: با توجه به ویژگی‌های خاص مدارس استثنایی باید مراقبت در این حوزه به‌مراتب بیشتر باشد؛ افراد ستاد باید در دسترس بوده و در هر ساعتی از شبانه‌روز آماده هم‌فکری و اقدام باشند چون هر آنچه در این ستاد تصویب شود حتماً اجرایی خواهد شد و هرگونه اطلاع‌رسانی منحصراً از طریق ستاد مرکزی انجام خواهد شد.

استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای ارائه آموزش‌های لازم

وزیر آموزش‌ و پرورش همچنین ضمن تأکید بر استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای ارائه آموزش‌های لازم و جلوگیری از کرونا بر مراقبت کردن و تحت تأثیر قرار نگرفتن از شایعات هم تأکید کرد.

وی با بیان اینکه بنده در ستاد مرکزی وزارت بهداشت حضور دارم و اطلاعات آن را به ستاد مرکزی وزارت آموزش‌ و پرورش منتقل خواهم کرد، ابراز امیدواری کرد با تدبیری که انجام می‌شود بتوان یک تجربه خوب مدیریتی را در ساماندهی این وضعیت در آموزش‌ و پرورش مشاهده کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر