jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۰۲۰۳   ۲۶ بهمن ۱۳۹۸  |  ۲۱:۱۸

وزیر خارجه چین با اشاره به بیفایده بودن هرگونه حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه گفت، ایالات متحده تنها اقدامات به نفع خود را انجام می‌دهد.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، وزیر خارجه چین که برای شرکت در «نشست امنیتی مونیخ» در این شهر واقع در آلمان حضور دارد روز جمعه در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری «رویترز» درباره حضور نظامی کشورش در خاورمیانه و موارد دیگر گفت‌وگو و تاکید کرد که بسیاری از کشورهای خاورمیانه موافق حضور نظامی آمریکا نیستند.

«وانگ یی» وزیر خارجه چین در این مصاحبه درباره حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه برای اطمینان از امنیت منابع انرژی گفت، بسیاری از کشورهای خاورمیانه قبول ندارند که آمریکا با حضور نظامی خود برای چین و کشورهای منطقه ضمانت امنیتی صادر می‌کند. در واقع خلاف این موضوع صحت دارد.

وزیر خارجه چین با زیر سوال بردن حضور نظامی آمریکا در منطقه گفت: «فکر کنید در دهه‌های گذشته ایالات متحده در خاورمیانه چند جنگ را آغاز کرده است؟ چه میزان خسارت و ویرانی به مردم منطقه وارد کرده است؟ آیا ایالات متحده در خاورمیانه تضمین امنیت ارائه می‌دهد؟ کاری که ایالات متحده انجام داده ثبات و توسعه در خاورمیانه نیست، بلکه اغتشاش بی‌پایان و فقر مداوم است. علاوه بر این، ایالات متحده اقداماتی را انجام می‌دهد که به نفع خودش است و به نفع کشورهای خاورمیانه نیست.»

وزیر خارجه چین در ادامه افزود، پایدارترین و مطمئن‌ترین ضمانت امنیتی برای کشورها این است که اعتماد متقابل برقرار کنند و منافع خود را از طریق همکاری‌های متقابل با یکدیگر همسو کنند. تضمین امنیتی فقط با قدرت نظامی حاصل نمی‌شود.

این دیپلمات ارشد چین در خاتمه افزود که در پاسخ به تقاضای سازمان ملل و براساس خواسته کشورها، چین تلاش کرده در امنیت خاورمیانه سهیم باشد و در همین زمینه 1800 نیروی حافظ صلح این کشور به خاورمیانه اعزام شده‌اند.

وزیر خارجه چین در سخنرانی خود در نشست امنیتی مونیخ اظهارات وزرای دفاع و خارجه آمریکا که در سخنرانی‌های خود در مونیخ که فناوری‌های هوش مصنوعی چین را به باد انتقاد گرفته بودند پاسخ داد و تاکید کرد حرف‌های «مارک اسپر» و «مایک پمپئو» دروغ و تهمت است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر