jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۰۱۸۳ ۲۶ بهمن ۱۳۹۸  |  ۱۵:۵۴

شهر ووهان چین حالا تبدیل به شهر ارواح شده است. یازده میلیون جمعیت این شهر که تا همین چند هفته پیش خیابان‌ها و کوچه‌های این شهر را پر می‌کردند حالا دیگر دیده نمی‌شوند.

به گزارش جام جم آنلاین ، خبرورزشی نوشت: هیچ‌کس نمی‌تواند بدون کسب مجوز خاص پا به خیابان بگذارد و از خانه خود خارج شود. ووهان تبدیل شده به یک شهر مهر و موم شده و بسته. نه کسی اجازه ورود به آن را دارد و نه اجازه خروج از شهر را. در هر گوشه از شهر نیرو‌های پلیس به دقت رفت‌وآمد و حرکات مردم را چک می‌کنند تا به‌طور کامل مطابق با دستوراتی باشد که دولت وضع کرده است، همه این‌ها تلاشی است برای کنترل ویروس کرونا که حالا تبدیل شده به یک کابوس وحشتناک برای کل جهان و هنوز هم کسی نه راه مهار کردن بیماری ناشی از این ویروس را می‌داند و نه این که معلوم است این بیماری مهیب تا کجا و چه زمانی می‌خواهد قربانی بگیرد.

اما ۱۲ هزار کیلومتر دورتر از چین، تیم فوتبال شهر ووهان خود را در اسپانیا آماده می‌کند برای شروع لیگ این کشور، لیگی که هیچ زمان مشخصی برای شروع آن اعلام نشده و بعید است به این زودی‌ها هم خبری از آغاز لیگ باشد. بازیکنان تیم حالا دور از خانواده‌های خود فقط تمرین می‌کنند بدون اینکه بدانند چه زمانی می‌توانند همسر، فرزندان، پدر و مادر و اعضای خانواده و دوستان خود را بار دیگر ببینند و در آغوش بگیرند.

گروه ۵۰ نفره تیم ووهان که ۲۷ نفر آن‌ها بازیکن هستند، حالا در اسپانیا شرایطی عجیب را تجربه می‌کنند. از یک طرف می‌دانند که از خطر بیماری کاملاً دور هستند چراکه تقریباً هر روز دو بار چک می‌شوند تا تأیید شود که مشکلی در بدن آن‌ها وجود ندارد و از طرف دیگر بلیت برگشت را در جیب ندارند و نمی‌دانند کی می‌توانند به خانه خود برگردند. اینکه دور از خانه خود باشی و فقط از طریق تلفن جویای احوال خانوده و فرزندانت باشی که در معرض یک بیماری مرگبار قرار دارند، وضعیت بسیار دشواری است که اعضای تیم ووهان آن را تجربه می‌کنند.

بعد از انجام تمرین صبحگاهی همه آن‌ها به سوی تلفن‌های خود می‌روند تا از شهر ووهان (که در آنجا در آن زمان تقریباً شب است) آخرین اخبار را بگیرند و انتظار می‌کشند تا خبر ریشه‌کن شدن ویروس کرونا را بشنوند، انتظاری که فعلاً برآورده نشده است.

از حدود ۱۷ روز پیش که به سوتوگرانده در استان کادیس اسپانیا آمده‌اند، بازیکنان و اعضای تیم تحت کنترل کامل هستند و دستورات مقامات را در مورد موارد بهداشتی مو به مو اجرا می‌کنند. هیچ علامتی از بیماری در آن‌ها دیده نشده است و حتی هیچ صدای سرفه مشکوکی هم در هتل محل اقامت این تیم شنیده نشده است. مارتین مودیکا مدیر هتل محل اقامت این تیم می‌گوید: «تن‌ها کاری که برای‌شان انجام می‌دهیم این است که به آن‌ها محبت و علاقه خود را نشان دهیم و همدردی کنیم. در حال حاضر آن‌ها بیش از هر چیزی به این مورد نیاز دارند.» این مدیر می‌گوید از زمان حضور این تیم، تعداد زیادی از مسافرانی که در اینجا اتاق رزرو کرده بودند، خرید خود را کنسل کردند و به هتل نیامدند.

سرمربی این تیم، خوسه گونسالس اسپانیایی است که می‌گوید هم برای پیدا کردن زمین تمرین و هم برای پیدا کردن حریف تدارکاتی در اسپانیا به مشکل خورده‌اند در حالی که سال گذشته نیز در همین منطقه اردو زده بودند و هیچ مشکلی نداشتند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر