jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۵۲۷۴   ۱۷ بهمن ۱۳۸۵  |  ۱۷:۳۲

تحقیقات نشان می دهد احتمال ابتلا به آلزایمر در افرادی که تنها هستند دو برابر سایرین است. این یافته ها از مطالعه بیش از 800 بیمار سالمند که به مدت چهار سال تحت بررسی بودند به دست آمده است.


پیش از این نیز رابطه انزوای اجتماعی و زوال ذهن مشخص شده بود اما این اولین مطالعه ای است که در آن محققان احساس واقعی افراد تنها را مورد مطالعه قرار داده اند.
به گفته محققان تنهایی واقعا یک عامل خطرزا ست و شاید نحوه اثر آن به این صورت باشد که سیستمهای مغزی مربوط به شناخت و حافظه را تحت تاثیر قرار دهد به گونه ای که افراد تنها را به اثرات زوال راه های عصبی ناشی از افزایش سن آسیب پذیر تر سازد. به هرحال باید به این نکته توجه داشت که تنهایی فقط تاثیر احساسی ندارد و بلکه به لحاظ فیزیکی نیز بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها