jamejamonline
اقتصادی صنعت و انرژی کد خبر: ۱۲۴۷۰۲۵   ۲۲ بهمن ۱۳۹۸  |  ۱۲:۵۳

وزیر نیرو گفت: قبوض کاغذی که امسال حذف شد به هیچ وجه باعث افزایش تعرفه نشده است.

حذف قبوض کاغذی باعث افزایش تعرفه نشده است

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، رضا اردکانیان وزیر نیرو با بیان این که جمعیت کشور به نسبت چهار دهه پیش فقط ۲.۳ برابر، اما ظرفیت منصوبه نیروگاهی ۱۲ برابر شده است افزود: این آمار و اطلاعات حاکی از این است که به برکت انقلاب اسلامی عقب ماندگی‌های وسیع در بخش خانگی و تجاری جبران شده است.

وی همچنین اظهار کرد: هم اکنون دسترسی به برق در خاورمیانه در بخش شهری ۷۸ درصد و در بخش روستایی ۹۸ درصد است.

وزیر نیرو گفت: متوسط دسترسی به برق در دنیا در بخش شهری ۹۶ درصد و در بخش روستایی ۷۹ درصد است.

وی افزود: دسترسی برق در کشور در جمعیت شهری ۱۰۰ درصد و در جمعیت روستایی ۹۹,۷ درصد است.

اردکانیان تصریح کرد: اکنون سطح دسترسی ایران به برق از سطح متوسط دنیا در حوزه شهری و روستایی بیشتر است.

وی ادامه داد: یکی از بهره مندی‌ها از این ظرفیت ۱۲ برابری اینکه جامعه شهری و روستایی ایران پس از ۴۱ سال از حیث دسترسی به برق در بخش بالای جدول دسترسی در دنیا قرار دارد.

اردکانیان گفت: بطورکلی ۵۲ هزار و ۹۸۳ روستا در این چهار دهه به برق دسترسی پیدا کرده اند که متوسط هر سالی ۱۳۰۰ روستا می‌شود.

وی افزود: این در حالی است که از زمان تاسیس شبکه برق در کشور تا سال ۱۳۵۷ فقط چهار هزار و ۳۶۷ روستا برق دار بودند. هم اکنون تمامی روستا‌های بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه برق متصل هستند.

وی اضافه کرد: برنامه ریزی‌ها در حال حاضر معطوف به برقدار کردن روستا‌های بالای ۱۰ خانوار بوده و حتی سرمایه گذاری برای عشایر کوچ رو در حال انجام است تا این جامعه هم به نیروگاه‌های کوچک خورشیدی قابل مجهز شوند.

وزیر نیرو گفت: توسعه کشور در بخش‌های مختلف مستلزم بهره مندی از شبکه مناسب برق است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: چنانچه اگر مردم به عادت‌ها و رفتار‌های مناسب‌تر مصرف روی آورند می‌توان از منابع موجود کشور نه جمعیت فعلی بلکه برای جمعیتی به مراتب بیشتر از این هم برنامه مناسب و توسعه پایداری داشت، چون اگر فقط به موضوع قیمت توجه شود که تنها با ابزار قیمت می‌توان مصرف را کنترل کرد به یقین در درازمدت جوابگو نیست.

اردکانیان ادامه داد: اگر عادت صحیح مصرفی در جامعه نهادینه شود به نظر می‌آید که می‌توان تمکن اقشار مختلف و سطوح مختلف بهره مندی را به لحاظ شرایط مالی دید و یک الگوی مناسبی برای مصرف داشت و قیمت‌ها در حد الگوی مصرف قیمت‌های به اصطلاح معقولی باشد وقتی از الگو بالاتر رفت بطور طبیعی افرادی که بیشتر مصرف می‌کنند هزینه بیشتری پرداخت خواهند کرد.

وی ادامه داد: امسال در فصل تابستان نه تنها به سبب فاصله گرفتن از خشکسالی و وضعیت بهتری که سد‌ها تولید برق می‌کنند بلکه بیشتر به جهت سطح بالاتر مفاهمه با مصرف کنندگان و همراهی که مصرف کنندگان اعم از خانگی، صنعتی، تجاری، معدنی و کشاورزی داشتند توانستیم سه هزار و ۸۰۰ مگاوات اوج بار تابستان را کاهش دهیم بدون اینکه عرضه انرژی کم شده باشد.

وزیر نیرو گفت: دستگاه‌های سرمایشی ۲۱ هزار مگاوات از ۵۸ هزار مگاوات را به خود اختصاص می‌دادند که مصرف کنندگان با صرفه جویی و مصرف بهینه سه هزار و ۸۰۰ مگاوات اوج بار در تابستان کاهش یافت که معادل پنج هزار مگاوات ساخت نیروگاه و پنج میلیارد دلار سرمایه گذاری که صرفه جویی شد.

وی افزود: ارزش این عادت خوب که سعی خواهیم کرد در کشور نهادینه و در همه تابستان‌ها فارغ از خشکسالی و ترسالی رعایت شود به مراتب بالاتر از بحث قیمت است هرچند بحث قیمت هم بحث مهمی به شمار می‌رود.

اردکانیان ادامه داد: قیمت تمام شده دو کالای آب و برق به مراتب بیش از قیمت تکلیفی است.

وی گفت: سال گذشته هیئت وزیران مصوب کرد که آب و برق برای مصارف در حد الگوی مصرف بیش از هفت درصد نباید افزایش قیمت داشته باشد.

وزیر نیرو افزود: قبوض کاغذی که امسال حذف شد به هیچ وجه باعث افزایش تعرفه نشده است. جزء آنکه مصوب و مقرر است هیچ رقمی بابت آب و برق در کشور اضافه‌تر دریافت نمی‌شود.

اردکانیان می‌گوید: امکان دارد در جایی اشتباهی صورت گیردکه ضمن بررسی موضوع هم عذرخواهی و هم اشتباه را جبران خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه متولی برق هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران است، گفت: در حال حاضر نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی بوشهر در مدار بهره برداری است.

وزیر نیرو افزود: مجموع ظرفیت منصوبه نیروگاهی درکشور ۸۲ هزار و ۹۰۸ مگاوات است که از این میزان ۱۰۰۰ مگاوات مربوط به برق هسته‌ای است. جدا از این دو واحد نیروگاه برق هسته‌ای دیگر هم در حال احداث است.

اردکانیان ادامه داد: اوج بار در تابستان ۵۸ هزار مگاوات و در فصل زمستان ۳۸ هزار مگاوات است بنابراین کشور از حیث ظرفیت نصب شده بویژه در زمستان هیچ مشکلی ندارد.

وی گفت: چیزی که در این شب‌ها ایجاد دغدغه کرده سرمای هوا و افزایش مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری است.

وزیرنیرو افزود: اگر در مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری مدیریت بهتری صورت گیرد با اطمینان ۱۰۰ درصدی و بدون قطعی برق زمستان را پشت سر خواهیم گذاشت.

اردکانیان گفت: مشکل برق روستا‌های بالای ۱۰ خانوار بزودی برطرف و سعی خواهیم کرد در همین دولت جشن تکمیل برق رسانی به روستا‌های کم خانوار کشور برگزار شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها