سفیر سوئیس در تهران:

۱۸۰ هزار بسته از داروهای مورد نیاز برای پیوند اعضا وارد ایران شد

سفیر سوئیس در تهران گفت: امروز ۱۸۰ هزار بسته از داروهای مورد نیاز برای پیوند اعضا وارد ایران شد.
کد خبر: ۱۲۴۶۳۲۴
۱۸۰ هزار بسته از داروهای مورد نیاز برای پیوند اعضا وارد ایران شد

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، «مارکوس لایتنر» سفیر سوئیس در تهران بعدازظهر امروز (یکشنبه) در نشستی خبری در محل سفارتخانه کشورش به تشریح جزییات کانال مالی جدید برای ارسال اقلام انسان‌دوستانه به ایران پرداخت.

وی گفت: هدف این تمهید مالی این است که اطمینان حاصل کند صادرکنندگان و شرکتهای مستقر در سوئیس در حوزه دارویی پزشکی و بخش های غذایی کانال ایمنی را داشته باشند و به صادراتشان به ایران ادامه دهند.

وی گفت:با ایجاد این کانال سوئیس سهم مهمی خواهد داشت که ایران به لحاظ دارویی و غذایی تامین شود.

سفیر سوئیس عنوان کرد: این کانال تنها ابزار انساندوستانه نیست، میتوان گفت علامتی سیاسی است.

لایتنر گفت: این تمهید را نشانه ای از تشنج زدایی به حساب می آوریم.

سفیر سوئیس ادامه داد: محصولات دارویی و اقلام پزشکی همواره از تحریم ها معاف بوده اند. از طریق این تمهید وزارت خزانه داری آمریکا به بانکها تضمین می دهد که معاملات را انجام دهند.

وی گفت: ما سرمایه گذاری در این سازوکار کرده ایم و می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که اقلام به دست مصرف کنندگان ایرانی برسند. بانکها و شرکت های مشارکت کننده اطلاعات دقیق و جزیی درباره شرکای خود در ایران را به مقامات سوئیسی خواهند داد. بعد از معامله موفق هفته گذشته لازم است شماری از جزییات فنی بپردازیم که این کانال را نهایی کنیم.

وی گفت: انتظار دارم دو سه هفته آینده این کانال فعالیتش را به طور کامل شروع کند.

سفیر سوئیس درباره معامله آزمایشی هفته گذشته گفت؛ سه پرداخت توسط بانک مستقر در سوئیس انجام شد. این معاملات شامل تامین داروهای متفاوت از شرکتهای سوئیسی هستند که ارزش تقریبی آنها ۲.۳میلیون یورو است. امروز ۱۸۰ هزار بسته از داروهایی مورد نیاز برای پیوند اعضا وارد ایران شدند.

لایتنر در پاسخ به سوالی درباره اینستکس گفت: ما عضو اتحادیه اروپا نیستیم و بخشی از سازوکار اینستکس به شمار نمی آییم. ما از ابتدا سعی کردیم بر روی مسائل بانکی تمرکز کنیم. از ابتدا بر کالاها و اقلام انساندوستانه تمرکز کردیم و سازوکار ما فراتر از اقلام انساندوستانه نخواهد رفت.

سفیر سوئیس در تهران درباره اینکه ۲.۳ میلیون یورو از منابع بلوکه شده ایران برداشت شده و درباره تضمین این کانال گفت: برنامه ما این است که سازوکاری را شروع کنیم که پایدار بماند. اطمینان داریم خواهیم توانست منابع مالی ایران را به حسابهای مستقر در سوئیس منتقل کنیم که حرکت پایداری را در این زمینه صورت دهیم. در این راستا به طور موازی با همه مشارکت کنندگان گفتگو می کنیم.

سفیر سوئیس درباره اینکه مشخصات شرکت ها به وزارت خزانه داری آمریکا منتقل می شود؟ گفت: برای تمام شرکتها این حرکتی داوطلبانه است یا می توانند از راهکارهای دیگر استفاده کنند.علاقه مندیم کانال شفاف باشد.

وی همچنین گفت: بخش بزرگی از پول از طریق ارز یارانه ای است.

سفیر سوئیس درباره اینکه اگر وزارت خزانه داری آمریکا در میانه راه مانع بر سر کانال مالی ایجاد کند؟ گفت: ما این کانال را ایجاد نکردیم که برای چند هفته باشد بلکه می خواهیم این اقدامات ما ادامه دار و پایدار باشد.

لایتنر درباره اینکه آیا دیگر کشورها هم می توانند از این کانال برای ارسال کالاهای مذکور به ایران استفاده کنند؟ اظهار داشت: این کانال برای شرکتهای سوئیسی و شرکتهای مستقر در سوئیس است و کشورها و نهادهای دیگر می توانند از سازوکارهای دیگری استفاده کنند.

وی درباره اینکه آیا این کانال شامل خوراک دام هم خواهد شد؟ گفت: این مورد هم در آینده بخشی از معاملات خواهد بود فرآیند گام به گام خواهد بود.

سفیر سوئیس همچنین گفت: باید بیمار از دارو استفاده کند و این داروها در ایران بیاید و در ایران استفاده شود و نه اینکه در کشورهای همسایه با بهای گزاف فروخته شود.

وی همچنین عنوان کردی ما نیازمند حضور کشورهای دیگر نیستیم و این سازوکار سوئیسی است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها