معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی از تعیین ضریب مالیات ارزش افزوده 23 صنف خبر داد.
کد خبر: ۱۲۴۲۸۷۰
ضریب مالیات ارزش افزوده 23 صنف مشخص شد

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، محمد مسیحی معاون درآمدهای مالیاتی در بخشنامه‌ای از تعیین ضریب مالیات ارزش افزوده برخی مشاغل و صنوف خبر داد.

در این بخشنامه آمده است:‌ در راستای حکم بند (و) تبصره (6) قانون بودجه سال 1398 ه مقرر می دارد: سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند مالیات بر ارزش افزوده گروه‌هایی از مؤدیان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده را با اعمال ضریب کاهشی ارزش افزوده فعالیت آن بخش تعیین کند. مقررات این بند در خصوص دوره‌‌هایی که مالیات آنها قطعی نشده است، جاری خواهد بود. ضریب ارزش افزوده هر فعالیت با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور به تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌رسد. و با عنایت به تعیین ضریب ارزش افزوده برخی فعالیت‌ها و تأیید آن توسط وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی، به منظور تکریم و حل مشکلات مؤدیانی که قادر به مستندسازی اعتبارات خرید نمی‌باشند و تعامل با آنان و وحدت رویه در اجرای مقررات موارد ذیل جهت اجرا ابلاغ می گردد:

1- بنا بر اختیار حاصل از بند (و) تبصره (6) قانون بودجه سال 1398کل کشور، ضریب ارزش افزوده برای فعالیت‌های مندرج در جدول ذیل تعیین و به تأیید وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی رسیده است. بدیهی است ضریب مزبور صرفا برای تعیین مأخذ مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده اشخاص حقیقی فعالیت‌های ذیل می باشد.

ردیف عنوان فعالیت ضرایب
1 فروشندگان آهن‌آلات 6 درصد
2 سنگبری‌ها 11 درصد
3 صاحبان نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های خودرو 5 درصد
4 فروشندگان انواع روتختی، روبالشی، رومیزی و نظایر آنها 7 درصد
5 فروشندگان انواع نوشت افزار و لوازم مهندسی 7 درصد
6 فروشندگان انواع لوازم بهداشتی و ساختمانی 7 درصد
7 فروشندگان انواع لحاف، حوله،‌بالش، تشک و کوسن 7 درصد
8 فروشندگان کارت شارژ و سیم کارت 2 درصد
9 فروشندگان مواد غذایی و آجیل و خشکبار 6 درصد
10 فروشندگان پوشاک، کیف، کفش و پارچه 7 درصد
11 فروشندگان لوازم بهداشتی و آرایشی 7 درصد
12 فروشندگان عینک و قطعات و لوازم مربوط 8 درصد
13 فروشندگان لوازم و قطعات یدکی خودرو، موتور سیکلت، سه چرخه موتوری و دوچرخه 6 درصد
14 فروشندگان لوازم خانگی 6 درصد
15 فروشندگان رایانه و ماشین‌‌های اداری و قطعات و لوازم یدکی مربوطه 5 درصد
16 فروشندگان لوازم برقی و الکترونیکی 6 درصد
17 فروشندگان محصولات لاستیکی و پلاستیکی 7 درصد
18 فروشندگان انواع اسباب‌بازی 9 درصد
19 فروشندگان انواع ساعت و لوازم یدکی مربوطه 7 درصد
20 فروشندگان انواع شوفاژ و تهویه مطبوع و قطعات و لوازم یدکی مربوطه 7 درصد
21 فروشندگان انواع آسانسور، پله‌برقی و تجهیزات و قطعات و لوازم یدکی مربوطه 6 درصد
22 فروشندگان انواع پتو، انواع کالا و لوازم خرازی و انواع زیور الات و جواهرات بدلی 7 درصد
23 کارگاه صنعتی پوشاک 13 درصد

2- در تعیین ضریب ارزش افزوده فعالیت‌‌‌های موضوع بند (1)، مالیات و عوارض ارزش افزوده به عنوان بخشی از قیمت تمام شده کالا منظور شده است، لذا اشخاص مزبور در هنگام فروش مجاز به مطالبه و وصول مالیات و عوارض ارزش افزوده، مازاد بر قیمت فروش نخواهند بود.

3- ضریب ارزش افزوده تعیین شده، برای کلیه دوره‌های مالیاتی سال 1398 و ماقبل آن که مالیات و عوارض آن قطعی نشده است جاری خواهد بود.

تذکر: به استناد تبصره (2) ماده 210 قانون مالیات‌های مستقیم مالیات و عوارض ابرازی مؤدیان در اظهارنامه تسلیمی قطعی محسوب میشود، لذا در صورتی که مالیات و عوارض ابرازی مؤدیان از مالیات و عوارض تعیین شده بر اساس مفاد این دستورالعمل بیشتر باشد، مالیات و عوارض ابرازی مؤدیان که قطعی محسوب می‌شود ملاک عمل خواهد بود.

4- مالیات و عوارض ارزش افزوده آن دسته از فعالان موضوع بند (1) که اقدام به نگهداری اسناد و مدارک و اجرای مقررات مطابق فرآیندهای اجرایی تعیین شده در قانون نموده‌اند و خواهان استفاده از ضریب مزبور نمی‌باشند بر اساس اسناد و مدارک با رعایت مقررات موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده تعیین می شود و ضریب مذکور مانع از تعیین مالیات و عوارض بر اساس اسناد و مدارک نخواهد بود.

5- مأخذ محاسبه مالیات و عوارض ارزش افزوده و مالیات و عوارض ارزش افزوده مؤدیان مزبور با توجه به ضریب تعیین شده به شرح ذیل تعیین می شود:

ضریب * کل فروش مشمول دوره = مأخذ محاسبه مالیات و عوارض ارزش افزوده هر دوره

نرخ مالیات و عوارض *مأخد مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده هر دوره = مالیات و عوارض ارزش افزوده هر دوره

6- در صورتی که مودیان مذکور به عرضه توأم کالاها یا خدمات مشمول مالیات و معاف از مالیات اشتغال داشته باشند مؤظف‌ند سهم فروش کالاهای مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده و کالاهای معاف از مالیات و عوارض ارزش افزوده را بر اساس مستندات مشخص و اعلام کند، در صورتی که امکان اعلام سهم فروش کالاهای مشمول و معاف برای دوره‌های گذشته وجود ندارد ماموران مالیاتی موظف‌ند با توجه به واقعیات موجود و براساس قرائن مالیاتی سهم کالاهای مشمول را تعیین نمایند.

7- مفاد این دستورالعمل برای کلیه فعالان اقتصادی مشمول ثبت نام موضوع بند (1) این دستورالعمل لازم الاجرا خواهد بود بنابراین عدم ثبت نام با عدم تسلیم اظهارنامه و با تسلیم اظهارنامه کمتر از مالیات و عوارض موضوع بند (و) تبصره 6 قانون بودجه سال 1398 مانع از اعمال این دستورالعمل برای پرونده‌هایی که در راستای بند یادشده مورد رسیدگی قرار می‌گیرند نخواهند بود.

8- فعالان موضوع بند (1) کماکان مکلف به رعایت سایر تکالیف قانونی از جمله ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده هر دوره، پرداخت مالیات و عوارض ، ارائه اسناد و مدارک خواهند بود.

9- فعالان موضوع بند (1) مکلف‌اند در زمان خرید کالا و خدمات مشمول مالیات و عوارض از مؤدیان مشمول ثبت نام شده در نظام مالیات بر ارزش افزوده، مالیات و عوارض مطالبه شده را با دریافت صورتحساب و رعایت سایر مقررات به حساب های مؤدیان مشمول واریز نمایند.

10- ادارات کل امور مالیاتی حداکثر مساعدت لازم را در خصوص تقسیط و بخشودگی جرائم با رعایت مفاد مواد 1671، و 1910 قانون مالیات‌های مستقیم و بخشنامه‌های صادره در این خصوص اعمال نمایند.

11- مفاد این دستورالعمل برای کلیه مأموران مالیاتی و مراجع دادرسی مالیاتی تعیین شده در قانون مالیات بر ارزش افزوده لازم الاجرا می‌باشد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها