نماینده روسیه در سازمان ملل تصریح کرد: ایران این حق مشروع را دارد که به نقض منشور ملل متحد و قطعنامه 2231 شورای امنیت توسط ایالات متحده پاسخ دهد.
کد خبر: ۱۲۴۲۸۶۲
ایران حق دارد به نقض قطعنامه 2231 توسط آمریکا پاسخ دهد

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، «واسیلی نبنزیا»، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد که به بحث درباره ایران پرداخته بود، تصریح کرد ایران حق دارد به‌ نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط آمریکا پاسخ دهد.

نبنزیا اظهار داشت: «کسی نباید از ایران بخواهد که بدون قد و شرط آن دسته از تصمیمات شورای امنیت را که ایالات متحده خود آنها را تضعیف کرده، اجرا کند.»

وی افزود: «ایران این حق مشروع را دارد که به نقض منشور ملل متحد و قطعنامه 2231 شورای امنیت توسط ایالات متحده پاسخ دهد و بند 36 برنامه جامع اقدام مشترک نیز آن را پیش‌بینی کرده است.»

نبنزیا همچنین یادآوری کرد که کاهش تعهدات داوطلبانه ایران ذیل برجام با اطلاع به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تحت نظارت بازرسان آژانس صورت پذیرفته است.

به گفته این دیپلمات روس، تمام اقدامات ایران می‌تواند در شرایطی منطقی یعنی انجام تعهدات ذیل برجام و منشور ملل متحد [توسط آمریکا] بازگردانده شود.

سخنان نماینده روسیه در شرایطی در نشست شورای امنیت مطرح می‌شد که نماینده آمریکا تلاش کرد بار دیگر با متهم کردن ایران به دست داشتن در حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی موسوم به آرامکو، تهران را به ناامن‌سازی منطقه متهم کند. این اقدام نماینده آمریکا در حالی صورت گرفته که سازمان ملل می‌گوید نمی‌تواند ایرانی بودن تسلیحاتی را که با آن به آرامکو حمله شده، تائید کند.

واشنگتن از 18 اردیبهشت 1397، ضمن آغاز «کارزار فشار حداکثری» علیه ایران، از برجام خارج شده و علاوه بر بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای، تحریم‌های یکجانبه خود علیه تهران را گسترش داده است. در پاسخ به این اقدامات و پس از یک سال صبر راهبردی، ایران تاکنون در چهار گام از تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام کاسته است. اقدامات ایران بر اساس بندهای 26 و 39 توافق مزبور صورت گرفته است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها