jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۶۲۶ ۲۶ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

در شهر براتیسلاوا در کشور چکسلواکی، جراح مشهوری به‌نام دکتر واریسلا دوبچک زندگی می‌کرد که بیماران از تمام نواحی کشور و نیز از کشورهای اطراف برای جراحی به او مراجعه می‌کردند. در یک عصر سرد زمستانی، که دکتر دوبچک قصد عزیمت از مطب به خانه را داشت، هرچه استارت زد اتومبیلش روشن نشد.

دکتر دوبچک که واقعا سردش شده بود با گوستاو‌هاشک ــ که مشهورترین تعمیرکار و آپاراتی شهر بود و او را اوس‌گوستاو خطاب می‌کردند ــ تلفن زد. دقایقی بعد اوس‌گوستاو ‌همراه شاگردش به پارکینگ مطب دکتر دوبچک رسید و کاپوت را بالا زد و در ده دقیقه اتومبیل دکتر را تعمیر و روشن کرد. سپس رو به دکتر کرد و گفت: آقای دکتر، من تمام اجزای ماشین را می‌شناسم و می‌توانیم هر عیب و ایرادی را که در ماشین پیدا می‌شود تشخیص بدهم و برطرف کنم. می‌توانم موتور و جلوبندی ماشین را تعمیر کنم و از یک موجود معیوب به یک موجود زنده و سرحال تبدیل کنم. با این‌حال درآمد سالانه ‌ام یک‌دهم درآمد شما هم نیست. دکتر دوبچک نگاهی به اوس‌گوستاو انداخت و گفت: جدی گفتی؟ اوس‌گوستاو گفت: بلی. دکتر دوبچک گفت: توقع داشتم جدی نگفته باشی، اما حالا که جدی گفته‌ای، به من بگو آیا می‌توانی موتور اتومبیل را وقتی در حال کار کردن است تعمیر کنی؟ اوس‌گوستاو گفت: خیر. دکتر دوبچک گفت: آیا می‌توانی جلوبندی ماشین را وقتی در حال حرکت است پایین بیاوری؟ اوس‌گوستاو گفت: خیر. دکتر دوبچک گفت: کارتخوان داری؟ اوس‌گوستاو گفت: بلی. دکتر دوبچک گفت: بهتر نیست به‌جای این حرف‌های مفت و مقایسه شغل خودت با شغل ما، بدهی کارت بکشم تا برویم به زندگی‌مان برسیم؟ اوس‌گوستاو گفت: شما هم کارتخوان دارید؟ دکتر دوبچک گفت: بلی. من نه‌تنها کارتخوان دارم و هم مالیات خود را می‌پردازم، بلکه بیماران کم‌بضاعت را بدون دریافت دستمزد عمل می‌کنم. دکتر دوبچک افزود: دیدی زود قضاوت کردی؟ اوس‌گوستاو که شرمنده شده بود سر به زیر انداخت و تصمیم گرفت دست از زود قضاوت کردن بردارد و از آن‌پس تا لحظه تقسیم چکسلواکی به دو کشور چک و اسلواکی همواره به‌موقع قضاوت کرد.

امید مهدی‌نژاد

طنزنویس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر