jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۶۲۶ ۲۶ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

در شهر براتیسلاوا در کشور چکسلواکی، جراح مشهوری به‌نام دکتر واریسلا دوبچک زندگی می‌کرد که بیماران از تمام نواحی کشور و نیز از کشورهای اطراف برای جراحی به او مراجعه می‌کردند. در یک عصر سرد زمستانی، که دکتر دوبچک قصد عزیمت از مطب به خانه را داشت، هرچه استارت زد اتومبیلش روشن نشد.

دکتر دوبچک که واقعا سردش شده بود با گوستاو‌هاشک ــ که مشهورترین تعمیرکار و آپاراتی شهر بود و او را اوس‌گوستاو خطاب می‌کردند ــ تلفن زد. دقایقی بعد اوس‌گوستاو ‌همراه شاگردش به پارکینگ مطب دکتر دوبچک رسید و کاپوت را بالا زد و در ده دقیقه اتومبیل دکتر را تعمیر و روشن کرد. سپس رو به دکتر کرد و گفت: آقای دکتر، من تمام اجزای ماشین را می‌شناسم و می‌توانیم هر عیب و ایرادی را که در ماشین پیدا می‌شود تشخیص بدهم و برطرف کنم. می‌توانم موتور و جلوبندی ماشین را تعمیر کنم و از یک موجود معیوب به یک موجود زنده و سرحال تبدیل کنم. با این‌حال درآمد سالانه ‌ام یک‌دهم درآمد شما هم نیست. دکتر دوبچک نگاهی به اوس‌گوستاو انداخت و گفت: جدی گفتی؟ اوس‌گوستاو گفت: بلی. دکتر دوبچک گفت: توقع داشتم جدی نگفته باشی، اما حالا که جدی گفته‌ای، به من بگو آیا می‌توانی موتور اتومبیل را وقتی در حال کار کردن است تعمیر کنی؟ اوس‌گوستاو گفت: خیر. دکتر دوبچک گفت: آیا می‌توانی جلوبندی ماشین را وقتی در حال حرکت است پایین بیاوری؟ اوس‌گوستاو گفت: خیر. دکتر دوبچک گفت: کارتخوان داری؟ اوس‌گوستاو گفت: بلی. دکتر دوبچک گفت: بهتر نیست به‌جای این حرف‌های مفت و مقایسه شغل خودت با شغل ما، بدهی کارت بکشم تا برویم به زندگی‌مان برسیم؟ اوس‌گوستاو گفت: شما هم کارتخوان دارید؟ دکتر دوبچک گفت: بلی. من نه‌تنها کارتخوان دارم و هم مالیات خود را می‌پردازم، بلکه بیماران کم‌بضاعت را بدون دریافت دستمزد عمل می‌کنم. دکتر دوبچک افزود: دیدی زود قضاوت کردی؟ اوس‌گوستاو که شرمنده شده بود سر به زیر انداخت و تصمیم گرفت دست از زود قضاوت کردن بردارد و از آن‌پس تا لحظه تقسیم چکسلواکی به دو کشور چک و اسلواکی همواره به‌موقع قضاوت کرد.

امید مهدی‌نژاد

طنزنویس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

خشم ایالات متحده آمریكا از شكست در جنگ یمن، به نقطه اوج خود رسیده است. بن‌سلمان، بن‌زاید و دیگر مهره‌های واشنگتن در منطقه به نماد استیصال در برابر مقاومت تمام‌عیار انصارا... و نیروهای مقاومت یمن تبدیل شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر