jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۴۱۱۹۱   ۱۸ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

مسعود فراستی در گفت‌وگو با برنامه «پشت صحنه» رادیو تهران مطرح کرد:

زن در سریال‌های شبکه نمایش خانگی یک کالای شبه‌مدرن عقب‌افتاده است

مسعود فراستی، منتقد در برنامه پشت صحنه درباره سریال‌های نمایش خانگی و در پاسخ به پرسش مجری درخصوص موفقیت یا عدم موفقیت سریال‌های نمایش خانگی به نکات مهمی اشاره کرد. از جمله این‌که گفت قهوه تلخ متوسط است، این سریال‌ها زباله‌اند و زنی که ما در این سریال‌ها می‌بینیم، جز یک کالای شبه‌مدرن عقب‌افتاده، نیست.

این سریال‌ها زباله‌اند
قهوه تلخ متوسط است و این سریال‌ها زباله‌اند. سلیقه مخاطب زباله‌پسند شده است. سریال‌های آمریکایی را نگاه کنید، آنها واقعا سریال هستند. سطحی سرگرم‌کننده‌شان هم قابل تحمل است و توهین آمیز نیست. اینجا اساسا به‌شدت به زن توهین می‌شود. زنی که ما در این سریال‌ها می‌بینیم، جز یک کالای شبه‌مدرن عقب‌افتاده، نیست. این را باید مبسوط در برنامه هفت توضیح بدهم که زن در این سریال‌ها چیست. حتی جایی که ظاهرا زن قوی‌تر است، باز هم کالاست. این سریال‌ها به‌شدت ضد اجتماعی و لمپن پرورند. سرگرمی خیلی چیز شریفی است. این سریال‌ها به قدری افراط دارند که ممکن است اینها به فرهنگ خانواده تبدیل شود و نمی‌شود که الزاما از آن گرفته شده باشد. ممکن است
دور و بر فیلمساز چنین مسائلی باشد. در واقع این نگاه‌ها ضد جامعه، ضد زن و ضد سرگرمی است. سرگرمی را در این حد نزول داده‌اند. می‌توان از سریال‌های خوب آمریکایی که فقط سرگرم‌کننده‌اند، یاد گرفت. این سریال‌سازان و فیلمسازان زباله‌ساز حتی کپی هم بلد نیستند یعنی به سطحی‌ترین و عقب‌افتاده‌ترین شکل کپی می‌کنند.
مردم جیب آنها را پر می‌کنند
در جامعه ما خیلی چیزها وجود دارد، از چیزهای به‌شدت سطح پایین و لجن تا چیزهای به‌شدت شریف. چرا فقط لجن‌ها را جمع می‌کنند و وارد کارهایشان می‌کنند؟ چرا غیر از آن چیزی را در جامعه نمی‌بینند؟ من تکلیفم با جم روشن‌تر است تا با این سریال‌ها. فاجعه است در شرایطی که مردم در شرایط سخت هستند و از یک بحران گذشته‌اند، می‌گویند اگر قطعی اینترنت را نداشتیم فروشمان بیشتر بود. این خیلی نگاه کثیفی است. یعنی مردم فقط وسیله هستند تا جیبشان را پر کنند و انگار کوچک‌ترین بویی از درد و مسائل مردم نبرده‌اند.

ستاره نجف‌آبادی

رسانه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر