jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۴۱۱۹۱   ۱۸ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

مسعود فراستی در گفت‌وگو با برنامه «پشت صحنه» رادیو تهران مطرح کرد:

زن در سریال‌های شبکه نمایش خانگی یک کالای شبه‌مدرن عقب‌افتاده است

مسعود فراستی، منتقد در برنامه پشت صحنه درباره سریال‌های نمایش خانگی و در پاسخ به پرسش مجری درخصوص موفقیت یا عدم موفقیت سریال‌های نمایش خانگی به نکات مهمی اشاره کرد. از جمله این‌که گفت قهوه تلخ متوسط است، این سریال‌ها زباله‌اند و زنی که ما در این سریال‌ها می‌بینیم، جز یک کالای شبه‌مدرن عقب‌افتاده، نیست.

این سریال‌ها زباله‌اند
قهوه تلخ متوسط است و این سریال‌ها زباله‌اند. سلیقه مخاطب زباله‌پسند شده است. سریال‌های آمریکایی را نگاه کنید، آنها واقعا سریال هستند. سطحی سرگرم‌کننده‌شان هم قابل تحمل است و توهین آمیز نیست. اینجا اساسا به‌شدت به زن توهین می‌شود. زنی که ما در این سریال‌ها می‌بینیم، جز یک کالای شبه‌مدرن عقب‌افتاده، نیست. این را باید مبسوط در برنامه هفت توضیح بدهم که زن در این سریال‌ها چیست. حتی جایی که ظاهرا زن قوی‌تر است، باز هم کالاست. این سریال‌ها به‌شدت ضد اجتماعی و لمپن پرورند. سرگرمی خیلی چیز شریفی است. این سریال‌ها به قدری افراط دارند که ممکن است اینها به فرهنگ خانواده تبدیل شود و نمی‌شود که الزاما از آن گرفته شده باشد. ممکن است
دور و بر فیلمساز چنین مسائلی باشد. در واقع این نگاه‌ها ضد جامعه، ضد زن و ضد سرگرمی است. سرگرمی را در این حد نزول داده‌اند. می‌توان از سریال‌های خوب آمریکایی که فقط سرگرم‌کننده‌اند، یاد گرفت. این سریال‌سازان و فیلمسازان زباله‌ساز حتی کپی هم بلد نیستند یعنی به سطحی‌ترین و عقب‌افتاده‌ترین شکل کپی می‌کنند.
مردم جیب آنها را پر می‌کنند
در جامعه ما خیلی چیزها وجود دارد، از چیزهای به‌شدت سطح پایین و لجن تا چیزهای به‌شدت شریف. چرا فقط لجن‌ها را جمع می‌کنند و وارد کارهایشان می‌کنند؟ چرا غیر از آن چیزی را در جامعه نمی‌بینند؟ من تکلیفم با جم روشن‌تر است تا با این سریال‌ها. فاجعه است در شرایطی که مردم در شرایط سخت هستند و از یک بحران گذشته‌اند، می‌گویند اگر قطعی اینترنت را نداشتیم فروشمان بیشتر بود. این خیلی نگاه کثیفی است. یعنی مردم فقط وسیله هستند تا جیبشان را پر کنند و انگار کوچک‌ترین بویی از درد و مسائل مردم نبرده‌اند.

ستاره نجف‌آبادی

رسانه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

شاعری که پدیده شد

شاعری که پدیده شد

جنوب ایران و به ویژه فارس و بوشهر همواره یکی از قطب‌ های شعری کشور بوده است. ادیبان این بخش از ایران‌ زمین در جریان‌ سازی شعر انقلاب نیز نقش بسزایی داشته‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها