jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۳۸۴۵۲ ۳۰ آبان ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

مستند «مخیم، مدافع حرم» روایتی از فلسطینیان مدافع حرم است که امروز روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

به گزارش فارس، مستند مخیم، مدافع حرم به کارگردانی روح‌ا... رفیعی کاری از گروه مستند روایت فتح است که امروز ساعت 18 از شبکه یک پخش خواهد شد.
مستند «مخیم» به موضوع دفاع مجاهدین فلسطینی مقیم سوریه از حرم حضرت زینب سلام‌ا... علیها می‌پردازد و گوشه‌ای از محبت مردم فلسطین به خاندان اهل بیت (ع) را به تصویر می‌کشد.
این مستند اثری از روح‌ا... رفیعی است که پیش از این آثاری چون پرواز 320، فرمانده جواد و خالد و مجتبی را ساخته بود.
روح‌ا... رفیعی کارگردان این اثر با اشاره به فضای رسانه‌ای مسموم علیه فلسطینی‌ها در موضوع سوریه و رویایی آنها علیه جبهه مقاومت گفت: برای ساخت «مخیم و مدافع حرم» به مواردی رسیدم که ساخت این فیلم و پرداختن به این سوژه را برایم با اهمیت می‌کرد. رسانه‌های صهیونیستی به دروغ عنوان کرده بودند که مردم فلسطین در برابر سوری‌ها قرار گرفته‌اند و می‌خواستند با این کار بین مسلمانان مجاهد ضداسرائیلی حاضر در جبهه مقاومت تفرقه و چنددستگی ایجاد کنند.
وی افزود: معاندان با فتنه‌گری رسانه‌ای و پرداختن به این فضای مسموم عنوان می‌کردند خط مقاومت شکست خورده است، در صورتی که واقعیت این‌گونه نبود و من در میان مسلمانان برعکس این موضوع را مشاهده می‌کردم.
رفیعی با بیان این‌که فیلمساز باید به سوژه نزدیک باشد تا واقعیت را از نزدیک لمس کند، ادامه داد: من برای ساخت آثار مستند به مناطق درگیر سفر می‌کنم تا در میان مردم زندگی کرده و با آنها ارتباط بگیرم. هنگامی که با مردم ارتباط داشته باشید به مواردی خواهید رسید که می‌تواند برای فیلمساز مفید باشد و به او آگاهی دهد. در این مشاهدات عینی و لمس واقعیت از نزدیک تعداد زیادی از فلسطینی‌ها را دیدم که در جبهه مقاومت علیه صهیونیست‌ها در حال مبارزه هستند و از مدافعان حرم محسوب می‌شوند و از این نظر سعی کردم روایتگر مبارزه آنها در قالب مستند باشم.
کارگردان مستند مخیم با اشاره به این‌که مفهوم مقاومت و جهاد فراتر از مرزبندی‌های قومی و فرقه‌ای است، افزود: بحث جنگ حق و باطل است و مرزبندی برای دفاع وجود ندارد و برای همین امروز در صف مدافعان حرم زینبی انواع مسلمانان از کشورهای ایران، افغانستان، عراق، پاکستان و فلسطین حضور دارند. البته همیشه منافقانی هم از کشورهای مختلف در گروه مقابل وجود دارند و خوب است در فرصتی به ساخت فیلمی از آنها هم دست زد و نقش منافقان در بحران شام را به تصویر کشید.
وی با بیان این‌که ساخت مستند درباره مدافعان حرم در سوریه و عراق با مشکلات و پیچیدگی‌هایی همراه است، گفت: هماهنگی برای دریافت مجوز برای این مستندها مشکلاتی دارد، به نوعی مجبور شدم برای به تصویر کشیدن این اتفاقات به تنهایی و با حداقل امکانات مستندهای گزارشی بسازم. برای ساخت این مستند تحقیقات بسیاری انجام دادم. ما پیش‌تولید مفصلی داشتیم و قبل از این‌که وارد تصویربرداری شویم با افراد بسیاری گفت‌وگو کردیم.
داستان این مستند به دفاع فلسطینی‌های مخیم سیده زینب (س) از حرم ایشان می‌‌پردازد که در این میان شهدای بسیاری را تقدیم کرده‌‌اند و تلاش کرده است تا گوشه‌‌ای از رشادت‌‌های آنان را به تصویر درآورد. علاقه‌مندان می‌توانند این مستند را پنجشنبه، 30 آبان ساعت 18 از شبکه یک سیما تماشا کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر