jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۳۶۶۳۸ ۲۰ آبان ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

در طول سال تحصیلی یکی از دغدغه‌های والدین، تغذیه سالم برای کودکان و نوجوانان است به طوری که هم انرژی روزانه جسمی و ذهنی را به نحو احسن تامین کند و هم در جهت حفظ سلامت و تامین نیازهای رشد فیزیکی فرزندانشان باشد. از این رو امروز به شرایط غذایی کودکان و نوجوانان در این ستون می‌پردازیم.

برای دانش‌آموزانی که در شیفت صبح به مدرسه می‌روند خوردن صبحانه قبل از خروج از خانه یک الزام بی‌بدیل است حتی اگر اندک باشد .بهتر است وعده صبحانه مقداری شیرین باشد .اولویت با یک لیوان شیر همراه غلات صبحانه است که معمولا اندکی شیرین است. گزینه بعدی شیر با کمی نان شیرمال یا نان قندی است. کیک خانگی کم شکر هم یکی از گزینه‌هاست ولی به شرط آنکه با حداقل روغن ممکن پخته شده باشد. اگر کودک با خوردن خوراکی جامد دچار تهوع می‌شود حداقل ممکن شیر موز یا شیر عسل است.
استفاده از مقدار کمی پودر کاکائو یا نسکافه داخل شیرمجاز است.اولین میان وعده در مدرسه که حدود ساعت 9 تا 10 و 30 دقیقه باید میل شود یک لقمه کامل و دارای مقداری کربوهیدرات مانند خرما یا نان یا سیب‌زمینی و مقداری پروتئین مانند پنیر یا تخم مرغ باشد.مخلوط مغزها مانند نخودچی، بادام، گردو، کنجد و سویا و کشمش می‌توانند کربوهیدرات و پروتئین را با هم تامین کند.
آخرین میان وعده برای دانش‌آموزانی که دیرتر از ساعت 13 تعطیل می‌شوند بهتر است یک ظرف سبزیجات خام مانند خیار و هویج یا یک عدد میوه متوسط باشد.
برای کودکان و نوجوانانی که عادت دارند صبحانه کامل در منزل میل کنند میان‌وعده مدرسه یک عدد شیر پاکتی، 2 عدد میوه، چند عدد خرما یا بیسکوئیت کافی است و نیازی به لقمه نیست. در صورتی که دانش‌آموز در معرض چاقی نباشد یک مشت کوچک مخلوط آجیل هم مشکلی ایجاد نمی‌کند .
دانش‌آموزانی که در شیفت بعد از ظهر به مدرسه می‌روند بین صبحانه تا نهار هیچ میان وعده‌ای نباید میل کنند.
برای این دانش‌آموزان خوردن یک وعده گرم برای نهار قبل از مدرسه ضروری است ولی از غذاهای چرب یا سرخ کردنی مانند کوکو یا کتلت باید پرهیز کرد چون این غذاها باعث خواب‌آلودگی و افت یادگیری می‌شود. همین‌طور باید از خوردن دوغ، ماست و غذاهای نفاخ باید پرهیز شود. مناسب‌ترین توشه مدرسه برای این دانش‌آموزان فقط میوه است.

مهرداد رحیم‌زاده

مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سند افتخار سپاه

سند افتخار سپاه

بعد از 40 سال از تاریخ دفاع مقدس امروز شاهد اظهارنظرهایی هستیم كه موجب نگرانی رهبر معظم انقلاب درباره تحریف این دوران شده است.

دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیداری كه در 30 آبان 98 برگزار شد، توفیقی بود كه رفیق راه جمعی از یاران شد؛ جمعی از سینه‌ سوخته‌ ها، راویان و آفتاب‌ خورده‌های سرزمین‌های خونین دوران هشت سال دفاع مقدس كه به نمایندگی از همرزمان‌ شان به دیدار رهبر معظم انقلاب شتافتند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر