jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۳۴۵۸۰   ۰۲ آبان ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

جراحی لاپاراسکوپی دو کاربرد دارد، زیرا می‌تواند همزمان برای تشخیص و درمان بیماری به کار برود.

امروزه اکثر اعمال جراحی شامل انواع جراحی‌های چاقی و متابولیک، جراحی کانسر (سرطان)های دستگاه گوارش، ترمیم فتق‌های جدار شکم و کشاله ران، جراحی‌های زنان (برداشتن رحم، میوم، کیست‌های تخمدان، اندومتریوز و...)، جراحی کبد و کیسه صفرا و سنگ‌های مجاری صفراوی، جراحی بیماری‌های مری (آشالازی، ریفلاکس و...)، جراحی برداشتن طحال (اسپلنکتومی)، جراحی سمپاتکتومی برای بیماران با تعریق شدید، جراحی برداشتن غده فوق‌کلیه، جراحی برداشتن غده تیموس برای درمان میاستنی گراویس (شلی عضلانی) و... به‌وسیله لاپاروسکوپی قابل انجام است.
معمولا برای این نوع جراحی، بیهوشی عمومی به کار برده می‌شود. در طول لاپاراسکوپی، جراح شکاف‌هایی به طول 5 تا 12 میلی‌متر در شکم ایجاد کرده و شکم را با گاز دی‌اکسید کربن متورم می‌سازد. پر کردن شکم با گاز باعث می‌شود تا پزشک بتواند اندام‌های شکمی را بهتر و واضح‌تر ببیند. زمانی که شکم متورم شد، جراح، لاپاراسکوپ را وارد شکاف‌ها می‌کند. دوربین متصل به لاپاراسکوپ تصاویری از اجزای داخل شکم روی پرده یا مانیتور نمایش می‌دهد و جراح می‌تواند اجزای داخل شکمی را به‌طور زنده و در لحظه مشاهده کند.
تعداد و اندازه شکاف‌ها بستگی به بیماری خاصی دارد که جراح اقدام به کشف یا جلوگیری از آن کرده است. در حالت کلی، بین دو تا پنج شکاف یا برش ایجاد می‌شود که ابزار جراحی‌های دیگر از آنها وارد می‌شوند. زمانی که عمل به اتمام رسید، شکم از گاز دی‌اکسید کربن خالی شده و ابزار از داخل شکم خارج می‌گردد. در نهایت، برش‌ها با بخیه بسته می‌شوند. برای انجام لاپاراسکوپی بیمار باید به‌خوبی انتخاب شود، زیرا برخی بیماران شرایط لازم برای روش لاپاراسکوپی را ندارند.بیمار باید قبل از انجام هر اقدامی بررسی‌های اولیه را انجام دهد و بعد از آن پزشک متخصص تایید نهایی را برای انجام لاپاراسکوپی می‌دهد. به‌طور کلی اگر بیمار به‌خوبی انتخاب شود، کار با دقت بالا انجام می‌شود، برای همین می‌توانیم بهترین نتیجه را برای بیمار انتظار داشته باشیم. لاپاراسکوپی عملی است که داخل شکم با گاز پر‌می‌شود که این گاز می‌تواند روی ریه‌ها و قلب اثرگذار باشد، برای همین بیمار باید از نظر قلبی، ریوی و بیهوشی تایید شود. همچنین برای برخی بیماران بدحال بهتر است لاپاراسکوپی انجام نشود.

دکتر شهاب شهابی

فلوشیپ جراحی لاپاروسکوپی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر