jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۳۲۹۹۹   ۲۲ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

در میان خبرهایی که از بروز توفان در ژاپن دنبال می‌کنیم، برخی بروز آن را با زمین‌لرزه‌ای که به صورت همزمان با بزرگای 7/5 در این کشور رخ داد مرتبط دانسته‌اند.

در این‌باره لازم است تأکید کنم هنوز مستندات علمی قابل توجه و جدی ارائه نشده است که بتوانیم بروز توفان را با رخداد زلزله مرتبط بدانیم. البته برخی مطالعات به‌ویژه در تایوان نشان داده است بارندگی‌های شدید و با حجم بالا که در مدت کوتاه رخ می‌دهد، می‌تواند بروز زمین‌لرزه را در پی داشته باشد. برای مثال در زلزله سال 1999 تایوان که با بزرگای 3/7 رخ داد، برخی محققان آن را به سیل و بارندگی وسیعی که شش ماه قبل از آن رخ داده بود مربوط دانسته‌اند. همچنین در مورد زلزله سال 2009 تایوان که با بزرگای 7/6 در آن کشور رخ داد نیز برخی محققان آن را پیامد بارندگی شدیدی ارزیابی کرده‌اند که دو سال پیش از این زلزله رخ داد. اما همه زلزله‌شناسان در این زمینه هم‌نظر نیستند.
زلزله‌شناسان مکانیسم رخداد زلزله پس از بارندگی شدید را این گونه توضیح می‌دهند که اگر حجم زیادی از بارندگی در فضایی محدود در جایی که یک گسل فعال عبور می‌کند اتفاق بیفتد، نفوذپذیری زمین و این آب وسیع که به زمین نفوذ می‌کند شبیه مخزن سد عمل کرده و زمینه‌ساز بروز نوعی زلزله القایی می‌شود. نفوذ باران به طبقات زیرین زمین در چنین حالتی شبیه نوعی روغن‌کاری در صفحات زمین عمل می‌کند. بروز این اتفاق را در‌مورد زلزله‌های کوچک که در اعماق نه چندان پایین رخ می‌دهد را می‌توان محتمل دانست. اما در مورد زمین‌لرزه‌های متوسط و بزرگ که در اعماق هشت، ده و 15 کیلومتری زمین اتفاق می‌افتد، توضیح فیزیکی ارتباط رخداد آن زمین‌لرزه‌ها با بارندگی‌های شدید بسیار دشوار است.
با توجه به این‌که زلزله ژاپن با بزرگای 7/5 از نوع متوسط بوده و همزمان با بارندگی رخ داده است، می‌توان آن را صرفا یک همزمانی ارزیابی کرد.تفکیک این موضوع که بروز یک زمین‌لرزه بزرگ در منطقه‌ای زمین‌لرزه‌خیز مانند ژاپن و تایوان لزوما پیامد بارندگی سنگین بوده است یا به صورت یک زلزله عادی رخ داده فرآیندی بسیار دشوار و توجیه علمی آن در شرایط کنونی امکان‌ناپذیر است.
نکته مهم دیگر ی که در فیلم‌های این توفان می‌بینیم، به وضوح ژاپنی‌ها در مقابله با پیامدهای آن نسبت به توفان‌های مشابهی که در آمریکا در ماه‌های اخیر رخ داد آماده‌تر بودند. آنها به خوبی نکات ایمنی و آسیب‌زا را پیش از رسیدن توفان مدیریت کرده و در کل بسیار آماده بودند. این درسی برای ما در ایران برای آمادگی در رویدادهای مشابه می‌تواند باشد.

دکتر مهدی زارع

استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دم حامدها گرم!

دم حامدها گرم!

خوابمان نمی‌برد. چه مرضی داشتیم که بعد از یک عالمه پیاده‌روی در اردوی نظامی آخر دوره آموزشی خدمت خوابمان نمی‌برد را خدا می‌داند.

حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر