jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۳۰۶۱۱   ۰۷ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

هجوم گسترده مردم به مناطق کوهستانی و زیستگاه‌های حیات‌وحش گلستان برای برداشت میوه‌های جنگلی مانند تمشک، زرشک و انار وحشی که از غذاهای جانورانی مانند خرس و گراز است، سبب شده تا چرخه غذایی حیات‌وحش استان به سبب زیاده‌خواهی بیش از حد انسان در معرض خطر جدی قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، دسترسی زیاد شهروندان به خودروهای شخصی، حتی از نوع کوهستان‌پیما، گسترش و توسعه جاده در مناطق روستایی کوهستانی و جنگلی و افزایش اطلاعات مردم درخصوص نقش میوه‌های جنگلی در سلامت جسم و روح سبب شکل‌گیری رویه‌ای غلط برای تاراج میوه‌های جنگلی از قبیل انار وحشی، زرشک، گلابی وحشی، ولیک و کندس و قارچ‌های خودرو شده است.
دست‌اندازی به اراضی مرتعی شرق گلستان برای برداشت قارچ ترافل، هجوم به مناطق جنگلی برای برداشت قارچ زرده کیجا و افرا و برداشت تمشک، در کنار رقابت شدید شهروندان به‌خصوص ساکنان حاشیه جنگل‌ها برای برداشت میوه‌های جنگلی موجب تهدید منابع طبیعی و زیستمندان و حیات‌وحش شده است.
برداشت محصولات و میوه‌های جنگلی بدون برنامه و توجه نکردن به شرایط زیست‌محیطی، چرخه تغذیه گونه‌های وحشی مانند گراز، تشی، شوکا و مرال را با چالش روبه‌رو می‌سازد و علاوه بر آن استمرار این رویه و برداشت توام با تخریب میوه‌های جنگلی، دیگر رستنی‌ها و پوشش گیاهی منطقه را از بین برده و احتمال بروز آتش‌سوزی و همچنین تولید زباله و پسماندهای ناشی از تفریح و تفرج مردم را نیز افزایش می‌دهد.
طی ماه‌های اخیر پایین آمدن خرس‌های زیادی از ارتفاعات و پناه بردن به محیط‌های روستایی و شهری گلستان گزارش شده که به باور کارشناسان عمده‌ترین دلیل آن تصرف قلمرو آنها از سوی انسان و نابودی چرخه غذایی حیوان بوده است؛ موضوعی که در چند مورد به تلف یا کشته شدن خرس‌ها به دست روستاییان و شکارچیان منجر شد.
نتایج تخریب حاصل از استمرار این رویه نادرست در آینده مشهودتر خواهد شد که جلوگیری از آن نیازمند وضع قانون برای بازدارندگی برداشت بی‌ضابطه از جنگل است.
همچنین آموزش بهره‌برداری صحیح و اصولی از منابع جنگلی با تکیه بر توان اکولوژیکی منطقه نیز می‌تواند این مشکل را تا زمان وضع یک قانون درست برطرف کند.
در کنار اهتمام به ارائه آموزش‌های فراگیر مراقبت از عرصه‌های جنگلی، باید جوامع محلی پیرامون این مناطق را به کاشت و پرورش گونه‌های مورد اقبال مردم از قبیل تمشک، زرشک و مانند آن ترغیب و با تزریق حمایت‌های مالی دولتی علاوه بر ایجاد اشتغال و توسعه پایدار در حفظ منابع طبیعی و محیط‌زیست تلاش کرد.
در سال‌های اخیر قدم‌هایی برای ایجاد مراکز پرورش میوه‌های جنگلی در گلستان برداشته شده و با استفاده از بذر اصلاح شده برای میوه‌ها، پرورش صنعتی آنها مورد توجه قرار گرفته است.
به عنوان مثال چندی قبل بزرگ‌ترین مزرعه تمشک گلستان راه‌اندازی شد که حمایت از راه‌اندازی نمونه‌های مشابه میوه‌های جنگلی علاوه بر افزایش تولید و در نتیجه کاهش قیمت این میوه‌ها می‌تواند عطش سیری‌ناپذیر برای قلع و قمع بوته‌های جنگلی برای برداشت میوه‌ها را از بین ببرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر