jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۳۰۳۲۸   ۰۴ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

اعمال جراحی چاقی که به‌منظور کاهش وزن انجام می‌شود با تغییر در دستگاه گوارش همراه هستند و فقط مربوط به اصلاح ظاهرکوچک کردن شکم نیست بلکه می‌تواند در صورتی که بیماری‌های مرتبط با چاقی مثل دیابت، فشارخون و... وجود داشته باشد آنها را نیز تا حد زیادی کنترل کند به نحوی که عموما چیزی بین 70 تا 80 درصد بیمارانی که دیابت دارند و تحت عمل جراحی چاقی قرار می‌گیرند بعد از یک‌سال یا نیازشان نسبت به دارو رفع می‌شود یا نیاز به مصرف کمتر دارو دارند. به همین علت است که نام دیگر جراحی‌های چاقی را جراحی‌های متابولیک نیز می‌نامند.

این اعمال به سه گروه تقسیم می‌شود:
1-اعمالی که باعث محدودیت در غذا خوردن می‌شود.
2-اعمالی که باعث ایجاد سوءجذب می‌شود.
3-اعمال ترکیبی.
در ادامه برخی از اعمال جراحی مرسوم و معروف را خدمتتان معرفی می‌کنیم:
عمل جراحی اسلیو: در حال حاضر و در دنیا بیشترین نوع عمل جراحی، چاقی است. در این روش بخش اعظم معده با منگنه‌های ویژه تیتانیومی جدا و از بدن خارج می‌شود. در نظر بگیرید حدود ۸۰ درصد حجم معده شامل قسمتی از معده که هورمون گرسنگی و ایجاد اشتها را ترشح می‌کند طی این عمل جراحی از شکم خارج می‌شود به از این رو بعد از این عمل تمایل و توان مصرف بیش از حد خوراکی وجود نخواهد داشت. از مزایای این روش این است که کمترین تغییر در دستگاه گوارش رخ می‌دهد. دستکاری روی روده‌ها انجام نمی‌شود. البته اگر بیمار اراده سستی داشته باشد و ریزه خوار و شیرین‌خوار باشد، بهتر است عمل اسلیو انجام نشود. بعد از جراحی اسلیو و در صورت عدم رعایت نکات تغذیه‌ای، امکان 15ـ10 در صد افزایش حجم معده و امکان افزایش وزن دوباره تا حدودی وجود دارد.
اگر کسی دچار ریفلاکس باشد(ترش کردن و سوزش سر دل) و درجاتی از برگشت مواد اسیدی از معده به مری را داشته باشد، انجام عمل اسلیو توصیه نمی‌شود، زیرا در دراز مدت باعث بدتر شدن وایجاد زخم‌های مری می‌شود. در انتخاب روش باید حداکثر دقت از سوی جراح صورت گیرد. در افراد با ریزه‌خواری شدید وزن‌های بسیار بالا و بیماری‌های متابولیک خاص و طولانی مدت مثل دیابت، اسلیو گزینه اول جراحی نیست.

دکتر شهاب شهابی

فلوشیپ جراحی لاپاروسکوپی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عباس‌ آقا باشیم

عباس‌ آقا باشیم

سال‌ها پیش توی یک مدرسه تئاتر به کار مشغول بودم. ساختمانی با موقعیت اداری را دوستی اجاره کرده‌بود که چند کلاس داشت و یک پلاتوی نسبتا بزرگ برای تمرین‌ها و کلاس‌های عملی.

پایبندی در برابر پایبندی

پایبندی در برابر پایبندی

تکلیف ما در برابر جلسه شورای حکام صرف‌ نظر از هر نتیجه‌ای که داشته باشد، مشخص است. ما در مجلس شورای اسلامی قانونی تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران تصویب کردیم.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر