jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۲۸۶۰۸   ۲۶ شهريور ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

در ادامه مباحث مشکلات جنسی، امروز به یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین اختلالات جنسی در آقایان یعنی اختلال نعوظ می‌پردازیم و درباره انواع و راه‌های تشخیص آن صحبت می‌کنیم.

بروز گهگاه اختلال نعوظ طی دوران فعالیت جنسی در افراد، بیماری محسوب نمی‌شود، ولی اگر این مشکل تکرار شود و در فرد ایجاد اضطراب کرده و کیفیت رابطه زناشویی را مختل کند، بیماری محسوب می‌شود و نیازمند مداخله پزشکی است. به‌طور کلی عامل روحی ـ روانی یا علل فیزیکی و جسمی یا این‌که وجود هر دو علل (جسمی ـ روانی) به‌طور همزمان مسبب این اختلال می‌شود. بروز اختلال ناگهانی و بدون زمینه قبلی در فرد جوان و سالمی که در پی استرس روحی - فکری دچار این مشکل شده، می‌تواند ناشی از علل روحی - روانی باشد، ولی بروز تدریجی اختلال نعوظ در مرد میانسال اغلب چاق و سیگاری که دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، فشار خون، مشکل قلبی و... است، می‌تواند ریشه در علل فیزیکی و جسمی داشته باشد. در برخی موارد نیز عامل اختلال نعوظ، علل مشترک و همزمان جسمی و روانی است. مثلا مرد میانسال سیگاری و چاقی که دارای افسردگی و اضطراب زمینه‌ای نیز می‌شود با احتمال بالاتری می‌تواند به اختلال نعوظ مبتلا شود.
اخذ دقیق شرح حال توسط پزشک: توجه به شرایط سنی مراجعه‌کننده، وزن و چاقی، احتمال مصرف الکل و دخانیات، بررسی دفعات بروز این مشکل و شدت آن، سیر اختلال (رو به بهتر شدن یا بدتر شدن، تدریجی یا ناگهانی)، بررسی شرایط روحی ـ‌روانی فرد، بررسی میل جنسی، وجود نعوظ صبحگاهی، همچنین اختلالات جنسی همزمان همچون زود انزالی، وجود نعوظ دردناک یا شرح حال انحنای اکتسابی در حین نعوظ، شرح حال دارویی دقیق مثلا مصرف برخی داروهای ضد فشار خون، داروهای آرامبخش و داروهای هورمونی و بررسی مصرف داروهای آنابولیک در بدنسازی و همچنین سابقه مصرف خودسرانه داروهای کمکی برای نعوظ مثل ویاگرا، بررسی بیماری‌های زمینه‌ای موثر مثل دیابت، فشار خون، بیماری قلبی و اختلال تیروئید.
معاینه دقیق توسط پزشک: بررسی وجود صفات ثانویه جنسی مثل موها در ناحیه تناسلی، بررسی شکل و لمس پلاک در تنه آلت
براساس یافته‌های شرح حال و معاینه، ممکن است پزشک برای قطعیت در تشخیص، درخواست آزمایش هورمونال، عکس رنگی از آلت یا سونوگرافی رنگی آلت و سایر تست‌ها را کرده و در نهایت درمان را براساس علت زمینه‌ای و نوع اختلال آغاز کند.

دکتر سلمان اسلامی

متخصص اورولوژی کلیه و مجاری ادرار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر