jamejamnashriyat
نشریات چمدان کد خبر: ۱۲۲۷۲۰۶ ۱۴ شهريور ۱۳۹۸  |  ۰۸:۰۰

گفت‌وگوی آدینه این هفته با امیررضا مافی، نویسنده و استاد دانشگاه

کتابخانه ملی آرامش‌بخش‌ترین جای شهر است

امیررضا مافی در آخر اسفند یکی از سال‌های دهه 60 به‌دنیا آمد. او که دانش‌آموخته دکتری فلسفه غرب و مدرس دانشگاه است، علاقه خود به نوشتن را از دوران کودکی مهم‌ترین فعالیتش می‌داند و با همکاری در نشریات «کیهان بچه‌ها» و «بچه‌ها گل‌آقا» راه نوشتن را پی گرفته است.

12 رمان منتشر‌شده دارد که نیمی از آنها به ادبیات جنگ مربوط است. نیمی دیگر نیز رگه‌های فلسفی دارد. مخاطب آثار او با چالش‌های عمیق فلسفی مواجه خواهد شد و فرم متفاوت داستان‌هایش، خواننده را درگیر می‌کند. کتاب «وضعیت بنفش» او در نخستین جایزه داستان ایرانی، توسط نویسندگان و منتقدان ادبیات، مورد تقدیر قرار گرفت و از طرف جایزه «واو» به عنوان یکی از رمان‌های متفاوت سال ۹۴ معرفی شد. «گیلاس‌های زرد» آخرین اثر منتشر‌شده از اوست که به فراواقعیت متورم در یک بستر داستانی می‌پردازد. کتابی که مافی معتقد است از ادبیات تهی شده و یک روایت تو‌در‌توی پست‌مدرن دارد. سه‌گانه وضعیت، یعنی کتاب‌های وضعیت مجهول، وضعیت تهی پیش از وضعیت بنفش منتشر شده که در اولی دغدغه‌های اگزیستانسیالیستی دارد و دومی مربوط به دوگانه حقیقت و واقعیت است که در تکثر مالیخولیایی واقعیت معنای جدیدی می‌یابد. او همچنین بیش از یکصد نمایش رادیویی و صحنه دارد. به‌طور کلی فلسفه، ادبیات و سینما مشغولیت‌های او هستند. مافی این روزها به عنوان مدیر متن و محتوای مرکز تلویزیون و انیمیشن حوزه هنری مشغول است و هفته‌ای دو روز در دانشگاه دروس مربوط به فلسفه را تدریس می‌کند. گرایش پژوهشی او، فلسفه‌های پست‌مدرن است. او چند ماهی است که به عنوان منتقد ثابت، در برنامه نقد سینما حضور دارد و سینما را از دریچه علوم انسانی، خصوصا فلسفه بررسی می‌کند و رمان سیاه و جستارهای «مرافقت و مفارقت» را در دست چاپ دارد.

شیما آشتیانی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر