jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۲۵۰۶۰ ۰۴ شهريور ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

با وجود گذشت 12 هفته اعتراضات در هنگ‌کنگ همچنان ادامه دارد و شامگاه شنبه نیروهای پلیس ضمن متفرق کردن معترضان، 29 نفر را بازداشت کردند. همین دستگیری‌ها موجب تشدید اعتراضات در این منطقه شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ فعالان روز شنبه در محله کوآن تونگ در شرق منطقه کولون، کوکتل‌مولوتف و آجر به سمت چراغ‌های روشنایی هوشمند که به گفته آنها ابزار جاسوسی دولت است، پرتاب کردند. به‌رغم نگرانی‌های مردم، دولت اما تاکید دارد این چراغ‌های روشنایی صرفا برای سنجش کیفیت هوا، بررسی ترافیک و اطلاعات آب‌وهوایی است . پلیس هم با گاز اشک‌آور پاسخ معترضان را داد. متروی هنگ‌کنگ نیز به علت اعتراضات در برخی ایستگاه‌ها خدمات ارائه نمی‌داد. این برای اولین بار در یک ماه گذشته بود که نیروهای پلیس برای سرکوب معترضان به شلیک گاز اشک‌آور متوسل می‌شدند. اعتراضات هنگ‌کنگ ابتدا با تدوین لایحه استرداد که اکنون تعلیق شده است آغاز شد، اما بعد به درخواست‌هایی برای دموکراسی گسترده‌تر رسید و هم‌اکنون در مجموع سه ماه است که هنگ‌کنگ را فلج کرده است. درخواست‌های گسترده‌تر برای دموکراسی و استقلال این منطقه، به چالشی مستقیم برای رهبران حزب کمونیست در پکن تبدیل شده است. به گفته منابع پلیس، بیش از ۷۰۰ نفر از زمان آغاز اعتراضات در ژوئن بازداشت شدند. یکی از بازداشت‌شدگان روز شنبه ونتوس لائو، سازمان‌دهنده اعتراضات بود. روز گذشته اعتراضات دیگری در منطقه تسوئن وان برنامه‌ریزی شده بود. معترضان همچنین یک اعتصاب سراسری و همچنین بایکوت کلاس‌های دانشگاهی در هفته‌های آینده را در دستور کار خود دارند. دولت چین، همچنان تشدید تظاهرات هنگ‌کنگ را ناشی از دخالت آمریکا و انگلیس برای به آشوب‌کشیدن هنگ‌کنگ می‌داند و بر مقابله با کسانی که آنان را آشوبگر می‌خواند اصرار می‌ورزد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

خشم ایالات متحده آمریكا از شكست در جنگ یمن، به نقطه اوج خود رسیده است. بن‌سلمان، بن‌زاید و دیگر مهره‌های واشنگتن در منطقه به نماد استیصال در برابر مقاومت تمام‌عیار انصارا... و نیروهای مقاومت یمن تبدیل شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر