jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۲۳۴۱۱   ۲۴ مرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

معاون سابق وزیر نفت در امور پتروشیمی، میزان واردات بنزین روزانه به کشور در فاصله زمانی 92 تا 98 را به‌دلیل حذف کارت سوخت 8/8 میلیون لیتر دانست و اعلام کرد که بابت این مقدار واردات بنزین به کشور هشت میلیارد دلار پرداخت شده که با محاسبه دلار 4200 تومانی، رقم پرداخت شده حدود 34 هزار میلیارد تومان بوده است.

اصغر ابراهیمی‌اصل در گفت‌وگو با «نود اقتصادی» واردات روزانه 8/8 میلیون لیتر بنزین روزانه را کف واردات بنزین به کشور دانست، زیرا در برخی از روزها 12 میلیون لیتر بنزین به کشور وارد شده است.
وی حذف کارت سوخت را یک اقدام اشتباه و به ضرر منافع ملی توصیف کرد که وزیر نفت باید پاسخگوی این اقدام خود باشد و تاکید کرد که اگر کارت سوخت حذف نمی‌شد، دیگر نیازی به واردات هشت میلیارد دلار بنزین به کشور نبود و متاسفانه به همین اندازه که بنزین وارد کشور شده، بنزین از کشور قاچاق شده است.
ابراهیمی‌اصل اضافه کرد که با حذف کارت سوخت، زمینه قاچاق بنزین از کشور تسهیل شد و در عین حال، الگوی مصرف را جابه‌جا کرده و به مصرف بی‌رویه دامن زد.
وی بنزین‌های وارداتی به کشور را یورو 2 و یورو 3 خوانده و گفته است بنزینی که به اسم یورو 4 به کشور وارد شده، همان بنزین‌های یورو 2 و یورو 3 بوده و کیفیت آن نیز به مراتب پایین‌تر از بنزین ترکیبی با محصولات پتروشیمی در داخل کشور بوده است. به گفته ابراهیمی‌اصل، عده‌ای با واردات بنزین باکیفیت پایین و فروختن آن به قیمت بنزین باکیفیت بالا و بعد هم قاچاق کردن بنزین به خارج کشور سود کلانی برده‌اند که پیدا کردن افرادی که بنزین را به کشور وارد کرده‌اند کار بسیار ساده‌ای است. معاون سابق وزیر نفت در امور پتروشیمی تاکید کرد: سرطان‌زا بودن بنزینی که پیشتر با مخلوط کردن محصولات پتروشیمی تهیه می‌شد، کذب محض بوده و جریان ناسالمی پشت این جوسازی‌ها وجود داشت.
وی اذعان کرد که زنگنه در فاصله زمانی 92 تا 98 آگاهانه یا ناآگاهانه تصمیم به حذف کارت سوخت گرفته که این تصمیمات برای اقتصاد کشور تصمیم درستی نبوده، هرچند که در زمستان سال گذشته قرار شد استفاده از کارت سوخت را اجرایی کند که با گذشت ده ماه تازه اکنون اجرایی می‌شود. ابراهیمی‌اصل، تصریح کرد که زنگنه به عنوان وزیر نفت دستور حذف کارت سوخت را صادر کرده و مسؤولیت آن با شخص وزیر بوده و حالا هم حق نظام است که از او بپرسد که چرا کارت سوخت را حذف کرده و اگر زنگنه پاسخ درستی ندارد، باید با او برخورد شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

افتخارم این است که همیشه دانشجو بوده و هستم و خواهم بود. تا بوده دانشجو همیشه و در همه جهان فرهیخته، وطن‌دوست و عدالت‌طلب بوده است.

آن 18 نفر در گوانتانامو

آن 18 نفر در گوانتانامو

ترم اول دانشجویی من در خوابگاه خصوصی گذشت، خوابگاهی که از خیلی جهات مثل تمام خوابگاه‌های دیگر بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها