jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۲۳۴۱۱ ۲۴ مرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

معاون سابق وزیر نفت در امور پتروشیمی، میزان واردات بنزین روزانه به کشور در فاصله زمانی 92 تا 98 را به‌دلیل حذف کارت سوخت 8/8 میلیون لیتر دانست و اعلام کرد که بابت این مقدار واردات بنزین به کشور هشت میلیارد دلار پرداخت شده که با محاسبه دلار 4200 تومانی، رقم پرداخت شده حدود 34 هزار میلیارد تومان بوده است.

اصغر ابراهیمی‌اصل در گفت‌وگو با «نود اقتصادی» واردات روزانه 8/8 میلیون لیتر بنزین روزانه را کف واردات بنزین به کشور دانست، زیرا در برخی از روزها 12 میلیون لیتر بنزین به کشور وارد شده است.
وی حذف کارت سوخت را یک اقدام اشتباه و به ضرر منافع ملی توصیف کرد که وزیر نفت باید پاسخگوی این اقدام خود باشد و تاکید کرد که اگر کارت سوخت حذف نمی‌شد، دیگر نیازی به واردات هشت میلیارد دلار بنزین به کشور نبود و متاسفانه به همین اندازه که بنزین وارد کشور شده، بنزین از کشور قاچاق شده است.
ابراهیمی‌اصل اضافه کرد که با حذف کارت سوخت، زمینه قاچاق بنزین از کشور تسهیل شد و در عین حال، الگوی مصرف را جابه‌جا کرده و به مصرف بی‌رویه دامن زد.
وی بنزین‌های وارداتی به کشور را یورو 2 و یورو 3 خوانده و گفته است بنزینی که به اسم یورو 4 به کشور وارد شده، همان بنزین‌های یورو 2 و یورو 3 بوده و کیفیت آن نیز به مراتب پایین‌تر از بنزین ترکیبی با محصولات پتروشیمی در داخل کشور بوده است. به گفته ابراهیمی‌اصل، عده‌ای با واردات بنزین باکیفیت پایین و فروختن آن به قیمت بنزین باکیفیت بالا و بعد هم قاچاق کردن بنزین به خارج کشور سود کلانی برده‌اند که پیدا کردن افرادی که بنزین را به کشور وارد کرده‌اند کار بسیار ساده‌ای است. معاون سابق وزیر نفت در امور پتروشیمی تاکید کرد: سرطان‌زا بودن بنزینی که پیشتر با مخلوط کردن محصولات پتروشیمی تهیه می‌شد، کذب محض بوده و جریان ناسالمی پشت این جوسازی‌ها وجود داشت.
وی اذعان کرد که زنگنه در فاصله زمانی 92 تا 98 آگاهانه یا ناآگاهانه تصمیم به حذف کارت سوخت گرفته که این تصمیمات برای اقتصاد کشور تصمیم درستی نبوده، هرچند که در زمستان سال گذشته قرار شد استفاده از کارت سوخت را اجرایی کند که با گذشت ده ماه تازه اکنون اجرایی می‌شود. ابراهیمی‌اصل، تصریح کرد که زنگنه به عنوان وزیر نفت دستور حذف کارت سوخت را صادر کرده و مسؤولیت آن با شخص وزیر بوده و حالا هم حق نظام است که از او بپرسد که چرا کارت سوخت را حذف کرده و اگر زنگنه پاسخ درستی ندارد، باید با او برخورد شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

اگر به سابقه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا توجه کنید متوجه خواهید شد که نامزدهای هر دو حزب تا روزهای آخر از ترفند های مختلفی استفاده می کنند ولی در سالیان گذشته یکی از موضوعاتی که بسیار مهم بود و در رقابت ها شاخص شد موضوع ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر