jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۲۲۲۴۷   ۱۷ مرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

رئیس قوه قضاییه در همایش بزرگداشت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی :

مدعیان حقوق بشر، بزرگ‌ترین ناقضان حقوق انسانی هستند

همایش بزرگداشت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی با حضور آیت‌ا... رئیسی، رئیس قوه قضاییه و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه برگزار شد.

رئیس قوه قضاییه در این مراسم با بیان این‌که کسانی که امروز داعیه حقوق انسان را دارند، بزرگ‌ترین ضایع‌کنندگان حقوق انسان و حقوق بشر هستند، با طرح این سوال که در این عرصه چه باید کرد گفت: آنچه به‌عنوان بیانیه یا اعلامیه قاهره تنظیم شده و همچنین بیانیه جمهوری اسلامی ایران در نشست روسای قوه قضاییه کار ارزشمندی است که از این دست کارها باید دنبال شود.
وی خاطرنشان کرد: باید سندی مورد توجه همه مسلمانان و انسان‌ها تهیه کنیم و بگوییم امروز اسلام بزرگ‌ترین تضمین‌کننده حقوق انسان و ملجا و پناه همه ستمدیدگان و مستضعفان در عالم است و می‌توان با ابتنا به قانون اسلام با ظالمان و ستمگران مواجه شد.
رئیس قوه قضاییه با بیان این‌که سخن ما در باب کرامت ذاتی انسان‌هاست، گفت: از منظر حقوق بشر اسلامی همه انسان‌ها حق تعیین سرنوشت و حق استقلال‌خواهی و حق آزادی بیان و اندیشه و قلم را دارند و از منظر اسلامی این حقوق در زمره حق‌الناس محسوب می‌شود و قبل از آن‌که خداوند از حقوق خود یعنی حق‌ا... سوال کند، حق‌الناس را مورد سوال قرار می‌دهد و همین موضوع عظمت نگاه اسلام به حقوق بشر را نشان می‌دهد.
نگاه گزینشی غرب به حقوق بشر
وی با اشاره به نگاه گزینشی آمریکایی‌ها و غربی‌ها به مقوله حقوق بشر گفت: اگر قرار باشد مبنای حقوق بشر اعلامیه جهانی حقوق بشر و تفسیر برگرفته از آن باشد، یک روز آمریکا و قدرت‌های بزرگ در عراق حضور پیدا می‌کنند به‌عنوان دفاع از حقوق بشر و یک روز هم عراق به‌عنوان ضد حقوق بشر معرفی می‌شود.
رئیسی ادامه داد: بسیاری از تجاوزاتی که آمریکا و نظام سلطه در نقاط مختلف عالم انجام می‌دهند، به بهانه حقوق بشر است و این موضوع از آنجا نشات می‌گیرد که حقوق بشر را مبتنی بر اعلامیه و تفسیر خود از آن کرده‌اند.
رئیسی خاطرنشان کرد: آنچه علیه نظام اسلامی صورت می‌گیرد، به‌عنوان کانون بیداری اسلامی، کانون آزادی برای ملت‌ها، کانون توجه به حقوق انسان و حقوق بشر، کانون آزاد کردن ملت‌ها از ستم بیگانگان و ظلم ظالمان، راهبردی است که دشمن در پیش گرفته و آن راهبرد، راهبردی است که جبهه انقلاب اسلامی و این تفکر و اندیشه را که کانون آن ایران اسلامی است، می‌خواهد تضعیف کند.
رئیس قوه قضاییه گفت: اینجا جنگ بین دو اراده است؛ یک اراده‌ای که می‌خواهد از مردمش حمایت کند؛ حقوق انسان رعایت شود و توجه به خدا و معنویت را رشد دهد و یک تفکر هم این است که می‌خواهد با سلطه‌گری و استکبار مانع این حرکت شود.
وی خاطرنشان کرد: در جای‌جای منطقه و عالم این جنگ اراده‌ها وجود دارد و آنچه که ما از قرآن و کلام وحی و رسولان الهی می‌شنویم، این است که پیروزی قطعی از آن ملتی است که دل به خدا داده و برای خدا حرکت کرده و تلاش می‌کند.
در همایش حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی، کمیته اعطای جایزه حقوق بشر اسلامی، پنجمین جایزه حقوق بشر اسلامی را به محمدعزمی عبدالحمید، نماینده رئیس شورای مشورتی سمن‌های اسلامی مالزی و مرضیه هاشمی (آمریکایی مقیم ایران) خبرنگار پرس‌تی‌وی اعطا کرد.
در این مراسم، کمیته اعطای جایزه حقوق بشر اسلامی نیز از تلاش‌های شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه قدردانی کرد.

ظریف: آمریکایی‌ها فردا از ما شکایت نکنند که چرا...

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه هم در مراسم دیروز گفت: من به عنوان مسؤول سیاست خارجی باید هر چه می‌توانم از فشارهای اقتصادی تحمیلی بر مردم ایران کم کنم و در این زمینه به خاطر هر چه کم‌کاری کرده‌ام در مقابل ملت عذرخواه هستم.
وی با اشاره به تلاش آمریکا برای به صفر رساندن درآمدهای نفتی ایران گفت: آنها می‌خواهند فروش نفت ما را به صفر برسانند؛ من به آنها می‌گویم پس فردا از ما شکایت نکنند که چرا از این راه و این چنین برای مردم خود غذا و دارو تهیه کردید؟ آنها دو بار این اشتباه را مرتکب شدند؛ بار اول به ما سلاح نفروختند و ما خودمان موشک ساختیم و بار دوم صادرات اورانیوم غنی شده به ایران را قطع کردند و ما خودمان در این زمینه به پیشرفت رسیدیم؛ بنابراین من به آنها می‌گویم که ما قطعا غذا و داروی مردم خود را تامین خواهیم کرد و نمی‌گذاریم مردم‌مان بدون غذا و دارو باشند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر