jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۲۱۹۵۴۳   ۰۴ مرداد ۱۳۹۸  |  ۱۱:۳۸

وزیر خارجه برزیل با اشاره به دستور دیوان عالی این کشور برای سوخت‌ رسانی به کشتی‌ های ایرانی گفت: شرکت دولتی «پتروبراس» با خطر تحریم‌ های آمریکا مواجه است اما طبق قانون عمل خواهد کرد.

اظهارات وزیر خارجه برزیل درباره سوخت‌ رسانی به کشتی‌های ایران

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، به دنبال صدور دستور دیوان عالی فدرال برزیل به شرکت نفت و گاز پتروبراس این کشور برای سوخت‌رسانی به کشتی‌های ایرانی، وزیر خارجه برزیل تاکید کرد: این شرکت دولتی با تهدید تحریم‌های آمریکا مواجه است.

بنا بر نوشته پایگاه خبری «بلومبرگ»، وزیر خارجه برزیل در واکنش به صدور دستور دیوان عالی فدرال برزیل به شرکت پتروبراس این کشور برای سوخت دادن به کشتی‌های ایرانی درباره احتمال تحریم شدن این شرکت توسط آمریکا و وارد شدن خسارت‌ ناشی از این تحریم‌ها هشدار داد.

«ارنستو آرائوجو» به خبرنگاران در «برازیلیا» پایتخت برزیل افزود: «ما خواستار توجه به این موضوع بوده‌ایم که پتروبراس ممکن است در فعالیت‌هایش در آمریکا دچار خسارت‌هایی شود و این موضوع همچنان هم صادق است اما این شرکت طبق قوانین و تصمیم دیوان (عالی فدرال برزیل) اقدام خواهد کرد».

پیشتر در خبرها آمده بود که دیوان عالی فدرال برزیل به شرکت نفت و گاز پتروبراس که به علت رعایت تحریم‌های آمریکا از تأمین سوخت برای کشتی‌ های ایران خودداری کرده بود دستور عرضه سوخت به این کشتی‌ ها را داده است.

طبق گزارش‌ها، این حکم ۲۴ جولای (دوم مردادماه) توسط رئیس دیوان عالی فدرال برزیل صادر شده است.

رسانه‌های پیشتر گزارش داده بودند که چند کشتی ایرانی هفته‌ها است به علت نداشتن سوخت قادر به بازگشت به ایران نیستند زیرا شرکت دولتی نفت و گاز پتروبراس از فروش سوخت به آنها به دلیل تحریم‌های آمریکا خودداری می‌کند.

۲۸ تیرماه بود که «رویترز» گزارش داد، شرکت پتروبراس از فروش سوخت به دو کشتی ایرانی حامل ذرت خودداری کرده و این دو شرکت دو ماه در بنادر برزیل معطل سوخت مانده‌اند.

به گفته اپراتور بندر پاراناگوآ برزیل، کشتی‌های «باوند» و «ترمه» که حامل اوره و محصولات پتروشیمی مورد استفاده در کود شیمیایی بودند، دو ماه پیش وارد برزیل شدند. انتظار می‌رفت آنها ذرت بارگیری کنند و به ایران بازگردند اما سوخت کافی برای ادامه سفر نداشتند

این خبرگزاری یک روز بعد (۲۹ تیرماه) هم گزارش داد دو کشتی فله‌بر دیگر ایران هم که با محموله «اوره» به برزیل آمده بودند گرفتار وضعیت مشابهی شده‌اند.

آمارهای ره‌یابی کشتی‌ها نشان می‌دهد کشتی‌ها مدل پاناماگذر (کشتی‌های قابل عبور از کانال پاناما) «دلربا» و «گنج» در نزدیکی بندر «ایمبیتوبا» در جنوب برزیل لنگر انداخته‌اند و قرار بود مسیر مشابه دو کشتی دیگر یعنی «باوند» و «ترمه» را که آنها نیز مشکل سوخت‌گیری دارند، طی کنند.

پیش از صدور حکم دیوان عالی فدرال برزیل، «سیدعلی صادقیان» سفیر ایران در برزیل به مقامات برزیلی هشدار داده بود که اگر این کشور از سوخت‌گیری کشتی‌های ایران جلوگیری کند، ایران می‌تواند به راحتی تامین‌کنندگان جدید ذرت، سویا و گوشت بیابد.

صادقیان افزود: «من به برزیلی‌ها گفتم که این موضوع را آنها باید حل کنند نه ایرانی‌ها...اگر حل نشود، ممکن است مقامات تهران بخواهند تصمیماتی بگیرند زیرا این یک بازار آزاد است و کشورهای دیگری در دسترس هستند».

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر