jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۱۷۵۷۸ ۲۴ تير ۱۳۹۸  |  ۱۲:۵۴

وزیر خارجه انگلیس مدعی شده که توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق ارتباطی با مالکیت ایران بر محموله نفتی نداشته است.

توقیف نفتکش ایرانی ارتباطی با نفت ایران نداشت

به گزارش جام جم آنلاین از میزان، جرمی هانت پیش از برگزاری نشست اتحادیه اروپا با اشاره به اهمیت توافق هسته‌ای ایران، پیامد‌های ناکامی این توافق را تهدیدی علیه موجودیت بشر توصیف کرد.

به گزارش گاردین، جرمی هانت در آستانه حضور در نشست اتحادیه اروپا در «بروکسل» ضمن تلاش برای کاهش تنش میان انگلیس و ایران در خلیج فارس تاکید کرد توقیف نفتکش ایرانی در تنگه «جبل الطارق» ارتباطی به موضوع صادرات نفت ایران نداشته و این کشتی در صورتی که ایران تضمین کند برای حمل نفت به سوی سوریه حرکت نخواهد کرد در ۱۰ روز آینده آزادسازی خواهد شد.

وزیر خارجه انگلیس با اشاره به این که منطقه غرب آسیا از مناطق بی ثبات جهان است، شکست توافق هسته‌ای را تهدیدی علیه موجودیت بشر توصیف کرد.

وی همچنین اظهار داشت: من همزمان با انجام کلیه اقدامات برای حفظ توافق هسته‌ای و تلاش برای تشویق ایران برای بازگشت به پایبندی‎اش، به مدیریت انگلیس به همراه فرانسه و آلمان تکیه خواهم کرد.

وزیر خارجه انگلیس در مورد تنش‌های اخیر میان لندن و تهران در پی توقیف نفتکش ایرانی نیز گفت: رئیس دولت جبل الطارق آماده تسهیل آزادی نفتکش توقیف شده ایران است. جبل الطارق آماده تحویل نفتکش ایرانی در صورت دریافت تضمین‌هایی است که محموله نفتی به سوریه نمی‌رسد.

هانت در ادامه گفت: با رئیس دولت جبل الطارق درباره اهمیت کاهش تنش در سریع‌ترین وقت ممکن موافقم.

وزیر خارجه انگلیس با تاکید بر این که توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق ارتباطی با مالکیت ایران بر محموله نفتی نداشته، گفت این اقدام در راستای تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه انجام شد.

هانت پیشتر در تماس تلفنی با وزیر خارجه کشورمان نیز با تاکید بر حق ایران در مورد صادرات نفت خود، ضمن ابراز نگرانی از افزایش تنش‌ها در منطقه گفته بود امیدوارم یافته‌های حقوقی و قضایی در جبل‌ الطارق موجب آزاد سازی هر چه زودتر نفتکش حامل نفت ایران شود.

سه عضو اروپایی توافق هسته‌ ای ایران پیش از آغاز جلسه روز دوشنبه اتحادیه اروپا، با انتشار بیانیه مشترک ضمن ابراز نگرانی از پیامد‌های فشار‌های آمریکا بر ایران، خواستار بازگشت ایران به پایبندی به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ ای شدند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر