jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۱۳۹۶۹   ۰۵ تير ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

رئیس قوه قضاییه از دولت خواست نسبت به تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها تحولی صورت دهد تا شاهد کاهش ورودی پرونده به دادگستری و عدلیه باشیم.

به گزارش فارس، آیت‌ا... سید ابراهیم رئیسی در همایش بزرگداشت هفته قوه قضاییه که با حضور مسؤولان عالی قضایی، روسای کل دادگستری‌ها، دادستان‌های مراکز استان‌ها و جمعی از قضات و کارکنان دستگاه قضایی برگزار شد، گفت: مشکل اساسی ما در دستگاه قضایی و به عنوان یکی از چالش‌ها و به تعبیر برخی یکی از ابرچالش‌ها افزایش‌هایی است که ما در ورودی پرونده به دستگاه قضایی داریم و این افزایش، نیاز به افزایش قاضی، کارمند، ابزار کار و ساختمان و افزایش همه چیز دارد و همواره باید به دنبال رفع این مشکل‌ها باشیم.
رئیسی خاطرنشان کرد: آیا سرنوشت محتوم دستگاه قضایی این است که شاهد این میزان افزایش باشیم یا این‌که می شود ساز و کار و تدابیری اتخاذ کرد که این وضعیت مدیریت شود و شاهد این شرایط نباشیم.
وی افزود: ما به نگاه دوم معتقدیم که این امر سرنوشت محتوم و محکوم ما نیست و حتما می‌طلبد که تمام دستگاه‌ها در کشور، عزیزانمان در حوزه‌های اجرایی و قانونگذاری برای کاهش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی اندیشه کنند.
رئیسی اظهار کرد: ما به ایجاد تحول در دستگاه قضایی نیاز داریم و برای تحقق این امر حضور همه دست‌اندرکاران از جمله اشخاصی که در خارج قوه قضاییه حضور دارند، نیاز است.
وی بیان کرد: مراکز علمی، حوزوی، دانشگاهی و فرهیختگان حوزه تحقیق و پژوهش نیز باید برای ایجاد تحول قضایی به قوه قضاییه کمک کنند.
رئیسی با اشاره به پیچیدگی‌هایی که در برخی پرونده‌های قضایی وجود دارد، گفت: در زمان بزرگانی، چون صاحب جواهر و شیخ‌انصاری، فقه حکومت نمی‌کرد؛ اما امروز در جامعه اسلامی ما فقه حکومت می‌کند، از این‌رو بسیاری از سؤالات در حوزه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و هنری مطرح است و حوزه‌ها و مجامع علمی ما قادر به پاسخگویی به این سؤالات هستند.
وی خاطرنشان کرد: به هیچ عنوان نباید دستگاه قضایی رابطه خود را با محافل علمی، تحقیقی، پژوهشی و اجتهادی قطع کند و نسبت به یک دادگاه و یک قاضی یا نسبت به خود عدلیه و دادگستری این ارتباط باید همواره برقرار باشد.
رئیس قوه قضاییه پس از پایان همایش دیروز با مترو به دفتر کار خود بازگشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

دوباره تعطیلات و دوباره ممنوعیت سفر؛ موضوعی که در یک‌سال گذشته به‌دفعات با آن روبه‌رو شده‌ایم اما موضوع مهم این است که باوجود اعمال محدودیت و ممنوعیت سفر در تعطیلات پیش‌رو چه نقصی وجود دارد که ممکن است به اوج گرفتن دوباره بحران کرونا دامن بزند؟

مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر