jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۱۲۵۰۲   ۲۹ خرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

گاهی وقت‌ها آدم دلش می‌گیرد؛ بدجور هم می‌گیرد، فکر می‌کند دیگر هیچ تلاش و آموزش و کارزاری، کارساز نیست و نمی‌شود که نمی‌شود فرهنگی نادرست (در هر حوزه از اجتماعی گرفته تا محیط‌زیست) بساطش از جامعه جمع شود و جایش را به فرهنگ و آداب و روشی صحیح و اخلاق‌مدارانه بدهد.

مصداق‌هایش البته و خدا را شکر کم است، اما در برخی موارد، یکی هم که باشد باز زیاد است، مثل رفتار عجیب، زشت، غیرانسانی، دردناک و دلخراشی که چند روز پیش از چند نفر از هموطنان مازندرانی‌مان سر زد؛ در منطقه دراسله سوادکوه؛ آنجا که با سنگ‌های تیز و سخت و چوب، به جان توله‌خرسی معصوم افتاده و تا خیال‌شان از مرگ ماده خرس دوساله راحت نشد، بی‌خیال سنگ زدن نشدند. شاید زشت‌تر از این عمل، ثبت آن در قاب دوربین تلفن همراه بود که البته به یمن همان فیلم و کلیپ، همگان متوجه این اتفاق تلخ شدند و خاطره مشابهی در سال‌های گذشته مرور شد؛ خاطره‌ای که گره می‌خورد به ضرب و شتم خرسی در استان گلستان که به مرگ حیوان و پنهان کردن جسدش در خاک انجامید.
در ماجرای تلخ شهریور 96 که توله خرسی سنگباران و ضرب و شتم شده بود، درنهایت خاطیان که ماموران اداره محیط‌زیست بودند، بازخواست شدند و مدیرکل محیط‌زیست گلستان که کوتاهی‌اش در پیگیری ماجرا محرز شده بود، برکنار شد.
در ماجرای اخیر هم ابراهیمی کارنامی، مدیرکل محیط زیست استان مازندران از شناسایی افراد خاطی به دستور دادستان و قول دستگیری و مجازات عاملان خبر داده اما مساله این است که چه عامل، روش یا قانونی می‌تواند برای همیشه جلوی این رفتار غیراخلاقی و غیرانسانی با دیگر زیستمندان این کره خاکی را بگیرد تا بار دیگر شاهد چنین رفتار دلخراشی نباشیم./ جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

فهم مسؤولانه

فهم مسؤولانه

 انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 برگزار شد و این بار هم مثل همیشه مردم ما با درایت و هوشمندی، در یک جشن ملی و سیاسی، حضور شکوهمندی داشتند.

حق مطالبه از مسؤولان

حق مطالبه از مسؤولان

جایگاه مردم در حكومت مردم‌سالاری دینی اساسی و غیرقابل‌انکار است.حضورمردم پای صندوق‌های رأی یكی ازتجلیات این موضوع است اما صرفا محدود به آن نیست بلكه مطالبات مردمی هم جزئی از وظایف حكومت برآمده از مردم‌سالاری دینی است. ما در اندیشه مردم‌سالاری دینی هم برای مردم حق قائلیم و هم وظیفه.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر