jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۱۰۹۲۲   ۲۱ خرداد ۱۳۹۸  |  ۱۳:۲۹

استاد دانشگاه گفت: مقاومت در عرصه حوزه علم و فناوری یعنی خودمان تولیدکننده علم باشیم و بقیه کشورها، نیازمندی هایشان در حوزه علم را از ایران تامین کنند.

مقاومت در عرصه علم یعنی تامین بومی نیازهای علمی کشور

به گزارش جام جم آنلاین از روابط عمومی رادیو گفتگو، محمدصادق کوشکی با بیان اینکه بسیاری از مردم وقتی واژه مقاومت را می شنوند، یک مفهوم سخت افزاری و نظامی را تلقی می کنند، گفت: مقاومت در عرصه حوزه علم و فناوری به این معنی است که خودمان تولید کننده علم باشیم و بقیه کشورها، نیازمندی هایشان در حوزه علم را از ایران تامین کنند. شاید خیلی ها فکر کنند این موضوع امکان پذیر نیست اما حقیقت آن است نمونه های بسیار زیادی از این موضوع وجود دارد.

وی با ذکر نمونه ای، ادامه داد: تا دهه 60 اگر کسی بیماری قلبی پیدا می کرد یا عمل جدی مغز یا نخاع نیاز داشت، شانس کمی داشت که در ایران بتواند عمل کند و اگر هم ثروتمند بود باید به خارج از کشور می رفت و هزینه های گزافی را پرداخت می کرد تا عمل شود. اگر هم وضع مالی مناسبی نداشتیم، باید در کشور می ماند و منتظر عواقب و مرگ می بود. این در حالی است که امروز تقریبا نیازی به اعزام بیمار و جراحی و معالجه بیماری های سخت نداریم و تقریبا همه جراحی های سخت و پیچیده را توسط پزشکان خودمان انجام می دهیم و این نشانه ای از مقاومت در عرصه علم و فناوری است.

این استاد دانشگاه در ادامه تصریح کرد: مقاومت در عرصه علم و فناوری ممکن نبود مگر به همت دانشمندان گمنامی که حتی به دنبال انتشار اسامی شان نیز نبودند که مرحوم دکتر میرخوانی از جمله این افراد هستند. این پزشک عزیز، جزو کسانی بود که عمل دریچه قلب را در ایران نهادینه کرد در حالی که در گذشته این عمل آرزوی بسیاری بود.

وی با بیان اینکه مقاومت برای یک ملت متمدن به معنی خود بنیاد بودن در همه عرصه ها است، اظهار داشت: اتکا به خود برای ملتی بزرگی مانند ایران با سابقه تمدنی چند هزار ساله، نباید دست نیافتنی باشد و در بعضی از عرصه ها با تفکر مقاومت به اهداف خود رسیده ایم اما در بعضی از عرصه ها که این خودباوری نبوده، این موفقت رخ نداده است و همچنان درگیر مسائل پیش پا افتاده هستیم که صنعت خودرو نمونه ای از آن است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو