سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی خبری خود به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی پرداخت.
کد خبر: ۱۲۱۰۶۴۷
درخواستی از روسیه برای خرید سامانه اس ۴۰۰ نداشته‌ایم

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، نشست سخنگوی وزارت امور خارجه عباس موسوی با اصحاب رسانه امروز دوشنبه۲۰ خرداد در محل این وزارت خانه برگزار شد.

وی در پاسخ به سوالی تصریح کرد: درخواستی از روسیه برای خرید «اس ۴۰۰» نداشتیم فعلا احساس نیازی به این سامانه نداریم، متخصصان ما سامانه‌هایی طراحی کردند که دست‌کمی از این سامانه‌ها ندارد.

موسوی افزود: انتظار از اروپا و سه کشور عصو برجام این بود به تعهداتشان در برجام عمل کنند ،متاسفانه شاهد بودیم یا نخواستند یا نتوانستند و این جای تاسف بسیار دارد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین عنوان کرد: اقدام عملی ویژه‌ای که خواسته‌های ما را تامین و ایران را قانع کند از سوی اروپا و اعضای اروپایی برجام شاهد نبودیم، آنچه اروپایی‌ها تا الان صورت دادند ما را راضی نکرده است، خیلی به اینستکس امید نبستیم.

موسوی درباره اینکه تبعه لبنانی-آمریکایی « نزار زکا» قرار است با چند زندانی ایرانی مبادله شود، گفت: درباره مسائل امنیتی نظری ندارم از مراجع ذیربط سوال کنید.

وی سفر آبه به ایران را مهم و تاریخی و بعد از حدود ۴۰ سال خواند و افزود: این سفر مهمی است و در کانون توجهات قرار گرفته دو‌ کشور دارای مواضع خاص خود دارند، هر دو کشور نگرانی‌هایی درباره مسائل منطقه و بین‌المللی دارند انشالله توافقات خوب دوجانبه صورت خواهد گرفت و درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو خواهند کرد؛ من از واژه میانجیگری استفاده نمی‌کنم ولی آماده شنیدن نقطه نظرات دوستانمان هستیم.

وی گفت: ایران آمادگی داشته با کشورهای حوزه خلیج فارس برای رفع نگرانی‌ها گفت‌وگو داشته باشد و پیشنهادهای ظریف هم در این زمینه بود.

موسوی درباره اینکه ترامپ اعلام کرده نمی خواهد ایران به سلاح اتمی دست یابد بیان داشت: دولت ترامپ با خروج غیرقانونی از برجام در شرایطی نیست که برای ایران تعیین تکلیف کند.
فارغ از حضور آمریکا مبنای برجام برای ما مهم است در این میان شاهد شکلگیری بحث‌های انحرافی در جهت جنگ روانی علیه ایران هستیم.این یک مشکل غیر ضروری و دروغی است که توسط برخی کشورها به افکار عمومی ترزیق شده. مشکل آنها با ایران بحث هسته‌ای نیست بلکه دنبال فشار و تهدید هستند و مذاکراتی که آنها اعلام می کنند خواسته ما نیست.

موسوی سپس تصریح کرد: اگر حسن‌نیت دارند باید جلوی تروریسم اقتصادی علیه ایران را بگیرند و روابط تجاری ایران را عادی سازی کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره تصریح کرد: مرحله بعد از ۶۰ روز را هم اکنون نمی توانم اعلام کنم. اگر اقدامات عملی و ملموسی از طرف های برجام انجام نشود گام دوم با قوت انجام می شود.
موسوی در خصوص بحث زندانیان بیان داشت: در خصوص امور همه زندانی های ایرانی در خارج باید گفت کارها به خوبی انجام می شود وکلای مجرب تلاش می کنند بی گناهی اسدی را اثبات کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در مورد سفر روحانی به اجلاس شانگهای و بحث عضویت دائم ایران افزود: شانگهای از سازمان های مهم منطقه‌ای است و براساس سیاست چندجانبه گرایی علاقه به حضور در این سازمان را داریم، بحث حضور دائم مطرح بوده و در این اجلاس یا جلسات آتی مطرح خواهد شد.

وی گفت:کشورهای اروپایی نمی توانند اظهار نگرانی کنند چون ما و کشورهای منطقه از بدقولی ها و فروش سلاح آنها نگران هستیم.

موسوی درمورد توقف بخشی از خدمات کنسول سفارت پرتغال در تهران تصریح کرد: یک سو قصد برای یکی از کارکنان سفارت پرتغال پیش آمد و سفارت آنها بخشی از خدمات کنسولی خود را موقتا کنار گذاشتند چون سفارت کوچک بوده و آن کارمند از گردونه کار خارج شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درمورد برنامه های وزارت خارجه درخصوص افغانستان گفت: هر ۱۵ همسایه برای ما مهم هستند، این مسئله را رد می کنم که تعامل با افغانستان از اولویت ما خارج شده، بلکه گروه‌های فرامنطقه ای مایل نیستند که تعاملات منطقه ای پا بگیرد.

وی بیان داشت: از مواضع فدراسیون روسیه تشکر می‌کنیم، در کنار چین پایبندی خود در حرف و عمل در برجام رانشان دادند، آنها هم محدودیت های دارند با این حال ابتکارات خوبی را شروع کردند اما این ابتکارات ناکافی است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد رایزنی‌های ایران و قطر تصریح کرد: گفته های وزیر قطر را خواندم، گمان نمی‌کنم منظورشان گفت و گو باشد، او در تهران به عنوان نماینده یک کشور در منطقه، نگرانی های خود را مطرح کرد. اما در این میان برای کاهش تنش ها باید به ریشه‌های اصلی پرداخته و کانون تنش ها در منطقه را مشخص کنند.

وی در مورد اظهارات آمریکا برای مذاکره با ایران گفت: تهران برای لفاظی‌های آمریکا ارزشی قائل نیست، ما شاهد فشار حداکثری و جنگ اقتصادی هستیم. شاهد تبلیغات برای مذاکره و تروریسم اقتصادی نیز هستیم. زمانی به چنین صحبت‌های فکر خواهیم کرد که همراه با تغییرات عملی باشد و مصداق بارز آن کاهش فشارها بر مردم ایران باشد، غیر از آن ارزشی برای پیشنهاد مذاکره با پیش شرط یا بدون شرط قائل نیستیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها