jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۰۵۲۹۵   ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸  |  ۱۷:۰۰

وس ها هفتاد و چهارمین سالروز پیروزی در جنگ جهانی دوم را به مانند سال های گذشته با برگزاری رژه نظامی و نشان دادن پیشرفته ترین تجهیزات نظامی خود در میدان سرخ مسکو و سایر میادین اصلی در دیگر شهرهای روسیه گرامی داشتند.

رژه روز پیروزی با پیشرفته ترین سلاح ها در مسکو  برگزار شد

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، رژه پایتخت روسیه راس ساعت 10 صبح به وقت مسکو آغاز شد و واحدهای نیروهای مسلح روسیه با عبور از خیابان تورسکوی و میدان مانژ وارد میدان سرخ شدند.

در این رژه یگان های چند لشکر پیاده، زرهی، پدافند موشکی و هوایی و هوابرد شرکت داشتند.

نیروهای نظامی از واحدهای مختلف ارتش که تعداد آنها بیش از 13 هزار نفر اعلام شد، در این رژه شرکت کردند.

در مجموع بیش از 130 دستگاه تسلیحات مختلف در این رژه نمایش داده شد.

در ابتدای رژه تانک های تی-34 که ارتش سرخ شوروی در جنگ دوم جهانی با آلمان ها از آن استفاده کرد و از جایگاه خاصی در نزد روس ها برخوردار است و نماد پیروزی محسوب می شود، در میدان سرخ رژه رفت.

موشک های قاره پیمای یارس، موشک های تاکتیکی اسکندر-ام، سامانه های پدافند موشکی اس-400 و تور-ام.2 و بوک-ام.2 و آتشبارهای اسمرچ از مهم ترین تسلیحات نمایش داده شده در رژه امروز بودند.

پس از آن خودروهای زرهی «تیگر-ام» و خودروهای «تیگر» مجهز به مجموعه های موشکی کورنت-د و خودروهای تایفون-کا در میدان سرخ رژه رفتند.

نیروهای هوابرد روسیه نیز با نفربرهای زرهی «ب.ت.ار-82 ای»، «ب.ت.ار-ام.د.ام»، «ب.ام.پ» و «بومرانگ» در میدان سرخ دیده شدند.

پس از آن واحدهای نظامی مجهز به مجموعه های موشکی «پانتسیر-اس.ای» و توپ های متحرک مستا-اس در رژه میدان سرخ شرکت کردند.

واحدهای پیاده و نیروهای هوابرد روسیه هم با تانک های «آرماتا»،خودروهای زرهی ترمیناتور2، نفربرهای زرهی«بی.ام.پ-3»، توپ های خودرو «کورگانتس-25» و «تی-72بی.سی» در رژه میدان سرخ شرکت کردند.

واحد نمونه پلیس نظامی روسیه نیز با خودروهای ویژه مجهز به تیربار تایفون-او و تایفون-کا و واحد گارد ملی روسیه نیز با خودروهای پاترول، اورال و تیگر رژه رفتند.

در این رژه برای نخستین بار سلاح قابل حمل پدافند هوایی جدید به نام 2 اس38 مجهز به سامانه هوشمند، آتشبار جدید تورنادو پیشرفته ترین سلاح از تسلیحات ازنوع کاتیوشا، بالگرد نظامی کم صدای کا-62، هواپیمای تجسسی ای-100 و خودروی تجسسی بدون سرنشین سوراتنیک به نمایش درآمد.

در پایان رژه 74 فروند هواپیما و بالگرد نظامی بر فراز میدان سرخ پرواز کردند.

پیش از پرواز هواپیماها، بالگردهای می-24، می-8، می-26، می-28 ان و کا-52 در قالب چهار گروه برفراز میدان سرخ پرواز کردند.

سپس بمب افکن های دورپرواز توپولف- 160 معروف به قوی سفید و توپولوف-95 ام.اس معروف به خرس و توپولف-22 و بمب افکن های سوخو-34 و سوخو-29 و جنگنده های رهگیر میگ -31 مجهز به موشک های مافوق صوت جدید کینژال و شکاری های سوخو-25 به پرواز درآمدند.

در مجموع 12 گروه هواپیما و بالگرد بر فراز میدان سرخ پرواز کردند.

جنگ در اروپا به طور رسمی در روز هشت ماه می در ساعت 23 به وقت آلمان پایان یافت، اما به علت اختلاف ساعت میان مسکو و برلین، این جشن در روسیه روز 9 مه برگزار می شود.

امسال جشن سالروز پیروزی بدون حضور مهمانان خارجی عالیرتبه برگزار شد و روس ها اعلام کردند که به دلیل روند نبودن سالگرد پیروزی از مقامات دیگر کشورها برای حضور در جشن روز پیروزی دعوت نکرده اند.
جشن روز پیروزی بزرگترین جشن ملی روسیه محسوب می شود و از سال 2008 با نمایش پیشرفته ترین جنگ افزارها و تسلیحات ارتش اعم از موشک های قاره پیما و نفربرهای زرهی و مجموعه های پدافند موشکی همراه است.

دولت روسیه از روز جشن پیروزی برای نمایش توانمندی دفاعی و سطح آمادگی نیروهای مسلح این کشور و نیز توانایی صنایع دفاعی روسیه برای ساخت تسلیحات و ادوات نظامی پیشرفته استفاده می کند.
روسیه که از چند روز قبل از آغاز روز پیروزی به استقبال تعطیلات آغاز بهار دومین تعطیلات طولانی در طول سال می رود در سالروز جشن پیروزی رنگ و بوی نظامی و امنیتی به خود می گیرد.

در نقاط مختلف مسکو نیز در طول این چند روز نمادهای مختلف و پرچم روسیه نصب شده است که به پایتخت روسیه حال و هوای جشن ملی می دهد.

با این وجود به دلیل تعطیلات طولانی مدت، به نظر می رسد اکثر مردم مسکو ترجیح می دهند از فرصت بدست آمده و تعطیلات چند روزه برای سفر به بیرون شهر یا خارج از کشور استفاده کنند چرا که پایتخت روسیه در طول تعطیلات رسمی بهاره خلوت تر از هر زمانی بنظر می رسد و به طور مثال فردی ساکن تهران را به یاد روزهای خوب تهران پایتخت ایران در نوروز می اندازد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

تغییر قواعد نبرد

تغییر قواعد نبرد

کاخ‌ سفید و بسیاری از استراتژیست‌های مطرح دو حزب سنتی آمریکا، تمرکز ویژه‌ای روی کلیدواژه جنگ ترکیبی کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها