jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۲۰۳۵۶۷   ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸  |  ۱۱:۰۴

یک کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: ممکن است برای کنار زدن آقای ترامپ یا نگاه‌داشتن او در قدرت عده‌ای که در سال 2016 در انتخابات شرکت نکردند در سال 2020 مشارکت کنند که این می‌تواند تعیین‌کننده هم باشد.

مخالفت با ترامپ می‌تواند مشارکت در انتخابات آمریکا را افزایش دهد/ سندرز از نظر رهبران دموکرات بیش از حد چپ‌گراست

جام‌جم آنلاین: بر اساس برنامه‌ریزی‌های اعلام‌شده قرار است پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری ایالات‌متحده آمریکا سوم نوامبر سال 2020 برابر با سوم آبان سال 1399 برگزار شود؛ نزدیک به یک سال و نیم مانده به انتخابات، محبوبیت دونالد ترامپ چهل‌وپنجمین رئیس‌‌جمهور این کشور با رسیدن به 37 درصد به کمترین میزان در سال 2019 کاهش پیداکرده است.

در این شرایط به سراغ دیاکو حسینی کارشناس مسائل بین‌الملل رفته‌ایم و با او در خصوص وضعیت سیاسی آمریکا و پیش‌بینی انتخابات پیشروی این کشور گفت‌وگوی تفصیلی انجام‌ داده‌ایم که در ادامه ارائه می‌شود.

بایدن نامزد احتمالی حزب دموکرات برای رقابت با ترامپ

پیش‌بینی می‌کنید نامزد نهایی حزب دموکرات برای رقابت با ترامپ در انتخابات 2020 چه کسی خواهد بود؟

برای صحبت در این رابطه که کدام‌یک از افرادی که اکنون مطرحند نامزدهای نهایی حضور در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند هنوز بسیار زود است به دلیل اینکه نظرسنجی‌هایی که اکنون در این رابطه در حال انتشار است اصلاً قطعیت ندارد و تا یکسال و نیم آینده هم اتفاقات بسیار زیادی پیش خواهد آمد و اولویت‌ها تغییر می‌کند. ممکن است اکنون سلایق کوتاه‌مدت و شخصی پرسش‌شوندگان بر روی انتخاب نامزد مورد توجه آن‌ها تأثیرگذار باشد ولی در روزهای که انتخابات وارد مراحل جدی‌تر می‌شود سیاست‌ها و شعارهای انتخاباتی هستند که تعیین‌کننده‌اند و تا آن موقع اتفاقات خیلی متفاوتی می‌تواند رأی‌ها را جابه‌جا کند.

از نظر رهبران دموکرات‌ها سندرز بیش از حد چپ‌گراست

با همه اینها به نظر می‌رسد می‌توان بر اساس یک تخمین غیردقیق گفت احتمالاً رقابت اصلی در حزب دموکرات بین آقای سندرز و آقای بایدن باشد که البته باز به نظر می‌رسد آقای بایدن در نهایت بتواند آرای حزب دموکرات را به‌طورکلی جلب خواهد کرد چون دیدگاه‌های آقای سندرز هنوز در داخل حزب دموکرات پذیرایی کافی توسط رهبران حزب ندارد؛ سندرز بشدت چپ‌گراست و این مقدار چپ‌گرایی در فرهنگ سیاسی آمریکا هنوز پذیرش کافی را ندارد، هرچند که رأی‌دهندگان ممکن است به او اقبال نشان دهند ولی الزاماً قرار نیست که نامزد نهایی حزب باشد.

بایدن میراث‌دار دموکرات‌های شکست خورده در 2016

در رقابت بایدن و ترامپ کدام یک پیروز می‌شوند؟

مشکلی که آقای بایدن در رقابت با ترامپ دارد این است که میراث‌دار همان سنت دموکراتی است که مردم آمریکا در انتخابات سال 2016 علیه آن رأی دادند، چهره‌های که امروز حداقل ازنظر مردم عادی آمریکا مقصر وضعیت موجود آمریکا هستند و طبیعتاً شانس بسیار کمی را دارند.

جامعه آمریکا از زمان اوباما بدنبال چهره جدید است

جامعه امروز آمریکا یک جامعه بشدت قطبی شده و جامعه‌ای با شکاف‌های مختلف نژادی، طبقاتی و سیاسی است؛ طبیعتاً از نگاه مردم آمریکا کسانی که این مشکل را درست کرده‌اند هم امروز نمی‌توانند آن را رفع کنند، به همین دلیل ازنظر مردم این کشور آمریکا نیاز به چهره‌های جدید و حرف‌های جدید دارد که البته متعلق به امروز هم نیست و ما در انتخابات سال 2008 که آقای اوباما موفق شد هم دیدیم که انگیزه مردم آمریکا از انتخاب وی همین بود چون شعار اصلی آقای اوباما تغییر بود ولی ازنظر مردم آمریکا تغییرات به‌اندازه کافی انجام نشد و آمریکا در همان مسیری حرکت کرد که در سال‌های بعدازآن حرکت کرده بود بنابراین فردی رادیکال‌تر از اوباما یعنی ترامپ انتخاب شد برای اینکه تغییر را محقق کند، بنابراین اگر حزب دموکرات بخواهد رقیبی برای آقای ترامپ محسوب شود باید بتواند اثبات کند که واقعاً به دنبال تغییرات بنیادی است که اولاً هویت آمریکایی‌ را در برابر مهاجرت و تروریزم حفظ می‌کند و دوم اینکه با کمتر کردن شکاف‌های طبقاتی موجود در آمریکا، سعادت مورد نظر مردم این کشور را تامین کند مساله‌ای که به نظر نمی‌رسد آقای بایدن دارای آن باشد البته نقطه قوت آقای بایدن این است که مورد احترام هر دو حزب آمریکاست و حتی مخالفانش به او احترام می‌گذارند. همین‌طور با اصول جهانی آشنایی دارد و در آمریکا طبق این اصول عمل می‌کند، به همین دلیل در دنیا هم مورداحترام هست؛ این‌ها خصوصیاتی است که ترامپ از آن‌ها برخوردار نیست بااین‌حال باید ببینیم نزدیک به انتخابات رأی‌دهندگان به کدام سمت گرایش پیدا می‌کند.

اساساً مردم آمریکا بقیه دنیا را نمی‌بینند

چه مؤلفه‌های در جهت‌دهی به گرایش‌های مردم آمریکا تاثیر دارد؟

مردم آمریکا عموماً به سیاست خارجی این کشور اهمیت زیادی نمی‌دهند و اساساً مردم آمریکا بقیه دنیا را نمی‌بینند مگر در مواقعی که ضرورت داشته باشد بنابراین دانش آن‌ها در مورد سایر نقاط جهان بسیار کم است و طبعاً اهمیتی هم به این موضوع نمی‌دهند که آمریکا چه جایگاهی را از نگاه سایر کشورها دارد چیزی که برای آن‌ها مهم است زندگی روزمره، حفظ ارزش‌های آمریکایی مبتنی بر فردگرایی، جامعه یکدست که متعهد به ارزش‌های آمریکایی باشد و برابری اقتصادی و برابری در فرصت‌هاست. همین‌طور شکاف معقول و منطقی به لحاظ اقتصادی در آمریکا برای آنها از اهمیت زیادی برخوردار است موضوعی که امروز به‌صورت معقول وجود ندارد و اختلاف طبقاتی بسیار شدیدی در درون این جامعه ایجادشده که علاوه بر ایجاد نارضایتی در بین مردم به ارزش‌های آمریکای مردم این کشور که ایجاد رؤیای آمریکایی است آسیب‌زده است.

مسائل داخلی مهم‌ترین اولویت مردم آمریکا در انتخابات آینده

بنابراین فکر می‌کنم مسائل داخلی مهم‌ترین اولویت مردم آمریکا در انتخابات آینده خواهد بود؛ مهاجرت همچنان یک مسئله مهم است چون این تلقی را ایجاد می‌کند که باعث ناامنی، به هم خوردن هویت آمریکایی و ایجاد بیکاری برای قشرهای آسیب‌پذیرتر جامعه آمریکا یعنی طبقه متوسط شهری شده است؛ براین اساس به نظر می‌رسد آقای ترامپ با پیگیری‌هایی که در موضوع مهاجرت انجام داده در این رابطه دست بالاتر را دارد.

رأی‌ منفی‌های ترامپ همان‌هایی هستند که درگذشته هم به او رأی ندادند

رای منفی ترامپ چه مقدار در انتخابات آینده تاثیرگذار است؟

بسیاری از افرادی که اکنون اعلام می‌کنند به هرکسی رأی می‌دهند غیر از ترامپ، همان‌های هستند که در سال 2016 هم به او رأی ندادند اما بخش بزرگی از کسانی که در سال 2016 به ترامپ رأی دادند هنوز از او راضی هستند و حتی به خاطر رونق اقتصادی که حداقل در ظاهر امر در آمریکا شکل‌گرفته بعضی از مخالفان ترامپ نسبت به موفقیت اقتصادی وی نگاه مثبت دارند.

بنابراین آن رأی‌های منفی همان‌های هستند که درگذشته رأی ندادند و در آینده هم احتمالاً به خاطر یکسری از نگرش‌های خاص آقای ترامپ مثل مخالفت وی با اقتصاد بازار آزاد، جهانی‌شدن، روحیات زن‌ستیزانه و مسائلی مانند این با او مشکل‌دارند و این مشکل طبعاً در انتخابات 2020 هم حل نخواهد شد.

مسئله مهم برای ترامپ حفظ سبد رای قبلی خود تا 2020 است

با این حال مسئله مهم برای آقای ترامپ این است که آیا تا سال 2020 خواهد توانست رأی‌دهندگان به خودش را تا سال 2020 همچنان بسیج نگه دارد یا نه، که اگر بتواند این کار را انجام دهد طبعاً شانس بسیار زیادی خواهد داشت منتها اگر ریزش در آرای خود داشته باشد احتمالاً کار سختی خواهد داشت.

امکان دارد مخالفت با ترامپ مشارکت در انتخابات آمریکا را افزایش دهد

فرازوفرودهای نظرسنجی‌ها تا زمان انتخابات آمریکا همیشه ادامه خواهد داشت منتها در سال 2016 بخش زیادی از جامعه آمریکا بودند که چون نسبت به آینده امیدواری نداشتند رأی ندادند؛ اکنون باید ببینیم افرادی که در آن سال رأی ندادند سال آینده ترجیح می‌دهند که روند موجود بعدازانتخاب ترامپ ادامه پیدا می‌کند یا تلاش خواهند کرد ترامپ را از قدرت پائین بکشند و فرد دیگری را به کاخ سفید بفرستند و بر همین اساس ممکن است برای کنار زدن آقای ترامپ یا نگاه‌داشتن او در قدرت عده‌ای که در سال 2016 در انتخابات شرکت نکردند در سال 2020 مشارکت کنند که این می‌تواند تعیین‌کننده هم باشد بااین‌حال برای مشخص شدن این موضوعات حداقل تا 5 یا 6 ماه مانده به انتخابات صبر کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پنهان‌ کاری خرابکاری‌ های اقتصادی

پنهان‌ کاری خرابکاری‌ های اقتصادی

فایل صوتی بیش از سه‌ساعته منتشر شده از مصاحبه دکتر ظریف دو وجه دارد که عمدتا پرداختن به وجه نخست آن موجب غفلت از وجه دوم شده، در حالی که وجه دوم این ماجرا مهم‌تر است.

دیپلماسی انقلابی

دیپلماسی انقلابی

در صحبت‌های رهبر معظم انقلاب چند نکته محوری وجود داشت؛ یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشت این است که سیاست‌های‌کلان کشور را شورای امنیت ملی تصویب می‌کند و وزارت‌خارجه هم مجری این سیاست‌هاست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر