رئیس قوه قضاییه گفت:‌ اخباری وجود دارد که دشمنان گاهاً به صورت مجانی سرمایه‌گذاری می‌کنند تا ناهنجاری اخلاقی شکل گیرد و جرائم سازمان‌یافته‌ای با انگیزه‌هایی از سوی دشمنان برای گسترش فساد در جامعه رخ می‌دهد.
کد خبر: ۱۲۰۳۳۳۶
اخبار مستندی از جرایم سازمان‌ یافته برای گسترش فساد داریم

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در بیست و سومین همایش سراسری فرماندهان، رؤسا و مدیران ناجا ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع مسئولان نیروی انتظامی با عنوان تأثیرگذاران عرصه اجتماعی گفت: برای تبیین فعالیت نیروی انتظامی و قوه قضاییه در سال جاری ایجاد نظم و امنیت در جامعه، تأمین آسایش فردی و اجتماعی، حفاظت و صیانت از ارزش‌های جامعه اسلامی بیانگر نقش نیروی انتظامی در برقراری امنیت اجتماعی است که بسیار نقش ارزشمند و مثال‌زدنی است.

وی افزود: اگر در جامعه اسلامی بخواهیم نوعی از ناامنی‌هایی که زندگی فردی و اجتماعی را تهدید می‌کند بشماریم و آسیب‌ شناسی کنیم در راستای شناسایی جرم و آسیب‌هایی که برای جامعه دارد اگر بخواهیم کار دانشگاهی انجام دهیم زمینه بررسی و پژوهش بسیاری وجود دارد و حتماً نگاه پژوهشگران علوم اجتماعی و جرم‌شناسی برای شناسایی علل ناامنی‌ها، کجی‌ها و مشکلات قابل بررسی است.

رئیس قوه قضاییه گفت: ولی در میدان عمل و اجرا امروز روشن است از نظر دشمنان انقلاب تهدید می‌شویم و این تهدید نسبت به آن چیزی است که داریم و به گستردگی همه داشته‌های ما است در واقع آنچه داریم مورد تهدید دشمنان است.

وی تصریح کرد: اگر دیروز تهدید در یک حوزه خاص بود امروز در حوزه‌های مختلف است لذا شناخت و رصد این تهدید‌ها در جایگاه یک دیده‌بان با بصیرت که بتواند شرایط را رصد کند و نقاط آسیب را بشناسد و بتواند در حوزه پیش‌بینی، پیشگیری و برخورد متناسب و به‌جا یک فعال و کنشگر در عرصه‌های اجتماعی و امنیتی باشد باید از هر گونه انفعال پرهیز کند و لازمه کنشگری فعال در حوزه امنیت، شناخت و داشتن اطلاعات از وضعیت موجود است.

رئیسی با تأکید براینکه وضعیت و شرایط باید رصد شود، گفت: امنیت اخلاقی وضعیت و شرایط اقتصادی و وضعیت اجتماعی و آسیب‌های آن اکنون مورد تهدید دشمن است و می‌خواهند شرایطی ایجاد کنند که جامعه آسیب‌زده باشد.

وی افزود: زمینه هوا و هوس‌ها وجود دارد ولی آنکه دامن می‌زند و زمینه‌های ناامنی، اخلاقی، روانی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را روز به روز با فضای گسترده‌ای که از نظر رسانه‌ای (امپراطوری رسانه‌ای که در اختیار دارد) تهدید می‌کند امروز می‌خواهد جامعه‌ای که به نام دین و باورهای دینی برپا شده تثبیت و توسعه یافته دچار مشکل شود.

رئیس قوه قضاییه گفت: امروز کاملاً دشمنی‌ها قابل فهم است و می‌خواهند جامعه‌ای که مردم‌اش تصمیم گرفته‌اند دین و آموزه‌های دینی بر آن حاکم باشد فقه و آموزه‌های آن حکومت کند و تصمیم گرفته که قانون خدا حکومت کند و ولی فقیه جامع‌الشرایط که بیش از همه مقید به دین است بر این جامعه رهبری می‌کند را نمی‌خواهد.

رئیسی گفت: می‌دانیم از روز اول پیروزی انقلاب، نظام دینی ما مورد کینه دشمن بوده است چرا که جامعه ما با شاخص‌های حکومت‌های دنیا متفاوت است و دشمن در دهه اول انقلاب می‌خواست این حکومت شکل نگیرد، در دهه دوم تثبیت نشود، در دهه سوم نیروهای خود را برای عدم توسعه ارزش‌های انقلاب بسیج کرد و در دهه چهارم تمام تلاش خود را می‌کند که کشور پیشرفت نکند و این برای همه روشن است.

وی ادامه داد: با نگاه به این شرایط می‌بینیم که مسئولیت‌های ما بیشتر می‌شود چرا که باید از حقوق مردم و از ارزش‌ها، امنیت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آنها دفاع کنیم.

رئیس قوه قضاییه افزود: نیروی انتظامی و همه کسانی که در حوزه امنیت وظیفه دارند مسئولیت دفاع از حقوق شهروندان و حقوق اجتماعی مردم را دارند و اگر برخوردی با ناهنجاری اجتماعی بروز می‌کند در راستای دفاع از حقوق مردم است و نیروی انتظامی و دستگاه قضا در جایگاه مدعی حقوق مردم قرار دارند.

رئیسی تأکید کرد: هرگز اجازه نمی‌دهیم کوچکترین ناامنی امنیت مردم را به مخاطره بیندازد و هرگز اجازه نمی‌دهیم اختلالگران در نظام اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در جامعه مشکل ایجاد کنند و کسانیکه تحت تأثیر هوای نفسانی و القائات دشمنان به دنبال اختلال در امنیت کشورند فعالیت کنند.

وی افزود: در این رابطه ناهنجاری، ناملایمات و ناامنی مردم را رنج می‌دهد و ما به آن راضی نیستیم. رنج جامعه آنجا است که اختلال بر امنیت آنها شده و احساس کنند که فضای خصوصی و اجتماعی آنها مورد تهدید قرار گرفته و این امر قابل تحمل نیست.

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: ارتباطی که اکنون میان نیروی انتظامی و قوه قضاییه وجود دارد شاید به این میزان ارتباط تنگاتنگ در کار و تلاش وجود نداشته باشد و ایجاب می‌کند که تعامل قوی بین فرماندهان نیروی انتظامی و دادستان‌ها و قضات برای مبارزه با آسیب‌ها، قاچاق کالا، مبارزه با مواد مخدر باشد و این امر همکاری نزدیکی را می‌طلبد.

رئیسی افزود: در ارتباط با اجرای طرح‌های کلان ضروری است که با همکاری دادستان‌‌ها و قضات انجام شود تا طرح ها به موفقیت ختم گردد.

وی همچنین افزود: برای کاهش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضا ایجاد واحدهای مشاوره در مراکز نیروی انتظامی امری مبارک است که بهتر است برای افزایش فرهنگ صلح و سازش گسترش یابد.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: در تهیه گزارش‌ها باید تأملی شود تا گزارش‌ها کامل و جامع ارائه شود چرا که این امر به کاهش اطاله دادرسی‌ها منجر می‌شود این در حالی است که برخی اطاله‌های دادرسی به دلیل عدم گزارش جامع از سوی برخی نهادها از جمله نیروی انتظامی است و به نظر می‌رسد نیازمند تحول بیشتر در زمینه ارسال گزارش‌های جامع هستیم.

رئیسی گفت: تأکید ما این است اگرچه در دوره دانشگاهی نیروی انتظامی فرهیختگان بسیار موفق داشته و در تقویت دانش حقوقی حضور خوبی داشته اما مسئولان آموزشی باید دانش حقوقی و قضایی را به نیروهای میدانی آموزش دهند و دانش‌افزایی در این زمینه کمک‌کننده است.

وی نیروی انتظامی و پلیس مقتدر در جامعه را به عنوان یک دوست برای همه آحاد جامعه دانست و گفت: خصوصیات شهری که برپایه ارزش‌های دینی است در آن اخلاق، معنویت، عقلانیت، قانون، عدالت اجتماعی در روابط جمعی و فردی حاکم است و در این جامعه است که پلیس دوست مردم می‌شود.

رئیس قوه قضاییه افزود: آهنگ مسئولان آموزشی و مسئولان اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و تصمیم‌گیران یک آهنگ است که باید به سمت تعالی برود و از هر گونه امری که مخالف پیشرفت و موجب ناهنجاری است مقابله می‌کند.

رئیسی تأکید کرد: آخرین راهکار باید دادگاه و برخورد انتظامی باشد. باید فرهنگ‌سازان ، مربیان و الگوسازان تلاش کنند اولاً انگیزه جرم شکل نگیرد، دوماً ابزار جرم در دسترس نباشد و سوم بسترهای فساد اصلاح شود. بنابراین باید بستری در نظام اسلامی ما فراهم شود که فرد نتواند مرتکب جرم گردد و این امر در حوزه پیشگیری محقق می‌شود و هیچ دستگاهی نمی‌شناسیم که مسئولیت پیشگیری از جرم را نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه مسئولیت ما سنگین است و دشمنان می‌خواهند ناامنی‌ها را افزایش دهند، گفت: خبرهایی داریم که در آن نشان می‌دهد بعضاً دشمنان به صورت مجانی سرمایه‌گذاری می‌کنند تا ناهنجاری اخلاقی در جامعه شکل بگیرد. سرمایه‌گذاری هنگفت می‌کنند که جامعه دچار ناامنی اقتصادی و اجتماعی شود و این تصادفی نیست.

رئیس قوه قضاییه افزود: خبرهایی داریم که جرائمی سازمان‌یافته با انگیزه‌هایی مشخص وجود دارد برای گسترش فساد در جامعه اسلامی و معتقدیم کار اول بر عهده مرزبانان است. مرز اقتصادی و فرهنگی مرزبان‌هایی دارد که نباید بگذارند هنجارها آسیب ببینند.

رئیسی گفت: پلیس در همگام کردن مسئولان در امنیت اجتماعی و ایجاد نظم در جامعه نقش مؤثری دارد و امروز برخلاف خواسته دشمن از نظر امنیت در منطقه کشوری مطمئن هستیم و آما جرائم هم این را نشان می‌دهد. ممکن است مردم از حرکت یک مسئول نارضایتی داشته باشند و این نارضایتی در مورد معیشت، اقتصاد و... باشد که البته حق آنها است اما اعتماد مردم به نظام و کارآمدی آن امری است که بر هیچکس پوشیده نیست و پشتوانه نظام این مردم هستند.

وی گفت: مردم پادگان‌ها را از خود می‌دانند و فقط دیوارهای آن مرزهای اداری ایجاد کرده و چیزی که در سایر کشورها وجود ندارد در کشور ما وجود دارد و آن ارتباط و دوستی پلیس با مردم است چرا که پلیس ما از مردم و در مردم است.

رئیس قوه قضاییه از مسئولان نیروی انتظامی درخواست کرد با نگاه آسیب‌شناسانه و نقادانه در دوره پیش‌رو حرکت کنند و در این زمینه ارتباط تنگاتنگی را با دستگاه قضا با یک بازنگری و تحول همراه کنند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها