انتخابات در بزرگ‌ترین کشور مسلمان جهان

انتخابات سراسری اندونزی به صورت یک روزه و در کمال پیچیدگی از صبح دیروز شروع شد. این انتخابات در بیش از 17‌هزار جزیره در اقیانوس آرام با شرکت بیش از 190 میلیون نفر رای‌دهنده برگزار شد‌.
کد خبر: ۱۲۰۱۹۵۵

اسلام‌گرایان همچون همیشه در این کشور دست بالا را داشتند. اندونزی به عنوان بزرگ‌ترین کشور مسلمان جهان و چهارمین کشور پرجمعیت دنیا نقش مهمی در روابط بین‌الملل دارد و نتایج انتخابات آن نه‌تنها برای این کشور جنوب شرق آسیا بلکه در عرصه‌های بین‌المللی بسیار حائز اهمیت است. اندونزی بیش از 260 میلیون نفر جمعیت دارد.
آخرین گزارش موسسه تحقیقاتی استرالیایی لووی که هفته گذشته منتشر شد حاکی از آن بود که رئیس‌جمهور کنونی جوکو ویدودو در مبارزه سیاسی علیه رقیب دیرین خود ژنرال بازنشسته پرابوو سوبیانتو پیشتاز است. دو رقیب اصلی انتخابات ریاست‌جمهوری این دوره را جوکو ویدودو، رئیس‌جمهور کنونی و پرابوو سوبیانتو ژنرال بازنشسته این کشور تشکیل می‌دهند. جوکو ویدودو از پنج سال پیش در اندونزی به قدرت رسید. وی که خود را «معروف امین ساله» می‌داند یکی از بانفوذترین رهبران مذهبی در این کشور به شمار می‌رود. وی رهبر نهضت العلمای، بزرگ‌ترین سازمان اسلامی و رئیس شورای علمای اندونزی است. پرابوو سوبیانتو رقیب 67 ساله و دیرین جووکوی ژنرال بازنشسته از ارتش این کشور است. وی رقیب جوکوی در انتخابات ریاست‌جمهوری 2014 نیز بود که مغلوب شد. بسیاری از تحلیلگران نقش شبکه‌های اجتماعی را در نتایج این انتخابات بسیار موثر می‌دانند.
شبکه خبری بی.بی.سی در این باره نوشت: مردم اندونزی در پی یک مبارزه انتخاباتی که مذهب در آن نقش پررنگی بازی کرده پای صندوق‌های رای رفتند. قرار است بعد از بسته شدن صندوق‌های رای یک رشته «شمارش‌های سریع» ظرف چند ساعت نتایج مقدماتی را روشن کند. با این حال کمیسیون انتخابات نتایج نهایی را تا ماه می اعلام نخواهد کرد. در این انتخابات بیش از ۲۴۵ هزار نامزد دیگر نیز برای حدود ۲۰ هزار کرسی پارلمان و مجالس محلی رقابت می‌کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها