بسیج مردمی برای نجات مسجد تاریخی کبود گنبد از هجوم سیلاب

مسجد کبود گنبد در کلات،یکی از مساجد کهن و زیبای خراسان رضوی و کشور است؛ مسجدی که مورد احترام و توجه اقوام مختلف در طول تاریخ شهرستان کلات نادر بوده و به همین علت، کاملترین هنر هنرمندان در خدمت معماری و تزئین نقوش این بنا به کار رفته‌است. این مسجد چهار ایوانه، دارای گنبدی دو پوشه و نیلگون، صحن و طاق است.
کد خبر: ۱۲۰۱۵۶۸

استفاده از کاشی هفت رنگ، مهم‌ترین عامل تزئین در بنای این مسجد است که با استفاده از نقوش اسلیمی و گل و بوته در لچکی‌های بالای ایوان و رواق‌ها به کار رفته‌است. بنای اصلی مسجد را از کارهای دوره سلجوقی می‌دانند که نادرشاه افشار نیز به نوبه خود، بیوتات و ایوان‌های اطراف آن را ساخته. در اطراف پیشخوان مدخل مسجد هم کتیبه‌ای سنگی به خط نستعلیق مربوط به دوره قاجار نصب شده که حکایت از تعمیر مسجد در این دوره توسط یلنگ توش خان ابن فتحعلی، حاکم کلات به سال ۱۲۵۰ هجری قمری دارد. همه اینها را گفتیم که بگوییم این مسجد زیبا هم طی روزهای گذشته مورد شبیخون سیلاب قرار گرفت و جالب این‌که مردم کلات و مسؤولان میراث دست در دست یکدیگر بسیج شده و آب و سیلاب و گل و لای را از درون آن تخلیه کردند. مدیر میراث فرهنگی کلات که درباره بسیج مردم و مسؤولان و تخلیه 70درصدی سیلاب تا زمان انتشار این خبر، اطلاع داده بود، گفت: در پی بارندگی و سیلاب اخیر در شهر کلات، مسجد کبود گنبد کلات نادر نیز در معرض سیلاب قرار گرفت و سیلاب پس از تخریب بیش از 40 منزل مسکونی به مسجد کبود گنبد وارد شد. متاسفانه ساخت وساز‌ها در شهر نیز به‌گونه‌ای بوده که موجب هدایت آب به سمت مسجد شد.
فرهمند در گفت‌وگو با میراث آریا افزود: مسجد کبود گنبد به‌خاطر قرار گرفتن در پایین ترین نقطه شهر کلات با عمق چهار متر دچار آبگرفتگی شدید ناشی از جریان سیلاب شد که در جریان این آبگرفتگی دیوار حفاظتی که چند سال قبل اجرا شده و تاریخی نبوده، تخریب شد، اما به مسجد آسیبی نرسیده است. در شبستان‌ها و حیاط مسجد هم به ارتفاع حدود دو متر در آب قرار داشته است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها