وزیر امور خارجه خبر داد:

ممانعت بانک‌های اروپایی در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان

وزیر خارجه کشورمان با انتقاد از تعلل کشورهای اروپایی در عمل کردن به تعهداتشان در برجام از جمع‌آوری اسنادی خبر داد که نشان می‌دهد بانک‌های اروپایی حتی در امور بشردوستانه از جمله کمک‌های بین‌المللی برای سیل‌زدگان ممانعت ایجاد کرده‌اند.
کد خبر: ۱۲۰۱۱۹۰

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمدجواد ظریف در حاشیه مراسم رونمایی از سایت دیپلماسی اقتصادی با اشاره به این‌که اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام تعهدات متعددی را مطرح کردند افزود: برای شروع اجرای آن تعهدات نیاز بود که اینستکس را راه بیندازند و این یک اقدام مقدماتی است.
وزیر خارجه گفت: ما معتقدیم حالا باید اروپایی‌ها برای مدت زیادی تلاش و فعالیت کنند تا تعهداتشان را انجام دهند. وی با تاکید بر این‌که اروپایی‌ها در اجرای تعهداتشان بسیار عقب هستند، تصریح کرد: آنها نباید این طور تصور کنند که جمهوری اسلامی ایران منتظر آنها می‌ماند. ظریف افزود: ما روابط بسیار خوبی با همسایگانمان داریم و ساز و کارهای مشابهی را با بسیاری از کشورها راه‌اندازی کردیم که دارد عمل می‌کند. وزیر خارجه گفت: من نمی‌دانم اروپایی‌ها برای یک ساز و کار مقدماتی چقدر وقت نیاز دارند؟
وزیر خارجه در پاسخ به سوالی درباره موانع موجود برای ارسال کمک‌های نقدی به سیل‌زدگان نیز گفت: در این زمینه در حوزه اطلاع‌رسانی اقدام وسیعی صورت گرفته و دولت آمریکا در موضع تدافعی قرار گرفته تا حدی که اعلام کرده ما مانعی برای کمک‌ها نیستیم، ولی این حرف آنها خلاف است. ظریف افزود: ما اسنادی را جمع‌آوری کرده‌ایم و به‌زودی منتشر خواهیم کرد که نشان‌دهنده این است که بانک‌ها حتی بانک‌های اروپایی به دلیل نگرانی از اقدامات آمریکا از پذیرش کمک‌های ایرانیان خارج از کشور و مردم سایر کشورها که مایلند در کمک‌رسانی به ایرانی‌ها کمک کنند ممانعت کرده‌اند.
وی با تاکید بر این‌که کمک‌رسانی بین‌المللی به معنای نیاز نبوده و به معنی همدردی و همبستگی جهانی است که در میان مردم وجود دارد، خاطرنشان کرد: این همبستگی جهانی به دلیل اقدامات تخریبی آمریکا و اقدامات غیرانسانی این کشور مورد مزاحمت قرار گرفته است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها