سردار محمد باقرزاده در گفت‌وگو با جام‌جم از پیامدهای تصمیم عجیب آمریکا می گوید

آمریکا با ائتلاف هم نتوانست کاری کند، این‌بار که تنهاست

قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی از سوی آمریکا به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران، اقدامی نمادین برای ایجاد جو روانی بیشتر علیه جمهوری اسلامی ایران و کمک به بنیامین نتانیاهو برای پیروزی در انتخابات بود. با این حال نهادهای مختلف جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی و داخلی، وظایف خود را در مقابل این رفتار غیرقانونی کاخ سفید انجام می‌دهند. در همین راستا می‌توان به نامه وزیر خارجه کشورمان به دبیرکل سازمان ملل یا مقابله به مثل شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در تروریست اعلام کردن نیروهای آمریکایی اشاره کرد. با این حال کارشناسان مسائل نظامی، اقدام اخیر آمریکا را در عرصه میدانی، بی‌اثر می‌دانند و معتقدند آمریکا جرات اقدام نظامی علیه ایران را ندارد و با توجه به سابقه‌ای که از مداخلات نظامی در منطقه دارد بعید به نظر می‌رسد بار دیگر بخواهد خود را با کشور دیگری در منطقه درگیر کند؛ کشوری که البته به لحاظ توانمندی‌های دفاعی قابل مقایسه با کشورهایی که پیش از این آمریکا با آنها درگیری نظامی داشته، نیست. در گفت‌وگو با سردار سرتیپ محمد باقرزاده، رئیس کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح به بررسی ابعاد و پیامدهای اقدام اخیر آمریکا در عرصه بین‌الملل و منطقه پرداخته‌ایم.
کد خبر: ۱۲۰۰۶۰۸

اقدام آمریکا در تروریستی نامیدن سپاه چه تاثیری بر عملکرد این نهاد در ابعاد بین‌المللی می‌گذارد؟
مساله قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی آمریکا در لیست گروه‌های تروریستی چیز جدیدی نیست؛ چون آنها براساس قانون نانوشته‌ای که داشتند از سال‌های قبل این کار را انجام دادند و تلاش کردند که به موازات مجموعه اقدامات تحریمی و کنترلی که نسبت به مردم ایران داشتند در راس آن سپاه را نیز مورد هجمه قرار بدهند. مجموعه اقداماتی که ضدانقلاب درباره سپاه در سال‌های گذشته داشته و در تلاش بودند تا سپاه را در داخل مرزها زمینگیر کنند و اجازه ندهند که این نهاد مردمی فراتر از مرزها فعالیتی داشته باشد، نشان‌دهنده کارنامه آمریکایی‌ها در این بخش و میزان ناکامی‌های آنهاست؛ به این معنا که اگر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صرفا به حوزه سرزمینی اکتفا می‌کرد و اگر قرار بود صرفا در مجموعه ماموریت‌های آفندی و پدافندی سرزمینی در داخل مرزهای جمهوری اسلامی ایران ورود کند آنها می‌توانستند موفق باشند.
اما حضور سپاه در عرصه‌های مختلف بین‌المللی به‌ویژه مبارزه با تروریسم در سوریه و عراق و تاثیرگذاری آن در مجموعه حرکت‌های نهضت‌های آزادیبخش نشان می‌دهد آمریکایی‌ها از اقدامات خود در طول سال‌های گذشته طرفی نبستند. بنابراین اقدام اخیر آمریکا را چیز جدیدی نمی‌بینم و برخی مقامات آمریکایی به این نکته اعتراف دارند. در همین زمینه می‌توان به اظهاراتی که اخیرا یکی از مسؤولان ارتش آمریکا در حوزه دریا داشت، اشاره کرد که تلویحا اذعان کرد گرچه آمریکا؛ سپاه را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده اما نیروهای آمریکایی همچنان در دریا دست به عصا راه می‌روند. یعنی اگر قرار باشد این ادعا محقق شود قطعا مناسب‌ترین هدف‌ها برای حمله، ناوگان‌های آمریکایی است که در دریا تردد می‌کند و از نظر نظامی، آمریکایی‌ها در این منطقه جناح یا پهلو داده و به واقع هدف چرب و نرم خوبی برای آماج قرار گرفتن است. بنابراین من تاثیر خاصی در عرصه بین‌المللی برای محدودیت در فعالیت‌های سپاه نمی‌بینم.
انتقادها و مخالفت بین‌المللی با تصمیم اخیر کاخ سفید را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا این احتمال وجود دارد که اروپایی‌ها همان‌طور که در سایر موارد در ظاهر مخالفت و در باطن همراهی می‌کنند این‌بار هم همان‌گونه رفتار کنند؟
اساسا همین که انگلیسی‌ها در واکنش به اقدام اخیر آمریکا، آن را تصمیمی مربوط به خود آمریکایی‌ها دانستند، نشان‌دهنده حماقت دولت آمریکاست که حتی انگلیس به عنوان یار غار ایالات متحده، این اقدام را مورد تمکین قرار نداده و این مساله نشان می‌دهد آمریکایی‌ها در این اقدام خود نیز تنها مانده‌اند. حتی اگر دولت‌های اروپایی با این تصمیم همکاری کنند و امثال کشورهایی مثل کانادا نیز با آمریکایی‌ها
هم پیمان شوند باز هم تاثیری نخواهد گذشت. چون مجموعه اتئلاف‌هایی که در چند سال اخیر دیدیم تاثیری در کند کردن حرکت انقلاب ملت ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نداشته و ما راه روشن خود را ادامه می‌دهیم.
در داخل چطور؟ با توجه به حمایت‌های فراوانی که در روزهای اخیر از سپاه شده، آیا ایجاد مانعی در فعالیت‌های سپاه محتمل است؟
اول این‌که سپاه نهادی برخاسته از ملت است و مشروعیت خود را از انقلاب اسلامی ایران گرفته و قانون اساسی جمهوری اسلامی که به تایید ملت رسیده موید این معنا است. دوم این‌که بدنه سپاه و ارکان آن از صدر تا ذیل از ملت هستند و سپاه به مثابه لکوموتیوی است که بخش عظیمی از ملت را در حوزه بسیج به‌دنبال خود می‌کشاند و به هر حال، بسیج جزیی از سپاه تلقی می‌شود و از مجموعه ماموریت بسیج صیانت می‌کند. بسیج هم به ارتش بیست میلیونی تعبیر شده که البته اکنون فراتر از آن رفته است. این جایگاه رفیع سپاه ناشی از در هم‌تنیدگی انسانی،‌ عاطفی و معنوی در بین ملت است و چیزی نیست که به‌واسطه اقداماتی نظیر تصمیم اخیر آمریکایی‌ها باعث ایجاد مشکل برای این نهاد مردمی در داخل کشور شود. البته بعد از فتنه 88 دشمنان تلاش کردند میان سپاه و ملت جدایی بیندازند، اما همه این نقشه‌ها به شکست انجامید. از سوی دیگر ارتش نیز فرزندان ملت هستند و ارتش و سپاه به عنوان دو بازوی حافظ انقلاب امتحان خود را در دفاع از ملت در عرصه‌های مختلف پس داده‌اند. همین الان هم شاهدیم که در ماجرای سیل، نیروهای سپاه به‌عنوان نوک پیکان عمل‌کننده در کنار نیروهای مردمی کار را پیش می‌برند و مشغول خدمت‌رسانی هستند.
این نشان می‌دهد که سپاه در داخل به مراتب قوی‌تر از گذشته مشغول فعالیت است و هیچ دوگانگی‌ای میان ملت و سپاه وجود ندارد. در همین چند روز اخیر دیدیم که مردم از طبقات مختلف تلاش کردند در اقدام نمادین با پوشیدن لباس سپاه حمایت خود را از این نهاد مردمی به نمایش بگذارند و این حاکی از علقه باطنی مردم به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.
به نظر شما تصویب لوایحی مثل لوایح اف.ای.تی.اف می‌تواند بر عملکرد سپاه تاثیرگذار باشد؟
این مساله را باید در کلان قضیه مورد بررسی قرار داد. ما باید در حوزه‌های مختلف به خودمان اتکا داشته باشیم و در حوزه‌هایی که ارتباطات تعریف‌شده‌ای با سایر کشورها و نهادها داریم و تا کنون مساله را پیش بردیم عمل می‌کنیم. البته در صورت تصویب این لوایح شاید در برخی از حوزه‌ها فعالیت‌ها کند شود ولی حتی اگر این لوایح تصویب هم بشوند اصل حرکت سپاه در جایگاه رسمی خود براساس معیارهای تعریف‌شده ادامه خواهد داشت و در این زمینه دغدغه‌ای نداریم.
با توجه به تروریستی قلمداد شدن سپاه از سوی آمریکا و اقدام متقابل ایران، آیا احتمال رویارویی و تقابل نظامی میان نیروهای دو کشور وجود دارد؟ یا این‌که بیشتر اقدامی نمادین است و دو طرف سعی می‌کنند از اقدامی که به تقابل بینجامد بپرهیزند؟
بعید می‌دانم آمریکایی‌ها با توجه به مجموعه شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای و موقعیتی که دارند و براساس درس‌هایی که از باتلاق عراق،‌ سوریه و افغانستان گرفتند دوباره در پی آزمایش کردن بخت تیره خود باشند. این مساله کاملا روشن است که آمریکایی‌ها در این عرصه قبلا خود را آزمودند و سطح توانمندی و نفود خود در منطقه و میزان موفقیت‌ها را ارزیابی کردند. این‌که رئیس‌جمهوری در آمریکا آمده و عنوان کرده که نیروهای خود را در منطقه کاهش می‌دهد نشان می‌دهد که به حماقت این‌گونه دخالت‌ها در منطقه پی برده‌اند و با توجه به واقعیت‌های موجود چند صباحی دیگر خواهیم دید که حرکت‌هایی از این دست، ادعایی بیش نیست و ورود آمریکا در عرصه نظامی بسیار دور است. البته آمادگی ایران برای مقابله صددرصد است و هیچ‌گاه در مقابل تهدیداتی که از طرف مقابل صورت می‌گیرد بیکار نمی‌نشینیم.

فتاح غلامی

سیاسی

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها