وقوع زمین لغزش در برخی مناطق شهرستان بجنورد

رئیس اداره مهندسی و مطالعات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی، با اشاره به وقوع زمین لغزش در برخی از مناطق شهرستان بجنورد گفت: بارش زیاد باران یکی از علل اصلی زمین لغزش در این شهرستان بوده است.
کد خبر: ۱۲۰۰۰۱۷
وقوع زمین لغزش در برخی مناطق شهرستان بجنورد

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا ، بهمن هوشمند با بیان اینکه منطقه بدرانلو در این شهرستان یکی از مناطق مستعد زمین لغزش است، افزود: زمین لغزش به چندین عامل بستگی دارد که یکی از این عوامل، وجود سازندهای حساس به لغزش همچون سازندهای مارلی، رسی فراوان و سازندهای بادرفتی لسی است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر نحوه قرار گرفتن سازندها یکی دیگر از علل بروز زمین لغزش است بطوریکه اگر در پایین دست دامنه آب راه وجود داشته باشد سبب می شود تا پاشنه دامنه خالی شود و سازندها به سمت پایین دست حرکت کند.

هوشمند اظهار کرد: از سوی دیگر اگر شیب دامنه با شیب لایحه های زمین شناسی یکی باشد موجب می شود تا سازند مستعد زمین لغزش شود.

وی تاکید کرد: هرچقدر شیب زمین ها بیشتر باشد و آن ها را تبدیل به اراضی کشاورزی و باغات آبی کنیم سبب می شود تا لایحه های رسی، مارلی و لسی متورم شوند و پایداری سازندها کاهش یابد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در منطقه بدرانلو در شهرستان بجنورد 20 هزار هکتار منطقه بادرفتی لسی وجود دارد که بیشتر تپه ماهورها شیب دار هستند و متاسفانه روستاها بر روی آن ساخته شده اند و سیستم فاضلاب روستایی که به صورت چاه نیز است عاملی بر مرطوب شدن خاک و تاثیر گذار بر رانش زمین است.

وی گفت: روستایی مانند گلی در منطقه بدرانلو در منطقه شیب دار واقع شده است که در چند روز اول سال شاهد رانش قسمت هایی از آن بودیم.

رئیس اداره مهندسی و مطالعات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی افزود: رانش زمین در اطراف منطقه بدرانلو از گذشته به دلایل مذکور وجود داشته اما طی یک ماه اخیر بارندگی های شدید باران مزید بر علت شده و سبب شده تا شاهد تشدید آن باشیم.

وی ادامه داد: میزان بارش باران از روزهای پایانی سال گذشته تاکنون حدود 300 میلی متر بوده است که رشد 70 درصدی داشته است.

هوشمند توصیه کرد: به منظور جلوگیری از رانش زمین و یا کاهش شدت آن باید کمترین دستکاری در این مناطق انجام شود، تغییر کاربری به ویژه خانه سازی و تبدیل اراضی دیم به آبی وجود نداشته باشد و آبیاری در این مناطق ممنوع باشد.

وی تاکید کرد: بهترین راهکار برای روستاهایی که در منطقه بدرانلو که در معرض زمین لغزش هستند، جابجایی آن هاست.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها