مدیرکل آژانس بین‎المللی انرژی اتمی:

عربستان باید با بازرسی‎های هسته ‏ای موافقت کند

مدیرکل آژانس بین‎المللی انرژی اتمی می‎گوید عربستان سعودی به محض دریافت محموله سوخت هسته ‏ای مشمول توافق جامع پادمانی شده و باید با بازرسی‎های آژانس موافقت کند.
کد خبر: ۱۱۹۹۴۶۶
عربستان باید با بازرسی‎های هسته ‏ای موافقت کند

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‎المللی انرژی اتمی می‎گوید عربستان سعودی باید پیش از وارد کردن سوخت هسته‎ای برای رآکتور در حال تکمیل ریاض، با برنامه بازرسی‎ها و دیگر پادمان‌های آژانس موافقت کند.

با این حال، وی تاکید کرد که ریاض هنوز درباره مقاصد و انگیزه‌های هسته‎ای خود شفاف‎سازی نکرده است.

آمانو در این باره گفت: آنها آری یا نه نگفتند و اکنون به این مسئله فکر می‎کنند.

وی تاکید کرد به محض ورود اولین محموله سوخت هسته‌ ای به عربستان سعودی، وضعیت این کشور در رابطه با آژانس دگرگون خواهد شد و ریاض دیگر مشمول توافق دوجانبه موسوم به «پروتکل مقادیر اندک» نخواهد بود.

این پروتکل امضاکنندگان را از ملزومات مندرج در «توافق جامع پادمانی» آژانس معاف می‌کند.

آمانو تاکید کرد: آژانس از سال ۲۰۱۴ درخصوص این راکتور که تا پایان ۲۰۱۹ تکمیل می‏‌شود؛ با ریاض در ارتباط بوده است و این مسئله به هیچ وجه، سری نیست.

اما وی افزود: به محض دریافت سوخت مورد نیاز رآکتور، عربستان ملزم به رعایت توافق پادمانی جامع خواهد بود.

این در حالی است که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با سی بی اس گفته است که آمریکا اجازه نمی‌دهد عربستان تبدیل به یک قدرت هسته‌ ای شده و امنیت خود و اسرائیل را تهدید کند.

وی در حالی این مطلب را بیان کرد که «ریک پری» وزیر انرژی ایالات متحده می‎گوید آمریکا ۶ مجوز مخفی برای چند شرکت صادر کرده است که بر اساس آن می‌توانند تکنولوژی هسته‌ای به عربستان سعودی بفروشند.

خبرگزاری رویترز اعلام کرده که یک کپی از اسناد مرتبط با این مجوزها را روز چهارشنبه مشاهده کرده است. طبق این اسناد، شرکت‌های آمریکایی فعلاً اجازه دارند کار مقدماتی در زمینه انتقال تکنولوژی هسته‌ای انجام دهند و انتقال تأسیسات پیش از توافقات میان ۲ کشور صورت نمی‌گیرد.

وزارت انرژی آمریکا می‌گوید شرکت‌ها از دولت ترامپ خواسته‌اند که مجوز دولت برای کار با عربستان سعودی در ارتباط با فناوری هسته‌ای مخفی نگه داشته شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها