Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
گردشگری عمومی کد خبر: ۱۱۹۹۱۹۶ ۱۵ فروردين ۱۳۹۸  |  ۱۶:۰۰

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان گفت: بارندگی های شدید و سیلاب چند روز گذشته به 200 بنا تاریخی مانند خانه های قدیمی، آب انبارها و مساجد این استان آسیب جزیی وارد کرد.

خسارت سیل به 200 بنای تاریخی اصفهان

به گزارش جام جم آنلاین، فریدون الهیاری روز پنجشنبه در گفتگو با ایرنا افزود: این خسارت ها بیشتر به سبب نفوذ رطوبت و فرو ریختگی سقف بناها بوده که با ایجاد آرامش و ثبات هوا بازسازی خواهند شد.

وی با بیان این که بناهای تاریخی شاخص اصفهان از بارندگی های شدید خسارت ندید، یادآور شد: پل های تاریخی استان بیشتر در پیش روی تخریب و خسارت بودند به دلیل پیش بینی های سال های گذشته و مرمت پایه های آن ها خسارتی به این سازه ها وارد نشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان ادامه داد: این خسارت ها به اداره کل مدیریت بحران استانداری اصفهان برای بررسی و پیش بینی تمهیدهای لازم اعلام شده است.

وی با اشاره به این که باید پیش بینی های لازم برای بناهای تاریخی انجام شود، بیان کرد: سازه های قدیمی به سبب ماهیت و مصالحی که استفاده شده در معرض خطر هستند و باید تدابیر مناسب برای استحکام آن ها و کاهش خسارت به آنها انجام شود.

استان اصفهان با بیش از 22 هزار بنا و اثر تاریخی که یک هزار و 850 مورد آن به ثبت ملی و هفت اثر آن به نام های میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع و سه قنات به نام های وزوان، مزد آباد و مون به ثبت جهانی رسیده اند.

اداره کل مدیریت بحران استانداری اصفهان میزان خسارت سیل و توفان به تاسیسات زیربنایی، واحدهای مسکونی و بخش کشاورزی این استان را پنج هزار میلیارد ریال اعلام کرد.

در مرحله نخست جاری شدن سیل در این استان 2 هزار و 750 میلیارد ریال خسارت به تاسیسات زیربنایی، راهها، واحدهای مسکونی شهری و روستایی و بخش کشاورزی 13 شهرستان اصفهان وارد شد.

الهیاری همچنین به طول زمان سفرهای نوروزی در سال جاری اشاره کرد و گفت: با توجه به چینش متفاوت امسال، هنوز سفرهای نوروزی ادامه دارد و خدمات رسانی به گردشگران انجام می شود.
بر اساس آمار موجود در تعطیلات نوروزی سال گذشته 2 میلیون و 500 هزار نفر به استان اصفهان سفر کردند که اقامت گردشگران و مسافران در ایام نوروز امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 9 درصد افزایش داشته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: