jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۹۵۷۸۳   ۰۷ آذر ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

جشنواره‌های ادبی این روزها در استان‌ها فعالیت خوبی دارند و جان گرفته‌اند. از یک طرف جایزه ادبی محمدعلی جمالزاده در اصفهان فراخوان خود را اعلام و مهلت ارسال آثـــــــار را تـــا 20 آذرماه اعلام کـــــرده و از طرف دیگر هم محمدعلی علومی اعلام کرده قرار است جایزه طنز و کاریکاتور بم با نام «چرند و پرند» بزودی برگزار شود. امسال جشنواره داستان‌نویسی آهن هم فراخوان خود را اعلام کرد و بخش ویژه خود را به زندگی کارگران معدن اختصاص داد.

در جایزه ادبی جمالزاده که علی خدایی، نویسنده، دبیری آن را برعهده دارد و آثار نویسندگان در دو بخش داستان کوتاه و زندگی‌نگاره‌های اصفهان با هم رقابت خواهند کرد، امکان حضور در این جشنواره برای همه نویسندگان فراهم است. داستان‌نویسان می‌توانند آثار داستانی خود را ارسال کنند و هر نویسنده‌ای با هر تخصصی هم می‌تواند مشغول نوشتن شود و از اصفهان، زندگی در این شهر و لحظه‌های سفر خود بنویسد.
جشنواره سراسری طنز «چرند و پرند» هم به دبیری علومی در شش بخش شعر، نثر، داستان کوتاه، مقاله، کاریکاتور و استندآپ کمدی ۱۶ و ۱۷ اسفندماه در ارگ جدید بم برگزار خواهد شد. فراخوان این جشنواره هم بزودی منتشر می‌شود تا علاقه‌مندان بتوانند در این جشنواره شرکت کنند.
طبعا این اولین‌بار نیست که جشنواره‌های استانی جان می‌گیرند و می‌توانند حال و هوای متفاوتی ایجاد کنند، نویسندگان جوان را از سراسر کشور به تکاپو وادارند و برای یک موضوع واحد دور هم جمع کرده و در یک فضای رقابتی آنها را به خلق اثر وادارند؛ خصوصا در جشنواره جمالزاده که هویت شهر تاریخی و زیبای اصفهان هم قرار است توسط نویسندگان به‌عنوان یک موضوع جذاب بررسی شود. اما نکته این است که کاش مسؤولان استانی اهمیت وجود این جشنواره‌ها را به‌عنوان دریچه‌هایی کوچک اما موثر برای نفس کشیدن شهرها و از آن مهم‌تر مجامع ادبی که در سراسر کشور در‌حال فعالیت هستند، درک کنند و اجازه ندهند این جشنواره‌ها قدم‌های اول خود را محکم بردارند و بعد ناگهان فراموش شوند.
استمرار در برگزاری این جشنواره‌ها، هم می‌تواند به شهرها هویت عمیق‌تری ببخشد و هم اتفاقات ادبی خوبی را رقم بزند؛ اتفاقاتی که جریان‌های ادبی یک شهر را محکم‌تر کند و موجب ارتقای آنها شود.


زینب مرتضایی‌فرد

روزنامه نگار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حق مطالبه از مسؤولان

حق مطالبه از مسؤولان

جایگاه مردم در حكومت مردم‌سالاری دینی اساسی و غیرقابل‌انکار است.حضورمردم پای صندوق‌های رأی یكی ازتجلیات این موضوع است اما صرفا محدود به آن نیست بلكه مطالبات مردمی هم جزئی از وظایف حكومت برآمده از مردم‌سالاری دینی است. ما در اندیشه مردم‌سالاری دینی هم برای مردم حق قائلیم و هم وظیفه.

وظیفه سخت دولت بعد

وظیفه سخت دولت بعد

حضور پرشور مردم انقلابی پای صندوق‌ های رای در انتخابات 1400 نشان از این دارد که با وجود همه مشکلات، ناکارآمدی، معضلات اقتصادی و معیشتی، مردم همچنان پای آرمان‌های نظام و انقلاب و شهدا ایستاده‌اند و به فرمایش رهبر معظم انقلاب و دعوت ایشان لبیک گفتند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر