jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۱۹۴۸۵۵   ۱۴ اسفند ۱۳۹۷  |  ۱۱:۱۷

یک کارشناس منابع طبیعی گفت: کاشت نهال حرکت بسیار خوبی است اما در این رابطه اشتباهاتی وجود دارد که باعث می‎شود هیچ نتیجه‎ای حاصل نشود.

کارشناس منابع طبیعی: کاشت نهال نباید به‌صورت نمادین باشد

به گزارش جام جم آنلاین،‌ مهرای اسدی اشتهاردی کارشناس منابع طبیعی در آستانه روز درختکاری به جام جم آنلاین گفت: قطع بی‎رویه درخت یک بحران جهانی است، بحران از این لحاظ که درخت در اکوسیستم نقش حیاتی برای اکثریت قریب به‌اتفاق جانداران ایفا می‎کند و بدون آن حیات بشر به مخاطره می‎افتد.

او افزود: به دلیل اهمیت بسیار مهم و حیاتی درخت در اکوسیستم در سراسر جهان درخت‎کاری یک حرکت حیاتی و آینده‎ساز است که پشت آن برنامه‏ریزی، تبلیغات گسترده و سرمایه‎گذاری کلانی وجود دارد.

اسدی عنوان کرد: این یعنی اینکه درختکاری یک حرکت نمادین، شعاری و احساساتی نیست، درخت می‎کارند تا آینده طبیعت را بسازند. درخت می‏کارند تا بخشی از بحران نابودی درخت در جهان را جبران کنند.

این کارشناس منابع طبیعی یادآور شد: اما وضعیت درخت‎کاری در ایران جالب نیست و پشتوانه علمی ندارد. درخت‎کاری این نیست که ما صرفاً یک نهال بکاریم. این کار باید با برنامه باشد نه اینکه به‌صورت نمادین انجام شود.

او تأکید کرد: اکوسیستم در موقعیت‎های جغرافیایی تفاوت دارد ، این تفاوت باعث می‎شود هرجایی نتوان نهال کاشت. نوع نهال و گونه درخت اهمیت زیادی دارد، اهمیت از این لحاظ که باید به این موضوع توجه داشت کجا باید کاشته شود تا اقلیم و شرایط خاکی آنجا مناسب نهال باشد.

اسدی گفت: آنچه در درخت‌کاری در ایران کمتر موردتوجه قرار می‎گیرد همین مسئله کاشت نهال است. اکثر افراد به این موضوع توجه نمی‎کنند که آیا خاکی که در آن نهال می‎کارند مناسب هست و آیا مکان مناسبی برای این کار در نظر گرفته‌شده است؟

کارشناس منابع طبیعی اذعان داشت: هیچ‌کدام از این موارد مدنظر قرار نمی‎گیرد و شرایط مناسبی برای اکثر نهال‎های کاشته شده مناسب نیست. از سویی بسیاری از نهال‎ها فقط به‌عنوان یک اقدام نمادین به مرحله کاشت می‎رسند.

او ادامه داد: برای درخت‌کاری باید نگاهی علمی داشت و از متخصصان امر مشورت گرفت. نباید در هر شرایطی اقدام به کاشت نهال کرد. از این تعداد زیاد نهال‎هایی که کاشته می‎شوند چقدرشان رشد می‎کنند تبدیل به درخت می‎شوند؟ درواقع از این تعداد فقط معدود رشد و نمو دارد.

این کارشناس خاطرنشان کرد: کاشت نهال و درخت در ایران اکنون به‌صورت یک شعار است. ما شعار را باید به عمل تبدیل کنیم. باید برای آن پشتوانه قدرتمند علمی به وجود بیاوریم و سعی کنیم هزینه‎های بیشتری را به آن اختصاص بدهیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

دوباره تعطیلات و دوباره ممنوعیت سفر؛ موضوعی که در یک‌سال گذشته به‌دفعات با آن روبه‌رو شده‌ایم اما موضوع مهم این است که باوجود اعمال محدودیت و ممنوعیت سفر در تعطیلات پیش‌رو چه نقصی وجود دارد که ممکن است به اوج گرفتن دوباره بحران کرونا دامن بزند؟

مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر