jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۱۹۴۳۸۸   ۰۷ اسفند ۱۳۹۷  |  ۱۸:۰۰

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی از ثبت ۱۰هزار مورد کودک‌ آزاری در سال گذشته خبر داد و گفت: 1500 نفر از زنان نیز مورد خشونت خانگی قرار گرفتند.

ثبت 1500 مورد خشونت خانگی علیه زنان در سال گذشته

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، حبیب‌الله فرید در حاشیه افتتاح اولین خانه امن غیردولتی گفت: چند سال قبل که می‌خواستیم خانه‌ های امن را راه‌اندازی کنیم انتقادهای زیاد شد و می‌گفتند شما با این کار می‌خواهید این افراد از خانه بیرون بیایند و به این مراکز بروند. اما ما اعتقاد داشتیم هر زنی و یا هر دختری که از خانه فرار می‌کند حتماً اشکالی در آنجا وجود دارد که آن دختر یا زن از خانه بیرون می‌آیند.

وی با اشاره به فعالیت اورژانس اجتماعی افزود: در حال حاضر ۳۶۰ مرکز اورژانس اجتماعی در کشور داریم و باید موردهای مختلفی که به اورژانس اجتماعی مراجعه می‌کردند را تفکیک می‌کردیم، یعنی میان زنان آسیب‌دیده و زنانی که در خانه زندگی می‌کردند اما مورد خشونت واقع شدند تفاوتی قائل می‌شد، حتی برخی از این زنان با کودکانشان مراجعه می‌کردند، برای همین خانه‌های امن را راه‌اندازی کردیم.

وی افزود: خانه‌های امن برای زنان در معرض خشونت ایجادشده و کاری که این خانه‌های امن انجام می‌دهند این است که فرد را از مراحل اولیه که دچار ترس و استرس و مشکل جسمی شده عبور می‌دهند و اگر فردی دچار مشکلی جسمی نیز شده باشد با هماهنگی‌هایی که با دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود دارد به آنجا مراجعه می‌کند و مشکل جسمی‌اش برطرف خواهد شد.

فرید گفت: بعد از آن نیز با رویکرد مددکاری اجتماعی، برنامه‌های کمکی برای این افراد ایجاد می‌شود و باید ببینیم مشکل خانواده چیست، باید به‌کل خانواده مداخله کنیم یعنی هم آزاردیده و هم آزارگر مورد توجه قرار گیرند. گاهی مداخله در حد مشاوره است و گاهی نیز جدی‌تر می‌شود به شکل که فرد آزارگر در صورت نیاز به مراکز قضایی ارجاع داده خواهد شد.

معاون بهزیستی کشور در ادامه گفت: با قاطعیت می‌توان گفت در کشورهای اطراف هم‌چنین مسائلی در خصوص مددکاری اجتماعی وجود ندارد و ما در کشورهای منطقه و خاورمیانه و یا غرب آسیا جزو کشورهای پیشرو در این زمینه هستیم.

وی در ادامه به خشونت خانگی نیز اشاره کرد و با بیان اینکه سال گذشته ۱۵۰۰ زن در خصوص خشونت خانگی مراجعه کردند، گفت: هنوز شیوع شناسی‌ انجام‌نشده است تا ببینیم میزان این شیوع چقدر است یعنی ۱۵۰۰ نفر را سال گذشته در این مراکز پذیرش کردیم.

فرید افزود: همچنین در خصوص کودک‌آزاری نیز بر اساس آمارهای اورژانس اجتماعی و تماس‌های دریافتی حدود ۱۰ هزار مورد کودک‌آزاری گزارش‌شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سال تحصیلی با ١٠هزار کلاس جدید

سال تحصیلی با ١٠هزار کلاس جدید

ماه مهر همواره یادآور فرا رسیدن بهار تعلیم و تربیت، تبلور تلاش و تکاپوی پرشتاب و شوق‌انگیز برای فتح قله‌های دانش و کرامت انسانی است تا هرچه بیشتر زنگارهای جهل و نادانی از پیکره جامعه زدوده‌شود و انسان‌ها در مسیر حیات بخش آگاهی و تکامل قرار گیرند.

پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

کپرنشینان، بخش زیادی از زمین‌های چابهار را به تصرف خودشان درآورده‌اند، در صورتی که این وضعیت نیاز به ساماندهی اساسی دارد؛ اتفاقی که رئیس‌جمهور محترم دستور اکید دادند که در بازه زمانی مشخص یکساله، این ساماندهی اتفاق بیفتد.

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

آنچنان که از شواهد و قرائن برمی‌آید، امسال هم خبری از برگزاری پرشور و فراگیر راهپیمایی اربعین نیست؛ هم به‌ دلیل افزایش شدید بیماری در ایران و هم ناپایداری وضعیت بهداشتی و سلامتی در عراق (که حتی در سال‌های ماقبل کرونا هم، شرایط چندان مناسبی نداشت).

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

نیازمندی ها