قدرتمندترین اژدر هسته‌ای روسیه که قادر به ایجاد سونامی به ارتفاع ۵۰۰ متر است، تابستان امسال آزمایش می‌شود.
کد خبر: ۱۱۹۲۲۸۸
روسیه قدرتمندترین اژدر هسته‌ای خود را آزمایش می‌کند

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان ، روسیه در نظر دارد تابستان امسال، «پوسایدون» اژدر هسته‌ای قدرتمند خود را که پیشتر ادعا می‌شد یک بلوف و حقه از جانب مقامات نظامی روسیه است، آزمایش کند.

پوسایدون که در لغت به معنی «خدایان دریا‌ها» است یک ابزار نظامی بدون سرنشین زیرآبی است که برای هدف قرار دادن شهر‌های ساحلی دشمن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اژدر هسته‌ای در صورت انفجار زیر آب، قادر است با قدرت ۲۰۰ مگاتن، سونامی با امواج بیش از ۵۰۰ متر را روانه خط ساحلی دشمن کند.

یک منبع ناشناس به خبرگزاری تاس روسیه گفت: این آزمایش در تابستان و همزمان با گرمتر شدن آب دریا‌ها و اقیانوس‌ها انجام می‌شود و در صورت موفقیت آمیز بودن، ابزار نظامی قدرتمندی برای مقابله دریایی خواهد بود.

بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود اژدر پوسایدون با دو زیر دریایی ناوگان شمالی نیروی دریایی روسیه به محل مورد نظر منتقل شود. همچنین دو زیردریایی مسلح روسیه در اقیانوس آرام که هر یک قادر به حمل ۸ اژدر هسته‌ای هستند، این انتقال را پشتیبانی می‌کند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سیا» نام کانیون را به این اژدر روسی داده است. این در حالی است که سیا ادعا می‌کند اژدر‌های هسته‌ای روسیه تهدیدی برای شهر‌های آمریکا محسوب نمی‌شود. ولی ارتش روسیه اعلام کرده اژدر‌های پوسایدون در عمق حداکثر یک کیلومتری دریا‌ها عمل می‌کند و در برابر سامانه دفاع هوایی و شناسایی در رادار ایمن است.

اژدر پوسایدون ۲۰ متر طول و ۲ متر عرض دارد و گفته می‌شود بزرگترین اژدری است که تاکنون ساخته شده است. این اژدر هسته‌ای که برای مسافت‌های طولانی در اقیانوس‌ها طراحی شده با سرعت ۱۲۰ مایل در ساعت [۱۰۷ گره دریایی در ساعت] حرکت می‌کند و با کلاهک هسته‌ای که دارد قادر است شهر‌های ساحلی، پایگاه‌های دریایی دشمن و زیر ساخت‌های آن‌ها مانند دکل‌های نفتی را منهدم کند. هیچ نوع زیر دریایی نمی‌تواند این اژدر‌ را حمل کند بنابراین داخل محفظه‌های ویژه در کف دریا‌ها مستقر می‌شود. این در حالی است که سرعت اژدر‌های معمولی بین ۳۲ تا ۴۸ گره دریایی است.

کارشناسان نظامی پیشتر معتقد بودند ساخت چنین اژدر‌هایی صرفا یک حقه از سوی مقامات ارتش روسیه است. در حالی که روسیه تحقیقات در زمینه این اژدر‌ها را از سال ۲۰۰۸ آغاز کرده و هم اینک وارد مرحله آزمایش شده است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها