jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۱۹۱۵۹۹   ۲۴ بهمن ۱۳۹۷  |  ۰۹:۰۴

سخنگوی پیشین وزارت خارجه و سفیر پیشین ایران در ایتالیا گفت: ما نباید برای صرف ثبت و اعلام ساز و کار مالی اروپا، ارزشی بیش از اندازه واقعی آن قائل شویم که از یک طرف انتظارات مردم و ناظران را بالا بریم و از طرف دیگر طرف اروپایی را دچار اشتباه محاسباتی کنیم.

نباید بیش از اندازه برای اینستکس ارزش قائل شویم

به گزارش جام جم آنلاین، سید محمدعلی حسینی در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که چقدر کانال مالی اروپا می‌تواند پاسخگوی باقی ماندن ایران در برجام و ادامه اجرای تعهدات هسته‌ ای باشد؟ با بیان اینکه ارزیابی یک اقدام، مربوط به زمانی است که در میدان عمل شاهد اتفاق جدیدی باشیم. ما هنوز اتفاق ملموسی را از سوی اروپاییان شاهد نیستیم که نتیجه آن را بتوانیم ارزیابی کنیم، معتقد است: ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری موسوم به اینستکس علیرغم یک تأخیر طولانی و خسته کننده، حداقل انتظارات ایران را نیز برآورده نساخته است.

وی ادامه داد: آن‌گونه که سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان اعلام کرده‌اند، قرار است، تاکید می‌کنم، قرار است آنان کار بیشتری روی جزئیات این طرح انجام دهند تا بتوانند شیوه کار شرکت‌های اروپایی با ایران را تعریف کنند. از سوی دیگر اعلام کرده‌اند که این ساز و کار قرار است فعلاً فقط مراودات تجاری کالاهای اساسی شامل صادرات مواد غذایی و دارویی و تجهیزات پزشکی را از اروپا به ایران تسهیل کند. از سویی هیچ تاریخ مشخصی را برای آغاز فعالیت این ساز و کار اعلام نکرده اند. اضافه بر این سایر کشورهای اروپایی، به هر دلیل حاضر نشدند در این مرحله این سه کشور را در برداشتن همین گام حداقلی، همراهی کنند.

سفیر پیشین ایران در ایتالیا اظهار کرد: به هر حال اروپا باید این نکته مهم را مورد توجه قرار دهد که طرف ایرانی هر آنچه لازمه حسن نیت بوده را به نمایش گذاشته و اصل احترام و اقدام متقابل اقتضا می‌کند که اروپا در اجرای کامل تعهدات خود و ارائه نتایج قابل بهره برداری آن برای ایران تسریع کند.

سخنگوی پیشین وزارت خارجه درباره رویداد ایران به ساز و کار مالی اروپا گفت: آنچه از مواضع اعلامی مقامات ذیربط کشورمان درک می‌کنم این است که آنان از مجموعه تلاش‌هایشان به دنبال کاری که صرفاً دارای ارزش سیاسی باشد، نبوده‌اند بلکه لغو تحریم‌ها و یا دور زدن آنها با هدف دستیابی به منافع مشروع و قابل اندازه‌گیری از برجام و ساز و کار مالی پیشنهادی نیز مورد اهتمام و توجه آنان بوده است.

حسینی گفت: این کانال بر خلاف تعهد قبلی اروپا، فعلاً تضمینی برای خرید و فروش نفت نمی‌دهد و در صورت اجرایی شدن تنها شامل مواد غذایی و دارویی و تجهیزات پزشکی می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه الان کانال مالی برای کالاهای خاص و ضروری کارایی دارد و البته چند ماه طول می‌کشد که راه‌اندازی کامل شود با این حال موفقیت آن به اجرای «FATF» منوط است هر چند شرطی برای ایران نیست اما چون بانک‌ها و شرکت‌های کوچک با این قوانین کار می‌کنند تا وقتی بانک‌های ما نپیوندند عملاً نمی‌تواند پولی جا به جا شود؟اظهار کرد: در بیانیه سه کشور اروپایی، دخالت در امور داخلی ایران و اموری که اساساً هیچ ارتباطی با آنان ندارد مشاهده می‌شود اما بخشی که مربوط به «FATF» می‌شود به عنوان «شرط» راه اندازی کانال مالی مطرح نشده گر چه در همین حد نیز قابل پذیرش نیست و در تعارض با حسن نیت ادعایی طرف اروپایی است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پلی برای پیروزی

پلی برای پیروزی

۳۳ سال قبل در ۲۹ فروردین ۱۳۶۷، ناوگروهی از نیروی دریایی ارتش در مقابله با ناوگان دریایی آمریکا در آخرین ماه‌های جنگ تحمیلی هشت ساله، دچار ضربات سنگینی شد.

ارتش انقلابی، برگ برنده ایران در روزگار پرالتهاب

ارتش انقلابی، برگ برنده ایران در روزگار پرالتهاب

إِنَّ اللَّهَ یحِبُّ الَّذِینَ یقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِهِ صَفًّا کأَنَّهُمْ بُنْیانٌ مَرْصُوصٌ. بیست و نهم فروردین، روز حیات دوباره ارتش و سالروز اعتماد تاریخ‌ساز امام(ره) به این بازوی عظیم انقلابی، یادآور تجدید میثاق غیورمردانی است که جانانه و عاشقانه در راه تحقق آرمان‌های والا و انقلابی امام خود گام برداشتند.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر