۱۹ بهمن ۵۷؛ دیدار و بیعت همافران ارتش با امام خمینی (ره) تیر خلاصی بود بر پیکر نیمه جان نظام سلطنت.
کد خبر: ۱۱۹۰۹۷۱
۱۹ بهمن؛ بیعت همافران، تیر خلاص بر پیکر سلطنت (+تصاویر)

به گزارش جام جم آنلاین از خبرگزاری صداوسیما، حضرت امام خمینی (ره) در دیدار با همافران ارتش فرمودند: «درود بر شما سربازان امام عصر سلام الله علیه، همانطور که فریاد زدید، تاکنون در خدمت طاغوت بودید، طاغوتی که همه هستی ما را ساقط کرد، طاغوتی که ما را برده خارجی ها کرد و از امروز در خدمت امام عصر سلام الله علیه و در خدمت قرآن کریم هستید».

ساعت ده صبح صدها تن از پرسنل نیروی هوایی و زمینی ارتش و همافران با لباس و یونیفورم نظامی به مدرسه علوی رفته و به صورت رژه نظامی با امام خمینی بیعت کردند.عکاسان حاضر در صحنه،تصاویری از حضور پرسنل نظامی در کنار امام تهیه و بلافاصله درروزنامه ها منتشر نمودند.این واقعه با واکنش های بسیاری در میان مردم ، نظامیان، عناصر رژیم پهلوی و... روبرو شد.

عکسی ماندگار در تاریخ معاصر ایران

عکسی که زنده یاد حسین پرتوی در 19 بهمن سال 1357 گرفت یکی از ماندگارترین عکس های تاریخ معاصر ایران شد؛ این عکس سهم مهمی در پیروزی انقلاب مردم ایران داشت.

عبدالحسین پرتوی عکاس بازنشسته روزنامه کیهان و خالق عکس بیعت تاریخی همافران ارتش با حضرت امام در یکی از مصاحبه‌هایش درباره حضور در وقایع انقلاب اسلامی به عنوان یک خبرنگار عکاس گفته بود: «یک روزنامه‌نگار واقعی هیچ‌وقت به خطر فکر نمی‌کند و همیشه دنبال اعتقادش است. ما می‌گفتیم روزنامه مال مردم است. مال گروه و طبقه خاصی نیست. وجدان یک روزنامه‌نگار اصیل به او می‌گوید که تو مال اجتماع هستی و هرکاری که می‌کنی و هر قدمی که برمی‌داری برای مردم است.»

حسین پرتوی، عکاس روزنامه کیهان که دیدار همافران با امام (ره) را در تاریخ ثبت کرد، درباره خاطره آن روز گفته است: «یک روز قرار بود به نفع دولت مهندس بازرگان راهپیمایی شود و هر کدام از همکاران به طرفی رفتند. من مامور شدم به مدرسه علوی و تا رسیدم، دیدم آنجا خلوت است و یک نفر از دفتر امور مطبوعات دستور خروج همه عکاسان را اعلام کرد و گفت که همه عکاس‌ها را از اینجا بیرون کنید. متوجه شدم که باید خبری باشد و دیدم درب کناری مدرسه باز شد و تعدادی افسر نیروی هوایی با لباس فرم وارد حیاط شدند. به من تأکید‌ کردند که اجازه نداری عکس بگیری! گفتم که بگذارید بدون اینکه چهره‌ای از کسی معلوم باشد عکس بگیرم و گرنه اگر این سند نباشد چگونه می‌خواهید ثابت کنید که این‌جا چه گذشته است. بالاخره قبول کردند و مرا تحویل دو نظامی دادند تا اگر کسی رو به دوربین کرد این دو نگذارند که من عکس بگیرم و ... چون هنوز دولت بختیار سر کار بود، نگران بودند که شناسایی شوند و دولت مجازاتشان کند. عکس را گرفتم و تا خود روزنامه دویدم و عکس در صفحه اول روزنامه چاپ شد.
همچنین نماینده و عکاس موسسه عکس سپیای فرانسه از عکس بیعت همافران با امام راحل(ره) به عنوان یکی از عکس های مهم از وقایع تاریخی نام برد و گفت: یک عکس می تواند کمر یک حکومتی را هم بشکند.

روایت رهبر انقلاب از بیعت همافران با امام

رهبر انقلاب سال گذشته در دیدار با فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش فرمودند:«... هیچ کدام از بخش های دیگر ارتش به قدر نیروی هوایی مورد اعتماد، اطمینان و امید رژیم طاغوت نبودند؛ درست از همین بخش یک ضربه سهمگین به معنای واقعی کلمه رژیم طاغوت خورد... ناگهان جمعی از کارکنان نیروی هوایی ارتش نه مخفیانه بلکه در روز روشن و آشکارا با بالا بردن کارت های شناسایی روی دستشون با امام انقلاب بیعت کردند».

عظیم ترین راهپیمایی در سراسر کشور

در روز نوزدهم بهمن بنا به دعوت قبلی روحانیت مبارز و سایر گروه های مذهبی و سیاسی، راهپیمایی گسترده ای در سراسر کشور صورت گرفت.

در تهران مردم از خیابان های نیروی هوایی، شهناز، فرح آباد، میدان خراسان، نارمک، بدرثانی، نظام آباد و... به سوی میدان آزادی به راه افتادند و در حمایت از دولت بازرگان شعار سردادند.

در پایان این تظاهرات، قطعنامه ای در 7 بند قرائت گردید و مورد تایید مردم قرار گرفت.

بدین ترتیب مهندس بازرگان از مردم رای اعتماد گرفت.

خبرگزاری رویترز در خبری اعلام کرد:در ایران میلیون ها تن برای ابراز حمایت از آیت الله خمینی به خیابان ها ریختند و در میان این تظاهر کنندگان گروهی از همافران و خلبانان نیروی هوایی نیز حضور داشتند که ملبس به لباس نظامی بودند و قبل از پیوستن به تظاهر کنندگان به مقر آیت الله رفته، ادای احترام کردند.

مذاکرات مهمی بین بازرگان، بختیار و ارتش انجام گرفت. اطرافیان بازرگان اظهار امیدواری کردند که ارتش در منازعات داخلی بی طرفی پیشه کند.

کارکنان یازده وزارتخانه اعلام کردند که فقط از دولت منصوب امام پیروی خواهند کرد.

امام خمینی در جمع بازاریان تهران درباره سلسله پهلوی و رمز پیروزی و ایستادگی ملت در برابر ابرقدرت ها سخنرانی کردند.

امام در جمع اعضای انجمن اسلامی پزشکان و معلمان درباره جرایم پنجاه ساله خاندان پهلوی صحبت کردند.

امام خطاب به افسران نیروی هوایی اصفهان بیانات تشکرآمیزی ایراد کردند.

امام درجمع طبقات مختلف مردم، همگان را به پشتیبانی از دولت موقت فرا خواندند و آخرین اتمام حجت ها را به واپسین دولت شاه نمودند.

حضرت امام عصر روز نوزدهم در دیدار گروهی از مردم ضمن تشکر از آنان بواسطه حمایت از دولت موقت فرمودند: باید همه خبرگزاریها بدانند که این اجتماع عظیمی که در ایران، از مرکز گرفته است تا آخر، شهرستانها و قصبات، برای پشتیبانی از این دولت بوده است، این کافی است برای جواب آنها که گفته می‏شود و می‏گویند: «باید ملت بگوید». ملت با چه زبانی بگوید؟...

ستاد ارتش، عکس روزنامه کیهان مبنی بر رژه افسران نیروی هوایی در مقابل حضرت امام را تکذیب کرد.

امام خمینی طی نطق کوتاهی که از شکبه تلویزیونی کارکنان اعتصابی رادیو و تلویزیون بطور مستقیم پخش می شد ضمن آرزوی موفقیت برای کارکنان رسانه های گروهی گفتند: دستگاه هایی در این قسمت بوده و هست که بایستی در خدمت مردم می بودند. ولی رژیم غاصب از آنها در راه هدف های نامشروع استفاده کرده است.

دولت لیبی حمایت خویش را از انقلاب مردم ایران اعلام داشت.

بختیار ضمن مصاحبه ای مطبوعاتی اعلام کرد: در مقابل هیتلر، رضاشاه و شاه ایستادگی کرده ام و در مقابل آیت الله خمینی و بازرگان نیز مقاومت خواهم کرد.

حضرت امام به زیارت حضرت عبدالعظیم رفتند. ( ایشان گفته بودند که حرم نباید قرق شود)
روز نیروی هوایی در 19 بهمن سال 57 در تقویم رسمی کشور ثبت شد؛ هر ساله و در سالروز بیعت تاریخی همافران با امام راحل، فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش با فرمانده کل قوا دیدار می کنند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها