jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۸۶۰۳۷   ۱۳ دی ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

در روزهای اخیر بحث استعفای آقای قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت و درمان مطرح شده و پیش از این هم استعفای وزیر کار و کنار رفتن چند چهره دیگر از دولت را شاهد بودیم. البته هر کدام از وزیران ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشند.

تصور می‌کنم برخی وزیران مستعفی، برنامه‌ها و ایده‌هایی را برای فعالیت در وزارتخانه خود داشتند که بنا به دلایلی از جمله مسائل اقتصادی برنامه‌های آنها اجرایی نشده است. به‌عنوان نمونه می‌توان به آقای عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی اشاره کرد که ضمن اجرایی و عملیاتی نشدن برخی از طرح‌هایش، برخی از فعالیت‌های جاری مثل مسکن مهر را متوقف کرد. گرچه می‌توان برای طرح مسکن مهر ایراداتی را برشمرد اما در مجموع خواست ملت ادامه و استمرار این طرح بود و به هر صورت نیاز مردم را برای دستیابی به مسکن تامین می‌کرد. مضاف بر این‌که تحرک بخش‌مسکن ضمن ایجاد شغل، زمینه شکوفایی برخی حوزه‌های اقتصادی را فراهم می‌کند. به هر صورت طبیعی است که در شرایط کنونی برخی وزارت‌خانه‌ها برای اجرای طرح‌ها و پروژه‌های خود بودجه کلانی را درخواست می‌کنند که ممکن است تامین آن ممکن نباشد. از سوی دیگر اگر پول فراوان باشد هر کسی قادر است هر کاری را انجام دهد، اما کسانی هنر دارند که در شرایط فعلی با صرفه‌جویی در عرصه بودجه اقتصادی و انجام فعالیت‌های اجرایی در سطح وسیع، بتوانند کارهای بزرگی صورت دهند. طبعا وزیرانی که در حال حاضر به این ارزیابی رسیدند که نمی‌توانند با بودجه فعلی طرح‌های خود را پیش ببرند، خود را کنار می‌کشند تا از مسؤولیت ناکامی در اجرایی کردن برنامه‌های خود در امان بمانند. نکته دیگر این‌که به نظر می‌رسد استعفاهای صورت گرفته، کمتر رنگ سیاسی دارد زیرا دیدگاه‌های دولت از ابتدا تاکنون تفاوتی نکرده و ادامه‌دهنده همان دیدگاه‌هاست، اما در این حال شاید برخی بر‌این باور باشند که در شرایط فعلی بهتر است از دولت انتقاد کنند تا ناتوانی دولت به پای آنها نوشته نشود و از ترکش ناکارآمدی در امان باشند. در عین حال معتقدم وزیران به احتمال زیاد چنین ارزیابی‌هایی ندارند و دلیل اصلی برای استعفای آنها مسائل بودجه‌ای است. وزارت بهداشت و درمان با مشکلات زیادی روبه‌روست و این معضلات به وزارت رفاه و تامین اجتماعی و بیمه نیز سرایت کرده و شرایط دشواری بوجود آورده که حل آنها بسیار مشکل و سخت است.

مهدی چمران

فعال سیاسی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

یک) هرآنچه از تو بیادم می‌آید آلوده به غم است. تو یک جاعل بودی، یک کلاهبردار حرفه‌ای. دردهای کمرشکن را در مشتهایت پنهان می‌کردی و ناگهان چون شعبده‌بازی چیره دست سرودی خجسته از کلاه جادویی کلمات بیرون می‌کشیدی.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر