jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۸۶۰۲۸   ۱۳ دی ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

نایب‌رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران گفت: هم‌اکنون امکان بازگشت ارز به مملکت مانند گذشته نیست چون هیچ بانکی در خارج از کشور به‌واسطه تهدیدهای آمریکا با بانک‌های ایرانی همکاری نمی‌کند.

حمیدرضا صالحی در گفت‌وگو با رادیو اقتصاد افزود: هم‌اکنون ۸۰ درصد صادرات کشور در اختیار شرکت‌های دولتی و خصولتی و فقط ۲۰ درصد از صادرات به‌وسیله بخش خصوصی انجام می‌شود.
وی همچنین با تاکید بر این‌که همه در راستای بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور باید تلاش کنند، عنوان کرد: صادرکنندگان بخش خصوصی برای تأمین سرمایه در گردش خود چاره‌ای ‌جز بازگشت ارز صادراتی ندارند.
عضو هیات نمایندگان و نایب‌رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران گفت: این‌طور نیست که افراد نخواهند ارز به کشور برگردد، بلکه امکان بازگشت ارز به مملکت مانند گذشته وجود ندارد، چون هیچ بانکی در خارج از کشور به‌واسطه تهدیدهای آمریکا حاضر به همکاری با بانک‌های ایرانی نیست.
وی افزود: این‌که بازگشت ارز حاصل از صادرات در بازه سه‌ماهه صورت گیرد نه بر مبنای سال مالی، ابهاماتی ایجاد و همین‌طور شرایط را برای حوزه صادرات و صادرکنندگان بسیار دشوار کرده است.
صالحی تصریح کرد: با توجه به این‌که کشور در شرایط خاصی قرار گرفته و حوزه بانکی با شدیدترین محدودیت‌ها مواجه است و در عین حال امکان انتقال ارز وجود ندارد، چرا اصرار می‌شود برگشت ارز باید سه‌ماهه صورت گیرد؟
وی گفت: پیمان‌سپاری ارزی و تعهد صادرکنندگان برای بازگشت ارز موضوعی است که در گذشته هم تجربه موفقی به همراه نداشته است. عضو هیات نمایندگان و نایب‌رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران افزود: تصمیماتی همچون بخشنامه پیمان‌سپاری ارزی منجر به ایجاد مشکل در فضای کسب‌وکار و شرایط اقتصادی کشور به‌ویژه در حوزه صادرات می‌شود. وی در ادامه با تاکید بر این‌که دولت باید از تصمیمات خلق‌الساعه و بدون پشتوانه کار کارشناسی به شدت پرهیز کند، یادآور شد: تصمیمات ناگهانی موجب کاهش امنیت سرمایه‌گذاری، چند برابر شدن مشکلات مالی و سلب قدرت برنامه‌ریزی برای فعالان اقتصادی خواهد شد. صالحی اضافه کرد: دولتمردان در راستای تصمیم‌گیری‌های اقتصادی با فعالان بخش خصوصی مشورت کنند، چراکه لطمات تصمیم‌گیری‌های ناگهانی و خلق‌الساعه دولتمردان به‌خصوص در تجارت خارجی بسیار شدید و غیرقابل جبران است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

با روی کار آمدن کابینه سیزدهم، نگاه این دولت نسبت به انجام مذاکرات متفاوت از گذشته بود. اگرچه پیگیری توافق هسته‌ ای، تصمیمی کلان بوده و هست اما چگونگی راهبرد مذاکرات به دولت‌ها بستگی دارد.

ماجرای اروپای آشفته

ماجرای اروپای آشفته

آنگلا مرکل، صدراعظم سرزمین ژرمن‌ ها رسما از معادلات سیاسی و اجرایی کشورش کنار رفت تا اولاف شولتس و سوسیال‌ دموکرات‌ ها پس از ۱۶سال رسما در راس هرم قدرت در برلین قرار گیرند.

شکست آلودگی با تعامل مدیران

شکست آلودگی با تعامل مدیران

هوای بسیاری از کلانشهرهای کشور آلوده و ترافیک همچنان از مشکلات اصلی شهروندان است. با این حال در چند روز اخیر خبرها از کاهش ۱۰درصدی ترافیک صبحگاهی و ۱۳تا ۱۵درصدی ترافیک عصرگاهی در کلانشهر تهران حکایت دارد؛ اتفاقی که اگر تداوم داشته باشد می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی در کلانشهری مانند تهران منجر شود زیرا کاهش ترافیک از آلودگی‌هوای تهران می‌کاهد و در بهبود سلامت‌روان شهروندان نیز بی‌تاثیر نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها