jamejamonline
اقتصادی صنعت و انرژی کد خبر: ۱۱۸۲۸۴۹ ۱۵ دی ۱۳۹۷  |  ۱۲:۳۰

رئیس انجمن صنعت تایر ایران در گفت‌وگو با جام‌جم آنلاین مطرح کرد:

رشد 8 برابری صنعت تایر در بعد از انقلاب/ از وابستگی 95 درصدی تا خودکفایی 70 درصدی صنعت تایر

رئیس انجمن صنعت تایر ایران با اشاره به اینکه ظرفیت‌ تولید تایرسازی کشور در قبل از انقلاب کلا 40 هزار تن تایر بود گفت: اکنون در بعد از انقلاب 8 کارخانه تایرسازی داریم که حدود 330 هزار تن در سال تایر تولید می‌کنند.

رشد 8 برابری صنعت تایر در بعد از انقلاب/ از وابستگی 95 درصدی تا خودکفایی 70 درصدی صنعت تایر

محمدرضا تقی گنجی رئیس انجمن صنعت تایر ایران در گفت‌وگو با خبرنگار جام جم آنلاین در خصوص دستاوردهای اقتصادی کشور در طول 40 سال انقلاب اسلامی بابیان اینکه قبل از انقلاب کلاً دو کارخانه تایرسازی در کشور وجود داشت که ظرفیت بسیار محدودی داشتند و سایزهای محدودی را تولید می‌کردند خاطرنشان کرد: ما اکنون در بعد از انقلاب 8 تا کارخانه تایرسازی داریم که با ظرفیت کامل کار می‌کنند و حدود 330 هزار تن در سال تایر تولید می‌کنند.

گنجی با اشاره به اینکه کارخانه‌های تایرسازی داخلی اکنون 85 درصد از نیاز کشور را تأمین می‌کنند خاطرنشان کرد: این کارخانه‌های تایرسازی فنّاوری بسیار خوبی دارند و حدود 20 هزار نفر کارگر هم مستقیماً در آنها در حال کار هستند.

وی با اشاره به اینکه دو کارخانه تایرسازی قبل از انقلاب پیرلی ایتالیا و جنرال تایر آمریکا هر دو کارخانه‌های خارجی بودند که ظرفیت‌ تولید آن‌ها کلاً 40 هزار تن تایر بود خاطرنشان کرد: فنّاوری آن کارخانه‌ها تولید تایرهای نخی بود که الآن بسیار قدیمی شده است و در ایران خیلی کم استفاده می‌شود.

رئیس انجمن صنعت تایر با اشاره به اینکه قبل از انقلاب ازنظر مواد اولیه چیزی نزدیک به 90 الی 95 درصد وابستگی داشتیم اظهار کرد: الحمدالله این وابستگی در حال حاضر تقریباً به حدود 30 درصد رسیده و 70 درصد مواد اولیه تایر در ایران تولید می‌شود.

وی در ادامه تأکید کرد: اکنون کشور در تولید تایرهای رادیال، باری، اتوبوسی و کامیونی از فنّاوری‌های روز دنیا استفاده می‌کند و در این زمینه چیزی از دنیا عقب نیستیم.

گنجی با اشاره به برنامه‌ریزی آینده کشور برای تولید تایر خاطرنشان کرد: قرار است تا سه سال آینده با راه‌اندازی چند کارخانه دیگر ان‌شاءالله صد درصد نیاز تایر کشور برطرف شود و براین اساس در صنعت تایر خودکفا خواهیم شد.

وی در ادامه این گفت‌وگو با اشاره به اینکه کارخانه‌های تایرسازی کشور درزمینهٔ صادرات هم فعال بوده و هستند خاطرنشان کرد: کارخانه‌های تایرسازی به کشورهای مختلفی ازجمله کشورها همسایه مانند عراق، افغانستان، کشورهای آسیای میانه، کشورهای آفریقایی مانند نیجریه، غنا صادرات داشته‌اند و حتی محموله‌هایی هم به اروپا صادرشده است.

رئیس انجمن صنعت تایر با اشاره به اینکه اکنون برای صادرات با مسئله ظرفیت تولید روبرو هستیم خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه اکنون ظرفیت تولید 85 درصد از نیاز کشور راداریم به دنبال افزایش تولید خود هستیم و پس‌ازآن می‌توانیم به صادرات اهمیت بیشتری بدهیم؛ بر همین اساس در حال حاضر همین مقداری که صادر می‌شود بر اساس توان موجود است.

وی در ادامه با اشاره به نقاط قوت کشور در تولید مواد اولیه صنعت تایر بابیان اینکه اکنون پتروشیمی‌های ما کائوچوها مصنوعی را تولید می‌کنند خاطرنشان کرد: همچنین شرکت‌هایی اکنون در کشور هستند که دوده و اکسید روی می‌سازند و همچنین نخ‌های تایر در ایران تولید می‌شود.

گنجی افزود: خداراشکر بر روی مسائل زیربنایی تایر خیلی کارشده است و حتی کارخانه‌هایی که مواد اولیه صنعت تایرسازی کشور را تولید می‌کنند توانسته‌اند مقداری از تولیدات خود را هم به خارج از کشور صادرات کنند.

وی در پایان در خصوص برنامه توسعه کشور برای سال 1404 خاطرنشان کرد: قرار است تا آن سال 950 هزارتن تولید تایر شود که فکر می‌کنم ان‌شاءالله تا آن تاریخ به این تعداد خواهیم رسید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر