jamejamonline
سیستان و بلوچستان کد خبر: ۱۱۸۰۸۰۸   ۰۴ دی ۱۳۹۷  |  ۱۲:۵۶

سرپرست تیم حفاری شهر سوخته سیستان گفت: در هفدهمین فصل کاوش شهر سوخته آثاری مربوط به چهار هزار و 800 تا چهار هزار و 200 سال قبل کشف شد.

آثاری بیش از چهار هزار ساله در شهر سوخته کشف شد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا ، سید منصور سید سجادی اظهار داشت: 26 تدفین در این سری از کاوش ها کشف شد که بیشتر آثار به دست آمده شامل ظروف سفالی، یک قطعه مشعل مرمری، مهره ها و اشیاء کوچک فلزی است.

وی ادامه داد: آنچه تاکنون از شهر سوخته کشف شده بیشتر مربوط به چهار هزار و 800 تا چهار هزار و 200 سال قبل بوده که در این فاز از حفاری آثار کشف شده متعلق به 200 سال قبل تر از این سال هاست.

سرپرست تیم حفاری شهرسوخته سیستان افزود: قسمت مهم کار کاوش در زمینه مطالعات مواد گیاه باستان شناسی و مطالعات انسان شناسی است که در این مورد مباحثی از قبیل مطالعات انسان شناسی جسمانی، گیاه شناسی، مطالعات مربوط به سنگ لاجورد شهرسوخته و غیره انجام می شود.

وی گفت: با توجه به زمان محدود کاوش بیشتر کار در منطقه و محله های مسکونی شرقی شهر سوخته انجام گرفت و یک سلسله مدارک و اسناد از فازهای قدیمی تر شهر سوخته کشف شد.

سجادی اظهار داشت: بانک بزرگ اطلاعاتی از شهرسوخته سیستان طراحی و تهیه شده که نتایج تمام کاوش ها و مطالعات در آن آمده است.

شهرسوخته سیستان و بلوچستان به عنوان پیشرفته ترین شهر جهان قدیم مهد نخستین های جهان از جمله «نخستین جراحی جمجه، نخستین انیمیشن، نخستین چشم مصنوعی، نخستین شبکه فاضلاب شهری، نخستین تخته نرد جهان و صدها اثر منحصر به فرد» با بیش از پنج هزار سال قدمت همواره آماده پذیرایی از گردشگران است.

سیستان و بلوچستان با پیشینه ای غنی در تاریخ و تمدن ایرانی و اسلامی امسال نیز فرصتی مطلوب را فراروی میهمانان و مسافران قرار داده تا با سفر به این دیار پر رمز و راز و ناشناخته و آشنا شدن با زیباییها و ظرفیت های منحصر به فرد گردشگری، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن، خاطره های ماندگار را با خود به ارمغان برند.

سرزمین کهن سیستان و بلوچستان از تالاب بین المللی هامون در شمال تا پهن دشت نیلگون دریای عمان در جنوب این استان از بهترین خلقت های خداوند برخوردار است، اینجا سرزمین آب، آفتاب، باد و آینه و دیار نخل های راست قامت و بلند همت و استوار چون تفتان سرفراز است، در این سرزمین ریگ های تفتیده در شکوه انوار طلایی خورشید، پای می کوبند و جان به خنکای نسیم شب های با صفا می سپارند.

در میان صدها اثر و محوطه باستانی و تاریخی سیستان و بلوچستان شهرسوخته خودنمایی می کند، این اثر باستانی نام بقایای دولت شهری باستانی در ایران است که در 56 کیلومتری زابل و در حاشیه جاده زابل - زاهدان در جنوب شرق ایران و در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است این شهر بر روی آبرفت های مصب رودخانه هیرمند به دریاچه هامون و در ساحل آن رودخانه و دریاچه بنا شده بود.

مطالعه و بررسی بقایای این شهر نشان دهنده سیر تحول علوم و فنون مختلف در فلات ایران است به طوری که باستان شناسی، جامعه شناسی، تجارت، بازرگانی و مبادلات بین المللی، تاریخ تحول ادیان در دوره های پیش از تاریخ و تاریخی، تاریخ شهرنشینی و شهرسازی، سیر تحول معماری و هنرها و فنون سنتی، تاریخ آغاز نگارش، تاریخ پزشکی و علوم وابسته، جانور شناسی، تغذیه، کشاورزی، دامداری، حشره شناسی، گیاه شناسی، زمین شناسی، فلزگری، جواهر سازی، بافندگی و خراطی تنها بخشی از فنون و هنرهای قابل مطالعه در بقایای شهر سوخته است.

آثار کهن ترین نمونه جراحی، کهن ترین نمونه پارچه های موجود، کهن ترین اثر معرق کاری و کهن ترین نمونه های زیره، گشنیز و پسته وحشی از جمله اطلاعات و داده های به دست آمده در شهر سوخته است.

بر مبنای یافته های باستان شناسان شهرسوخته 280 هکتار وسعت دارد و بقایای آن نشان می دهد که این شهر دارای پنج قسمت اساسی شامل بخش مسکونی واقع در شمال شرقی شهر، بخش های مرکزی، منطقه صنعتی، بناهای یادمانی و گورستان است که به صورت تپه های متوالی و چسبیده به هم واقع شده اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: